Bezpieczny dom dla malucha

Urządzanie mieszkania, w którym wkrótce pojawi się dziecko jest nie lada wyzwaniem. Wybierając farby do ścian i meble nie zwracamy już uwagi wyłącznie na design i kolorystykę, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo zastosowanych materiałów. Wszystko po to, aby nasze maleństwo rozwijało się jak najlepiej i cieszyło się jak najlepszym zdrowiem.

Autor: kontakt-simon, 06/02/2012, 10:55

BEZPIECZNY DOM

Urządzanie mieszkania, w którym wkrótce pojawi się dziecko jest nie lada wyzwaniem. Wybierając farby do ścian i meble nie zwracamy już uwagi wyłącznie na design i kolorystykę, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo zastosowanych materiałów. Wszystko po to, aby nasze maleństwo rozwijało się jak najlepiej i cieszyło się jak najlepszym zdrowiem.
Prędzej czy później przychodzi jednak krytyczny moment. Moment, w którym nasz milusiński zaczyna raczkować a potem chodzić. Malutkie rączki, żądne poznania świata buszują w szufladach komód, wspinają się po regałach, bawią się drzwiami od pokoju i sprawdzają, jak działa kuchenka elektryczna. Właśnie na tym etapie życia dziecka zdarza się zwykle najwięcej wypadków. Chcąc im zapobiec rodzice starają się nie spuszczać z oczu dzieci nawet na chwilę. Ale jedna chwila nieuwagi wystarczy, aby sprytny dwulatek dotknął rozgrzanej płyty, przytrzasnął rączkę drzwiami lub wsadził długopis do kontaktu.
Jak przeżyć ten trudny okres w życiu dziecka ? Wiadomo, że troska rodziców jest w tym okresie nieodzowna, ale musimy wziąć pod uwagę fakt, że nawet najbardziej opiekuńczy tata musi wziąć kiedyś prysznic a mama przygotować kolację dla rodziny. Zdecydowanie najlepszym posunięciem, zmniejszającym do minimum ryzyko wystąpienia zdarzeń, o których pisaliśmy powyżej jest wyposażenie mieszkania czy domu w szereg zabezpieczeń, eliminujących potencjalne zagrożenie i ułatwiających funkcjonowanie całej rodziny.

Z kablem w ręce ....

Zdecydowanie największe niebezpieczeństwo dla malucha stwarzają gniazdka elektryczne. - Najłatwiejszą formą zabezpieczenia przed porażeniem prądem jest zainstalowanie jest zainstalowanie gniazd z przesłonami torów prądowych, uniemożliwiających najmłodszym domownikom wetknięcie obcych przedmiotów do gniazdek ? wyjaśnia Mirosław Mazur-Domosławski z firmy Kontakt Simon. - Zasada działania przesłon jest bardzo prosta ? między torami prądowymi w mechanizmie gniazda a jego pokrywą zamontowana jest ?przesłona?, uchylająca się pod wpływem bolców wtyczki. To właśnie dzięki niej dzieci nie mają szans na wepchnięcie pojedynczego przedmiotu do toru prądowego.
Alternatywną formą zabezpieczenia kontaktów jest stosowanie plastykowych osłonek na istniejące już gniazdka. Niski koszt zakupu sprawia, że produkt ten dostępny jest praktycznie dla wszystkich rodziców choć oczywiście tak, jak większość innych towarów posiada także swoje wady. Chcąc włączyć odkurzacz czy suszarkę musimy każdorazowo zdejmować z kontaktu osłonkę, co może, ale wcale nie musi być pewnego rodzaju utrudnieniem.

Nie biegaj po schodach ......

wołają rodzice, zwykle bez żadnego efektu. Co zrobić, aby nasze dziecko nie spadło ze schodów i nie skręciło nogi, zbiegając na poranne śniadanie ? Użytecznym rozwiązaniem i to nie tylko dla dzieci są przyklejane kawałki wykładzin lub też taśmy, zabezpieczające przed poślizgnięciem. W zależności od potrzeby możemy obkleić nimi brzegi stopni lub też, dla wzmocnienia efektu wykonać dodatkowe rzędy zabezpieczeń.

Niezbędnym elementem w przypadku najmłodszych są także barierki, blokujące dostęp do klatki schodowej. To dzięki ich zamontowaniu, raczkujące i uczące się chodzić dziecko nie wejdzie na schody i z nich nie spadnie. Ze względu na wysokość barierki warto jednak pamiętać o jej ściągnięciu w okolicach drugich urodzin malucha. Zazwyczaj wtedy nasi milusińscy są już na tyle duzi, że mogliby, przy odrobinie pomysłowości przekoziołkować nad szczebelkami i zrobić sobie więcej krzywdy niż gdyby owej barierki nie było.

Bezpieczne paluszki ..................

