Porady na każdy temat
 
 

Kategoria: Dom, Wnętrze, Ogród

Jak sprzedać mieszkanie

Niecodziennie sprzedaje się mieszkania, dlatego może być trudno odpowiednio się do takiej operacji zabrać. Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży? Poniższe moje rady piszę z własnego niedawnego doświadczenia, zachęcam do dyskusji.

Autor: zubr, 23/12/2010, 23:34   temat wyróżnionyTemat wyróżniony przez redakcję

Wykop!Wykop     FacebookFacebook

Sortuj wg:   autor   datarosnąco   ocena

Wymelduj wszystkich z mieszkania

Jeżeli w lokalu jest zameldowana choćby jedna osoba, nie podpiszesz nawet umowy wstępnej z kupującym. Przed sprzedażą wszyscy muszą się wymeldować i musisz złożyć wniosek do Urzędu Meldunkowego potwierdzający, że w lokalu nikt zameldowany nie jest. Na taki wniosek czeka się ok. tygodnia - weź to pod uwagę planując sprzedaż.

Pokaż komentarze (6)

Autor: zubr
23/12/2010, 23:34

38 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Jeżeli mieszkanie stoi puste, usuń z niego wszystko co się da

Jeżeli w sprzedawanym lokalu nikt nie mieszka, usuń z niego wszystkie rzeczy i meble. Możesz zostawić meble i sprzęt w kuchni i łazience, jeśli są w dobrym stanie, ale jeżeli są do wyremontowania to już lepiej zdemontować wszystko i zostawić "gołe rury". Oczywiście musi zrobić to ekipa która pozamyka wcześniej odpowiednie zawory i pozabezpiecza instalacje.

Pokaż komentarze (4)

Autor: zubr
23/12/2010, 23:34

37 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Odśwież mieszkanie: wywietrz, pomaluj ściany, umyj podłogę

Jak sprzedaje się samochód, woskuje się lakier, odkurza środek i maluje opony na czarno. To samo musisz zrobić z mieszkaniem: pomalowanie ścian i wypolerowanie podłóg nie jest tak wielkim kosztem, a może podnieść cenę lub przynajmniej nie odstraszyć klienta. Podobnie z zapachami - jak w mieszkaniu śmierdzi, nikt go nie będzie chciał kupić.
Trochę inaczej jest, jak mieszkanie jest do remontu - wtedy wiadomo że wnętrze nie ma takiego znaczenia. Ale przynajmniej o zapachy warto zadbać.

Pokaż komentarze (0)

Autor: zubr
23/12/2010, 23:34

52 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Zrób DOBRE i atrakcyjne zdjęcia.

Zdjęcia powinny:
1. Być dobrej jakości
2. Być jasne - najlepiej wykonaj je przy słonecznej pogodzie.
3. Ukazywać mieszkanie maksymalnie puste - jeśli wciąż mieszkasz w lokalu który chcesz sprzedać może to być trudne, ale dla dobrych zdjęć może warto troche poprzesuwać meble, lub chociaż pousuwać z nich co się da. Osoba która chce kupić mieszkanie zapewne ma swoje meble albo będzie chciała kupić nowe i mieszkanie z Twoim umeblowaniem może wydać się nieatrakcyjne.
4. Ukazywać atuty mieszkania - tylko pamiętaj, atutem nie jest Twoja ulubiona góralska szafka albo zabytkowe drzwi do dużego pokoju. Prawdziwe atuty to np.: przestronność, jasność mieszkania, duży balkon, nowe okna itp.
5. Przedstawiać nie tylko mieszkanie, ale także budynek.

Pamiętaj, że na podstawie zdjęć nikt nie kupuje mieszkań, one mają pełnić rolę zachęcającą. To znaczy - nie trzeba robić zdjęcia każdego pomieszczenia, wystarczy kilka ładnych ujęć. Jeśli wnętrze nie jest za ciekawe, zrób chociaż zdjęcia budynku.
Jeżeli nie potrafisz zrobić atrakcyjnych zdjęć, może ktoś ze znajomych zna się trochę lepiej na fotografii i Ci pomoże.

