Porady na każdy temat
 
 

Kategoria: Dom, Wnętrze, Ogród

Jak wybrać kontakty do domu

Autor: kontakt-simon, 08/09/2011, 12:15

Wykop!Wykop     FacebookFacebook

Sortuj wg:   autor   datarosnąco   ocena

Bramy do świata elektryczności

Chciałoby się powiedzieć: „kontakt jaki jest, każdy widzi”. Wystarczy jednak nieco się zagłębić w katalogi sprzedawców sprzętu elektroinstalacyjnego, by zdać sobie sprawę, że wybór wcale nie jest taki prosty. Oferta największych polskich producentów z tej branży – firm Legrand, Kontakt‑Simon czy Merten – wydaje się wprost niewyczerpana.

Gniazda wtykowe możemy podzielić na:
natynkowe i podtynkowe,
z uziemieniem i bez uziemienia,
występujące pojedynczo lub instalowane w ramkach wielokrotnych,
bryzgoszczelne (z klapką) oraz pozbawione ochrony przed wodą,
z dodatkowymi funkcjami, np. z podświetleniem sygnalizującym obecność napięcia,
tradycyjne lub zachwycające wzornictwem.

W przypadku prac elektrycznych najważniejsze jest bezpieczeństwo. Bądźmy jednak spokojni, bo jak mówi Mirosław Mazur z firmy Kontakt-Simon: – Zgodnie z przepisami dotyczącymi certyfikacji wszystkie gniazda powinny być oznaczone znakiem „B”. W kwestii bezpieczeństwa możemy więc zaufać producentom. Wybór urządzeń sprowadza się zatem do przesiania dostępnego asortymentu przez sito naszych własnych potrzeb, gustu oraz możliwości finansowych.

Potrzeba matką wynalazku

Gniazdo uniwersalne, czyli takie, które można zastosować w dowolnym pomieszczeniu, nie istnieje. Życie codzienne jest pełne ograniczeń, do których należy się dostosować również przy wyborze sprzętu elektroinstalacyjnego.
Najczęściej stosowane są kontakty podtynkowe, ale istnieją też miejsca (piwnice, garaże, niektóre domy z drewna), w których nie można ich zamontować. Wówczas trzeba się zadowolić gniazdem natynkowym, mniej cieszącym oko, ale równie funkcjonalnym. Z kolei na zewnątrz budynków i w pomieszczeniach roboczych o wysokiej wilgotności zalecane jest zastosowanie kontaktów wodoszczelnych z klapką, o minimalnym stopniu ochrony IP44.
Chronić sprzęt możemy nie tylko przed wilgocią i pyłem, lecz także przed dostępem osób niepowołanych. W tym celu wyposażamy urządzenia w specjalne klucze uprawniające, bez których podłączenie odbiorników prądu do sieci będzie niemożliwe. A gdy w domu pojawia się mały, ciekawski brzdąc, warto dla jego bezpieczeństwa oraz naszego spokoju zamontować gniazda z przesłonami torów prądowych. Uniemożliwiają one wprowadzenie do styku nieodpowiedniego przedmiotu (np. drutu lub długopisu).
Producenci nie zapominają także o osobach niepełnosprawnych, które powinny móc sprawnie się poruszać nie tylko po własnym domu, ale też po hotelach lub budynkach użyteczności publicznej. Firma Berker wypuściła na rynek serię gniazd i łączników, na których umieszczono duże, widoczne z daleka symbole, które dodatkowo są wypukłe i można je rozpoznać dotykiem.

Granice źródłem ograniczeń

Powinniśmy mieć świadomość, że na urlopie za granicą zabrany z domu sprzęt elektryczny może się okazać bezużyteczny. W różnych krajach obowiązują odmienne standardy. W Polsce stosowane są gniazda typu francuskiego z uziemieniem w formie bolca o przekroju okrągłym oraz występujące powszechnie na krajach Unii gniazda Schuko z uziemieniem w postaci sprężystych zatrzasków. Osoby wyjeżdżające na przykład do Wielkiej Brytanii z pewnością zetkną się z kontaktami o prostokątnych otworach. Ratunkiem w takim przypadku może się okazać przejściówka, która pozwoli włożyć wtyczkę do innego rodzaju gniazda.

