Porady na każdy temat
 
 

Kategoria: Dom, Wnętrze, Ogród

Jak przygotować się do cyfryzacji sygnału telewizyjnego?

Przejście na nadawanie cyfrowe zbliża się wielkimi krokami - w Zielonej Górze, Gdańsku i Poznaniu odbiorniki analogowe staną się bezużyteczne już w listopadzie tego roku! Jeśli nie wiesz jeszcze jak przygotować się do tych zmian, ten poradnik jest dla Ciebie.

Autor: NorbertP, 06/03/2012, 16:18   temat wyróżnionyTemat wyróżniony przez redakcję

Wykop!Wykop     FacebookFacebook

Sortuj wg:   autor   datarosnąco   ocena

O co chodzi?

Na początek garść informacji. Sam proces cyfryzacji przebiega na całym świecie (w różnym tempie w różnych krajach) i służy poprawie jakości emisji programów, a także lepszemu wykorzystaniu częstotliwości oraz najnowszych zdobyczy technologicznych (VOD [ang. Video-On-Demand], czyli program na żądanie, możliwość nagrywania programów itp.). Są to zmiany pozytywne, jednak należy mieć na uwadze, że 31 lipca 2013 roku w Polsce wyłączone zostaną ostatnie nadajniki analogowe, toteż nieprzygotowanych może czekać niemiła niespodzianka.

Pokaż komentarze (0)

Autor: NorbertP
06/03/2012, 16:18

36 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Krótki słowniczek

Przy okazji tematu cyfryzacji pojawia się wiele tajemniczych skrótów, oto dwa najważniejsze:
- DVB-T [ang. Digital Video Broadcasting - Terrestial] - polskim odpowiednikiem tego terminu jest rzadko używany skrót NTC, którego rozwinięciem jest Naziemna Telewizja Cyfrowa. Literka "T" ma tu kluczowe znaczenie - oznacza nadawanie naziemne, czyli z nadajników o określonym zasięgu i wykorzystujących określone częstotliwości. Skróty DVB-C i DVB-S oznaczają nadawanie za pośrednictwem kabli [C od ang. cable] i satelity [S od ang. satellite].
- MPEG2 / MPEG4 - w wielkim uproszczeniu są to oznaczenia różnych standardów kodowania audio i wideo. Tak jak stare modele odtwarzaczy mp3 nie radzą sobie z niektórymi formatami plików, jak np. .flac czy .wav, tak nie wszystkie telewizory mają wbudowany tuner pozwalający na odbiór obu standardów. Po przeprowadzonej w Polsce digitalizacji sygnał nadawany będzie w standardzie MPEG4.

Pokaż komentarze (0)

Autor: NorbertP
06/03/2012, 16:18

31 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Kto nie musi się przejmować?

Dobra wiadomość - wielu zmiany w ogóle nie odczuje. Do tego grona należą abonenci telewizji kablowej (np. UPC czy Vectra) i satelitarnej (n, Cyfra+). Podobnie będzie z posiadaczami telewizorów z wbudowanym tunerem MPEG4, którzy już teraz mają skonfigurowany odbiór kanałów cyfrowych, a wyszukanie kolejnych to kwestia jednego przycisku na pilocie (najczęściej opisanego jako "wyszukaj kanały cyfrowe"). Jak sprawdzić, czy telewizor odbiera w standardzie MPEG4? Informacja o tym powinna znaleźć się w specyfikacjach od producenta - jeśli nie możesz ich znaleźć, po prostu wyszukaj w internecie model swojego telewizora i znajdź informację o tunerze DVB-T.

Dołączone zdjęcia lub ilustracje oczekują na weryfikację moderatora.

Pokaż komentarze (0)

Autor: NorbertP
06/03/2012, 16:18

43 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Kto powinien się przejąć?