Pokaż komentarze (0)

Autor: zubr
23/12/2010, 23:34

49 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Sporządź plan mieszkania, choćby poglądowy

Dla niektórych osób, często ważniejszy niż zdjęcia jest plan mieszkania. Żeby narysować taki plan nie musisz być architektem! Wystarczy nakreślić pomieszczenia, zaznaczyć drzwi wejściowe, drzwi pomiędzy pomieszczeniami (wraz ze sposobem otwierania) i okna. Dobrze też zaznaczyć gdzie jest północ. Postaraj się jak najlepiej zachować proporcje pomieszczeń, czyli kwadratowego pokoju nie rysuj jako podłużnego prostokąta.

Plan możesz zrobić na kartce i ją zeskanować, możesz zrobić w Paincie lub w Photoshopie. Pamiętaj - im czytelniejszy i ładniejszy tym lepiej.

Pokaż komentarze (1)

Autor: zubr
23/12/2010, 23:34

57 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Zbierz potrzebne informacje

Dodając ogłoszenia w Internecie lub rozmawiając z pośrednikami, możesz zostać zapytany o:
- rok budowy budynku, materiał z jakiego jest wykonany i liczbę pięter budynku
- stan instalacji, sposób ogrzewania
- formę własności
- linie telefoniczne, możliwości dostępu do Internetu i telewizji kablowej lub satelitarnej
- głośność
- czas dojazdu do centrum różnymi środkami komunikacji
- strony świata :) tzn. na którą stronę wychodzą które okna

Im więcej umieścisz szczegółów w swoich ogłoszeniach, tym lepiej. Ogłoszenia bogate w informacje są lepiej postrzegane i skierują do Ciebie właściwych ludzi, dzięki czemu nie stracisz czasu na umawianie się z tymi, dla których np. brak windy będzie dyskwalifikujący.

Pokaż komentarze (3)

Autor: zubr
23/12/2010, 23:34

49 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Przeprowadź wycenę mieszkania

Najprościej zwrócić się do osoby która zajmuje się zawodowo takimi wycenami, możesz też podpytywać osoby z branży i samemu określić cenę, możesz też przejrzeć oferty w okolicy i na tej podstawie wycenić swój lokal. Tak czy inaczej, cenę i tak zweryfikuje rynek.

Ogólnie lepiej podawać wyższą (w granicach rozsądku), bo kupujący prawie zawsze chcą się targować. Czyli jeśli chcesz sprzedać mieszkanie za 300 000, wystaw je np. za 320 000.

Pokaż komentarze (2)

Autor: zubr
23/12/2010, 23:34

44 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Dodaj ogłoszenie na największych portalach

Największe to mniej więcej te, które będą na pierwszej stronie w wyszukiwarce na hasło "nieruchomości ogłoszenia (nazwa miasta)". Zazwyczaj są one darmowe, z moderacją lub bez. To wystarczy - najprawdopodobniej następnego dnia roboczego będziesz miał 50 telefonów od pośredników, którzy codziennie przeglądają te strony.

Pokaż komentarze (0)

Autor: zubr
23/12/2010, 23:34

43 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Umawiaj się z pośrednikami

Możesz przygotować dla każdego płytę CD z kilkoma zdjęciami i sporządzonym przez Ciebie planem. Zgódź się na ich publikację na ich stronach internetowych - będą mieli świetne materiały dla swoich klientów i zwiększą się Twoje szanse na korzystną sprzedaż.

Pokaż komentarze (1)

Autor: zubr
23/12/2010, 23:34

45 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Nie podpisuj umów na wyłączność!

Nie warto podpisywać umów na wyłączność. Umowa taka stanowi, że mieszkanie możesz sprzedać tylko poprzez pośrednictwo, z którym zwiążesz się umową. Ale po co zamykać sobie inne kanały sprzedaży?

Jeżeli pośrednik będzie Cię przekonywał, że po podpisaniu takiej umowy będzie skuteczniejszy - podziękuj mu za współpracę. Powinien być skuteczny i z umową i bez niej, a bez niej nawet powinien starać się dwukrotnie bardziej, bo inny pośrednik może szybciej znaleźć chętnego na Twój lokal.

