Porady na każdy temat
 
 

Kategoria: Dom, Wnętrze, Ogród

Jak wybrać drewnianą podłogę

Decydując się na podłogę z drewna nie mamy żadnego marginesu błędu, zarówno przy jej wyborze, jak i montażu. Jakiekolwiek odstępstwa od tej reguły kończą się sporym nadszarpnięciem domowego budżetu, bo to kosztowna inwestycja. Meble czy firanki możemy zmienić w każdym momencie, wymiana podłogi to zupełnie inna sprawa.

Autor: molko, 28/12/2010, 14:32   temat wyróżnionyTemat wyróżniony przez redakcję

Wykop!Wykop     FacebookFacebook

Sortuj wg:   autor   datarosnąco   ocena

Czego wymagamy?

Jako, że rynkowa oferta podłóg drewnianych jest bardzo bogata możemy być pewni znalezienia swojej wymarzonej. Istotne to sprecyzować oczekiwania, jakim deska musi sprostać i podpierając się wiedzą fachowców wybrać najlepszy produkt. Chodzi tu szczególnie o nasze preferencje w zakresie walorów estetycznych powierzchni, jej stylu, miejsca przeznaczenia i parametrów technicznych (wytrzymałości i konserwacji).

Pokaż komentarze (0)

Autor: molko
28/12/2010, 14:32

42 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Lite czy warstwa?

Już na początku musimy także podjąć się wyboru między podłogą litą a warstwową. Pierwsza zbudowana jest z jednego rodzaju drewna, gdzie do najbardziej popularnych należą: dąb, jesion, buk i sosna. Odpowiednia grubość i wielkość elementów przy jednym rodzaju drewna daje nam gwarancję trwałości podłogi, którą w razie potrzeby możemy wielokrotnie cyklinować. Jednak podczas naturalnej pracy drewna w momencie dużych zmian temperatury i wilgotności jednorodna budowa działa na jej niekorzyść. W Polsce ze względu na jej klimat i zmiany pór roku może to być szczególnie mocno odczuwalne. Przy takim mikroklimacie wnętrz większą stabilność kształtu i wymiarów poszczególnych elementów zapewnia trzywarstwowa budowa deski. To jej podstawowa przewaga nad posadzką lite.

Pokaż komentarze (1)

Autor: molko
28/12/2010, 14:32

40 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Długi montaż litych

Problemem w przypadku choćby podług litych może stać się również ich montaż wymagający czasem kilku tygodni. Najlepiej więc samo ułożenie zlecić sprawdzonej i profesjonalnej ekipie.

Pokaż komentarze (1)

Autor: molko
28/12/2010, 14:32

36 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Deska barlinecka

Należy wiedzieć, że z reguły podłogi warstwowe oferowane są z już wykończoną warstwą licową. Z tego względu położonej podłogi nie trzeba dodatkowo szlifować i lakierować. Najbardziej godną polecenia jest deska barlinecka wykonana w stu procentach z naturalnego drewna nie poddanego procesom modyfikacji. Posiada świetną izolację termiczną i akustyczną, jest wytrzymała na odkształcenia oraz na uszkodzenia mechaniczne. Produkowana jest w czterech odmianach: premium, specjal, dwulamelowa i najpopularniejszej trzylamelowej.

Pokaż komentarze (0)

Autor: molko
28/12/2010, 14:32

39 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Jaki gatunek drewna

Wyboru gatunku drewna musimy dokonać mając na uwadze charakter pomieszczenia, w którym będziemy układali posadzkę. Nie chodzi tu o estetykę wnętrza, ale o parametry techniczne podłogi – odporność na wgniecenia i ścieranie. Do miejsc, w których dużo się chodzi, takich jak salon czy pokój dziecięcy najlepiej zastosować podłogi z twardych gatunków drewna: jesion, grab, buk, dąb. Do sypialni wystarczą brzoza, olcha czy klon mające niższe parametry i będące z reguły tańsze. W przypadku korytarzy, schodów i przedpokojów najlepiej zainwestować w bardzo twarde drewna egzotyczne, np. badi, bubinga, padouk, merbau. Jest to zresztą w tym momencie najmodniejszy rodzaj drewna posiadający najwyższą jakość, dostępny w oryginalnych kolorach (czerwony, pomarańczowy, żółty) i o nietypowym ułojeniu.

Pokaż komentarze (2)

Autor: molko
28/12/2010, 14:32

37 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Gatunek egzotyczny czy też nie?