Jeśli nie jesteś abonentem telewizji cyfrowej lub satelitarnej i odbierasz sygnał z własnej lub zbiorczej anteny, a Twój telewizor obsługuje jedynie standard MPEG2, potrzebny będzie Ci dekoder. Musisz uważać na akwizytorów, którzy straszą konsekwencjami cyfryzacji i naciągają niezorientowanych na podpisywanie umów i zobowiązań przy sprzedaży dekodera. Pamiętaj - nie musisz związywać się z żadnym dostawcą usług, potrzebujesz tylko niewielkiego urządzenia, które konwertuje sygnał. Cena podstawowego modelu dekodera w sklepach internetowych, jak chociażby OleOle.pl czy medialux.pl to już nawet okolice 110-120 złotych. Sprzedawcy w sklepach będą pewnie oferowali Ci modele nawet pięciokrotnie droższe, kusząc dodatkowymi opcjami, ale prawda jest taka, że jeśli chodzi jedynie o odbiór programów, wystarczy nam najzwyklejszy model.

Pokaż komentarze (0)

Autor: NorbertP
06/03/2012, 16:18

35 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Podłączenie tunera

W zależności od posiadanego telewizora, tuner będzie można podłączyć za pomocą kabla HDMI lub eurozłącza - dobrze też zorientować się, czy tuner ma w zestawie okablowanie (większość ma, ale dobrze jest chuchać na zimne). Trudno przewidzieć tu wszystkie warianty połączenia, jednak na ogół jest to prosta, intuicyjna czynność, a każde zakupione urządzenie powinno posiadać instrukcję, w której instalacja opisana będzie krok po kroku.

Pokaż komentarze (0)

Autor: NorbertP
06/03/2012, 16:18

40 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Nowy telewizor?

Na zakończenie dodam tylko, że jeśli ktoś zdecyduje się jednak na wymianę telewizora, to warto wybrać na zakupy odpowiedni moment, najlepiej wyprzedażowy. Aby zgrać to w czasie ze zmianą nadawania, dobrze sprawdzić harmonogram wyłączania nadajników, który znaleźć można na tej stronie: http://www.telewizja-cyfrowa.com.pl/2011/10/harmonogram-wylaczania-telewizji-analogowej/ Co ciekawe, takiej informacji nie ma na stronie oficjalnej dotyczącej cyfryzacji, gdzie podano jedynie plan dla nadawania multipleksów, pomijając kwestię wyłączenia nadawania analogowego. Warto też wiedzieć, że sprzedawcy mają OBOWIĄZEK poinformowania klienta o możliwości odbioru w standardzie MPEG4 telewizora jeszcze przed wystawieniem rachunku, klient natomiast powinien potwierdzić przyjęcie tego do wiadomości. Zaniedbania w tej kwestii grożą nieuczciwym sprzedawcom wysokimi karami finansowymi.

Pokaż komentarze (0)

Autor: NorbertP
06/03/2012, 16:18

34 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Wykop!Wykop     FacebookFacebook

Sortuj wg:   autor   datarosnąco   ocena

 

Kategorie

Biznes i Finanse


Dom, Wnętrze, Ogród


Dziecko i Mama


Ekologia


Fotografia


Komputery i Internet


Kuchnia


Moda


Motoryzacja


Rozmaitości


Sport i Rekreacja


Styl Życia


Turystyka


We Dwoje


Zdrowie i UrodaPorady finansowe »


Porady miłosne »


Porady turystyczne »

 Milion Porad

Najnowsze tematy »

10
Jak wybrać bank z polskim kapitałem?
3
Jak możesz zaoszczędzić na przyszłość dziecka?
5
Jak kontrolować konto bankowe dziecka?
5
Konto dla dziecka - jak wybrać, na co uważać?
3
Materiały izolacyjne ? szczególny typ materiałów ogniotrwałych
6
Edukacja finansowa dla młodzieży - jak uczyć się o pieniądzach

Zobacz więcej...

Najpopularniejsze tematy »

35
Oszczędzanie pieniędzy
32
Jak jeździć oszczędnie?
32
Jak oszczędzać energię?
27
Udany związek
26
Rozmowa kwalifikacyjna - jak się zachowywać?
26
Co wybrać na prezent gwiazdkowy?

Zobacz więcej...


Co to za strona?

Na MilionPorad.pl znajdziesz sprawdzone porady, skomentowane i ocenione przez innych Internautów. Mamy nadzieję że znajdziesz tu pomoc jakiej potrzebujesz!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść porad
i komentarzy zamieszczonych przez użytkowników.


Kategorie

 


http://www.milionporad.pl/