Pokaż komentarze (2)

Autor: zubr
23/12/2010, 23:34

44 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Nie upieraj się, żeby kupujący cokolwiek zostawiał

Często sprzedający, zwłaszcza starsze osoby przywiązane do niektórych elementów mieszkania, proszą kupujących żeby zostawili to, albo tamto... Bezsens :) Żaden kupujący się tym nie przejmuje, bo i po co - kupił więc jego i zrobi co zechce. Trzeba się z tym pogodzić :)

Pokaż komentarze (2)

Autor: zubr
23/12/2010, 23:34

42 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Dobrze oświetl mieszkanie

Zadbaj, żeby mieszkanie było dobrze oświetlone. Jasne przestrzenie robią wrażenie większych i przestronniejszych. Światło dodaje mieszkaniu "ciepła". Natomiast ciemne mieszkania odbierane są jako małe i smutne.

Pokaż komentarze (0)

Autor: julkaaaa
15/02/2011, 18:20

39 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Zastanów się na czym Ci zależy

Pamiętaj, aby zastanowić się, czy bardziej zależy na tym, aby mieszkanie sprzedać szybko czy za dobrą cenę. Często niestety, jeśli potrzebujemy szybkich pieniędzy, będziemy musieli zejść trochę z ceny, aby zachęcić potencjalnych nabywców i wyróżnić naszą ofertę.

Pokaż komentarze (0)

Autor: Nefertari
28/02/2011, 08:36

44 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Zabezpiecz się

Wiele transakcji obecnie jest przeprowadzanych z klientami, którzy przynajmniej część kwoty o ile nie całość będą płacić dzięki pożyczce hipotecznej. W takich sytuacjach koniecznie podpisz umowę przedwstępną. Nawet przy sprzedaży bez kredytu pamiętaj, aby wyraźnie zapisać w umowie kwotę do zapłaty wraz terminem płatności oraz ewentualnymi karami za zerwanie umowy. Nie przekazuj oryginału dokumentów mieszkania, dopóki cała kwota nie znajdzie się na Twoim koncie.

Pokaż komentarze (0)

Autor: Nefertari
28/02/2011, 08:41

41 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Tylko licencjonowani pośrednicy

Jeśli decydujesz się na współpracę z pośrednikami, pamiętaj aby upewnić się, że posiadają oni licencję oraz są zrzeszeni w stowarzyszeniach pośredników w obrocie nieruchomościami. Uchroni cię to przed zawarciem umowy z oszustem, a w razie czego będziesz miał gdzie się zwrócić po pomoc.

Pokaż komentarze (0)

Autor: Nefertari
28/02/2011, 08:45

45 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Nieruchomość

Wiesz, wszystko zależy od tego, jaką wiedzę posiadasz w tym temacie. Ja osobiście uważam, że dobrym pomysłem byłoby skorzystanie z pomocy jakiejś firmy, która podstawi ci ekspertów, będących w stanie pomóc ci w sprzedaży nieruchomości.

Pokaż komentarze (3)

Autor: Drake90
10/12/2012, 17:24

22 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Wykop!Wykop     FacebookFacebook

Sortuj wg:   autor   datarosnąco   ocena

 

Kategorie

Biznes i Finanse


Dom, Wnętrze, Ogród


Dziecko i Mama


Ekologia


Fotografia


Komputery i Internet


Kuchnia


Moda


Motoryzacja


Rozmaitości


Sport i Rekreacja


Styl Życia


Turystyka


We Dwoje


Zdrowie i UrodaPorady finansowe »


Porady miłosne »


Porady turystyczne »

 Milion Porad

Najnowsze tematy »

10
Jak wybrać bank z polskim kapitałem?
3
Jak możesz zaoszczędzić na przyszłość dziecka?
5
Jak kontrolować konto bankowe dziecka?
5
Konto dla dziecka - jak wybrać, na co uważać?
3
Materiały izolacyjne ? szczególny typ materiałów ogniotrwałych
6
Edukacja finansowa dla młodzieży - jak uczyć się o pieniądzach

Zobacz więcej...

Najpopularniejsze tematy »

35
Oszczędzanie pieniędzy
32
Jak jeździć oszczędnie?
32
Jak oszczędzać energię?
27
Udany związek
26
Rozmowa kwalifikacyjna - jak się zachowywać?
26
Co wybrać na prezent gwiazdkowy?

Zobacz więcej...


Co to za strona?

Na MilionPorad.pl znajdziesz sprawdzone porady, skomentowane i ocenione przez innych Internautów. Mamy nadzieję że znajdziesz tu pomoc jakiej potrzebujesz!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść porad
i komentarzy zamieszczonych przez użytkowników.


Kategorie

 


http://www.milionporad.pl/