Na wymarzoną podłogę możemy czasem czekać tygodniami. Dotyczy to głównie gatunków egzotycznych. Producenci posiadają bowiem zazwyczaj jedynie zapasy buku, jesionu czy dębu. Problem pojawi się jeśli zależy nam na jak najszybszej dostawie lecz wybierzemy gatunek egzotyczny. W takich przypadkach najlepiej postawić na te najpopularniejsze drzewa.

Pokaż komentarze (0)

Autor: molko
28/12/2010, 14:32

37 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Musi się zaaklimatyzować

Montaż podłogi opóźnia również konieczność jej aklimatyzacji w pomieszczeniu, gdzie ma zostać ułożona. Pozwala to na przejęcie stopnia wilgotności i temperatury otoczenia. Czas aklimatyzacji jest zależny od budowy podłogi oraz pory roku. Krótkiej, bo 48-godzinnej aklimatyzacji wymaga np. deska barlinecka, dłużej trzeba czekać w przypadku podłóg litych. Oczekiwanie może się wydłużyć na jesieni i w zimie, jako, że te pory roku niosą ze sobą ryzyko dużych zmian temperatury i wilgotności powietrza.

Pokaż komentarze (1)

Autor: molko
28/12/2010, 14:32

39 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Nie za dużo kolorów

Istotne by nie stosować za dużej liczby kolorów drewna w jednym wnętrzu. Najlepiej zdać się w tej kwestii do architekta wnętrz i opowiedzieć mu o charakterze pomieszczenia i jego elementach takich jak: drzwi, okna, meble. Ciemniejsze odmiany drewna współgrają z nasyconymi barwami we wnętrzu, odważnymi dodatkami i wzorami, są też idealne dla nowoczesnych aranżacji. Jaśniejsza podłoga będąca bardziej delikatną bardziej nadaje się do małych pomieszczeń.

Pokaż komentarze (0)

Autor: molko
28/12/2010, 14:32

45 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Gwarancja jest istotna

Czas gwarancji waha się w zależności od producenta i może wynosić nawet 30 lat. Jednak w ciągu pierwszego roku od położenia trzeba obserwować podłogę ponieważ mogą się wtedy uwidocznić jej wady ukryte, związane z reakcją na zmiany temperatury i wilgotność pomieszczenia. Po tym czasie wszelkiego rodzaju uszkodzenia będą wynikały ze złej eksploatacji bądź zbyt dużych zmian w mikroklimacie wnętrza.

Pokaż komentarze (1)

Autor: molko
28/12/2010, 14:32

38 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Lepsza znana marka

Jako, że podłoga nie jest tanim wydatkiem najlepiej zdecydować się na produkt markowy. Wprawdzie oznacza to kolejne zawyżenie kosztów jednak w zamian dostajemy fachowe doradztwo, pomoc przy montażu, a także serwis gwarancyjny. To atuty, których nie będziemy posiadali w przypadku tanich podłóg.

Pokaż komentarze (1)

Autor: molko
28/12/2010, 14:32

46 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Wykop!Wykop     FacebookFacebook

Sortuj wg:   autor   datarosnąco   ocena

 

Kategorie

Biznes i Finanse


Dom, Wnętrze, Ogród


Dziecko i Mama


Ekologia


Fotografia


Komputery i Internet


Kuchnia


Moda


Motoryzacja


Rozmaitości


Sport i Rekreacja


Styl Życia


Turystyka


We Dwoje


Zdrowie i UrodaPorady finansowe »


Porady miłosne »


Porady turystyczne »

 Milion Porad

Najnowsze tematy »

10
Jak wybrać bank z polskim kapitałem?
3
Jak możesz zaoszczędzić na przyszłość dziecka?
5
Jak kontrolować konto bankowe dziecka?
5
Konto dla dziecka - jak wybrać, na co uważać?
3
Materiały izolacyjne ? szczególny typ materiałów ogniotrwałych
6
Edukacja finansowa dla młodzieży - jak uczyć się o pieniądzach

Zobacz więcej...

Najpopularniejsze tematy »

35
Oszczędzanie pieniędzy
32
Jak jeździć oszczędnie?
32
Jak oszczędzać energię?
27
Udany związek
26
Rozmowa kwalifikacyjna - jak się zachowywać?
26
Co wybrać na prezent gwiazdkowy?

Zobacz więcej...


Co to za strona?

Na MilionPorad.pl znajdziesz sprawdzone porady, skomentowane i ocenione przez innych Internautów. Mamy nadzieję że znajdziesz tu pomoc jakiej potrzebujesz!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść porad
i komentarzy zamieszczonych przez użytkowników.


Kategorie

 


http://www.milionporad.pl/