Dla wymagających

Coraz częściej przy wyborze kontaktów kierujemy się troską o ich zgodność z aranżacją wnętrza. Zazwyczaj gniazda i łączniki są dobierane w ten sposób, by pochodziły z tej samej serii, co zapewnia całej instalacji jednorodne wzornictwo.
Producenci prześcigają się w proponowaniu rozwiązań, które spełniają wymagania nawet najbardziej wymagających klientów. Gniazda mogą być na przykład osadzone w ramkach pojedynczych bądź wielokrotnych, metalizowanych, z połyskiem, wielobarwnych, szklanych, drewnianych czy nawet skórzanych. Firma Kontakt-Simon wprowadziła w tym roku serię oryginalnych gniazd i łączników dla osób lubiących częste zmiany. Nazwa serii to Simon 27 Play. Na czym polega zabawa? Wystarczy kupić wybrane gniazdo z tej serii, by następnie, w zależności od upodobań, uzupełniać je o wymienne nakładki, przeobrażając ten niewielki detal nie do poznania. Do serii Simon 27 Play, zalicza się 16 gładkich ramek w kolorach i odcieniach specjalnie dobranych przez hiszpańskich stylistów oraz 8 ramek z niespotykanymi dotąd wzorami. Wśród nich znalazła się unikalna ramka „Komiks” oraz jeszcze bardziej wyjątkowa „Transparentna”, która może zastąpić wszystkie inne, pozwala bowiem na umieszczenie w swoim wnętrzu dowolnej grafiki, np. zdjęcia bliskiej osoby. Firma zorganizowała także, trwający nadal, konkurs internetowy na najlepszą aranżację transparentnej ramki.
Nie tylko kolor i materiał stają się polem dla kreatywnych eksperymentów projektantów osprzętu elektroinstalacyjnego. Można już kupić kontakty zarówno w standardowej wersji prostokątnej, jak i z zaokrąglonymi rogami. Ci, którzy wolą obłe kształty, mogą wybrać gniazdo w formie koła. Pamiętajmy jednak, że wyższe wymagania oznaczają też wyższe ceny. Kwoty, które trzeba przeznaczyć na tego typu ekstrawagancje wahają się od kilku do kilkudziesięciu złotych, choć na rynku można znaleźć luksusowe urządzenia, których cena sięga 400 złotych za sztukę.

Nie tylko na ścianach

Producenci oferują też osprzęt do rozprowadzania energii elektrycznej. Takie rozwiązania zapewniają możliwość tworzenia dowolnych zestawień gniazd i łączników montowanych w kolumnach, blokach czy specjalnych puszkach podłogowych. Te ostatnie zasługują na szczególną uwagę, zwłaszcza jeśli mowa o puszkach wodoodpornych o stopniu ochrony IP66. Dzięki nim zasilimy dowolne urządzenie w ogrodzie, na tarasie czy balkonie.
Z kolei kolumny i bloki okazują się niezastąpione w miejscach o ograniczonej przestrzeni lub w biurach, których pracownicy wiecznie walczą z plątaniną kabli. Dzięki nim podłączymy urządzenia na przykład do gniazda ukrytego w meblu lub w podłodze technicznej. Pokrywa puszki z kontaktami może zostać wykończona takim materiałem, jak podłoga, dzięki czemu urządzenie będzie prawie niewidoczne.

Pokaż komentarze (0)

Autor: kontakt-simon
08/09/2011, 12:15

37 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Wykop!Wykop     FacebookFacebook

Sortuj wg:   autor   datarosnąco   ocena

 

Kategorie

Biznes i Finanse


Dom, Wnętrze, Ogród


Dziecko i Mama


Ekologia


Fotografia


Komputery i Internet


Kuchnia


Moda


Motoryzacja


Rozmaitości


Sport i Rekreacja


Styl Życia


Turystyka


We Dwoje


Zdrowie i UrodaPorady finansowe »


Porady miłosne »


Porady turystyczne »

 Milion Porad

Najnowsze tematy »

10
Jak wybrać bank z polskim kapitałem?
3
Jak możesz zaoszczędzić na przyszłość dziecka?
5
Jak kontrolować konto bankowe dziecka?
5
Konto dla dziecka - jak wybrać, na co uważać?
3
Materiały izolacyjne ? szczególny typ materiałów ogniotrwałych
6
Edukacja finansowa dla młodzieży - jak uczyć się o pieniądzach

Zobacz więcej...

Najpopularniejsze tematy »

35
Oszczędzanie pieniędzy
32
Jak jeździć oszczędnie?
32
Jak oszczędzać energię?
27
Udany związek
26
Rozmowa kwalifikacyjna - jak się zachowywać?
26
Co wybrać na prezent gwiazdkowy?

Zobacz więcej...


Co to za strona?

Na MilionPorad.pl znajdziesz sprawdzone porady, skomentowane i ocenione przez innych Internautów. Mamy nadzieję że znajdziesz tu pomoc jakiej potrzebujesz!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść porad
i komentarzy zamieszczonych przez użytkowników.


Kategorie

 


http://www.milionporad.pl/