To właśnie one najczęściej ulegają różnego rodzaju urazom. Z tego powodu warto zainwestować w różnego rodzaju zabezpieczenia, uniemożliwiające otwarcie szuflad w szafach i komodach oraz bawienie się drzwiami wewnętrznymi. Rodzice mają do wyboru nie tylko plastykowe blokady i różnego rodzaju nakładki ale także elementy, podpierające skrzydła drzwi.

A co jest za oknem ?

Lepiej, żeby nasze dziecko samodzielnie tego nie sprawdziło. Uniemożliwią mu to mocowane do futryny zabezpieczenia i blokady otwarcia z kluczem, pozwalające na bezpieczne wietrzenie pomieszczeń bez ryzyka wypadnięcia malucha. Ich alternatywą mogą być także klamki z przyciskiem lub kluczykiem, które nie pozwalają co prawda nawet na uchylenie okna ale za to stanowią barierę nie do pokonania w przypadku, kiedy pozostaje ono zamknięte.

Wspólne gotowanie

Kuchnia jest zwykle tym pomieszczeniem, w którym domownicy spędzają najwięcej czasu. To tu jednak zdarza się najwięcej wypadków, którego ofiarami są najmłodsi mieszkańcy domu czy mieszkania. Dzieci narażone są nie tylko na przytrzaśnięcia paluszków, poślizgnięcia i urazy głowy ale także poparzenia, spowodowane zarówno wylaniem gorącej herbaty jak i gotującej się na palniku zupy. O ile jednak ?herbaciane? poparzenia spowodowane są jedynie brakiem wyobraźni rodziców (kubek z gorącym napojem można położyć w miejscu niedostępnym dla dziecka) o tyle poparzenia ?kuchenkowe? są praktycznie nie do przewidzenia. Trudno bowiem pilnować dziecka, kiedy gotując, musimy co chwilę odwracać się do lodówki, żeby wyjąć z niej potrzebne składniki. Pichcenie nam, rodzicom może jednak znacznie ułatwić, mocowana na kuchence metalowa osłona, odgradzająca palniki od ciekawskich rączek naszego dziecka.


Latające dywany

Te, sprzedawane w sklepach dziecięcych, wyposażone są zwykle fabrycznie w antypoślizgową warstwę. Co jednak zrobić, kiedy mamy już w domu, całkiem niezły dywan, który co prawda dziecięcy nie jest ale nadaje się jeszcze do użytku ? Czy musimy go zwinąć i kupić nowy ? Okazuje się, że niekoniecznie. W większości sklepów wnętrzarskich dostępne są specjalne maty, które, podłożone pod wykładzinę lub dywan zapobiegają ich przesuwaniu.

Uwaga ! Rogi !

Kanty a także szklane i ostre zakończenia mebli to największa zmora nas, rodziców. Im więcej mamy w domu tego typu rzeczy tym ryzyko urazu wzrasta. Producenci poradzili sobie i z tym problemem. Już nie musimy obklejać rogów szklanego stołu plastrami z watą. Wystarczy nałożyć gumowe lub metalowe nakładki i nasze dziecko będzie bezpieczne.


Bezpieczna kąpiel

Pluskanie w wodzie jest jedną z tych rzeczy, które dzieci lubią najbardziej. Aby jednak zagwarantować pełne bezpieczeństwo naszemu maluchowi warto zdecydować się na zakup antypoślizgowej maty, która przyda się nie tylko jemu, ale także nam, rodzicom. Używając maty, warto jednak pamiętać o jej dokładnym wysuszeniu po kąpieli. Na mokrej powierzchni lubią się bowiem gromadzić pleśnie, które nie tylko wyglądają nieestetycznie ale z pewnością są też niezdrowe.

Znaleźć złoty środek ....

Biorąc pod uwagę różnorodność ofert sklepowych moglibyśmy - jako rodzice kupić całą, dostępną gamę produktów. Czy to jednak ma sens ? - Co z tego, że dziecko nie będzie miało dostępu do szuflad w naszym w domu, jeśli będzie je mogło otworzyć i narazić się na przytrzaśnięcie palców w mieszkaniu babci czy cioci ? słusznie zauważa Klara, matka rocznego Jarka i pięcioletniej Oli, która w swoim domu posiada jedynie podstawowe zabezpieczenia : okien, drzwi, kontaktów i schodów. - Kupno wszelkich, dostępnych na rynku zabezpieczeń z pewnością nie nauczy dziecka ostrożności, które najpierw powinno właśnie od nas, rodziców usłyszeć dlaczego kuchenka może spowodować bolesne oparzenia a prąd nawet śmierć. Wbrew pozorom nawet rocznego lub półtorarocznego malca można nauczyć roztropności, która w połączeniu z blokadami, osłonkami i antypoślizgowymi matami będzie najlepszym a zarazem długoterminowym i przyszłościowym rozwiązaniem.

    Pokaż komentarze (0)

    Autor: kontakt-simon 06/02/2012, 10:55

    40 pkt
    oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

    https://www.milionporad.pl/