Porady na każdy temat
 
 

Kategoria: Dziecko i Mama

Co jeść w ciąży?

Odpowiednia dieta w trakcie ciąży powinna zapewnić zdrowie i dobrą formę matce oraz odpowiedni rozwój maluszkowi. Co jeść, czego nie, jak często i w jakich ilościach - dowiemy się z tekstu poniżej.

Autor: ellie, 27/01/2011, 22:30   temat wyróżnionyTemat wyróżniony przez redakcję

Wykop!Wykop     FacebookFacebook

Sortuj wg:   autor   datarosnąco   ocena

Jakość, nie ilość

Słynne "jedzenie za dwoje" to często, ale niestety błędnie powtarzany mit dotyczący odżywania w czasie ciąży. Liczy się to, by dieta była zróżnicowana i dostarczała obojgu wszystkich niezbędnych składników - białek, tłuszczów, węglowodanów, witamin i soli mineralnych.

Pokaż komentarze (0)

Autor: ellie
27/01/2011, 22:30

44 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Średnie, ale częste porcje

Jeśli chodzi o częstotliwość jedzenia, nie powinno ono odbiegać od normalnej zdrowej i wyważonej diety osób nie będących w ciąży. W ciągu doby spożywamy 5-6 posiłków w średnich porcjach, staramy się ostatni posiłek spożyć nie później niż 4 godziny przed pójściem spać.

Pokaż komentarze (0)

Autor: ellie
27/01/2011, 22:30

45 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Tłuszcze

To, że jesteśmy w ciąży, nie znaczy niestety, że możemy sobie folgować do woli z kalorycznym jedzeniem, którego unikałyśmy przed zajściem w ciąże. Tłuste mięso i wędliny, niektóre sery i produkty smażone jak frytki powinny pójść raczej w odstawkę na rzecz chudego mięs (wołowina, wieprzowina lub kurczaki), ryb (pstrąg, dorsz, łosoś), chudego mleka i chudego jogurtu.

Pokaż komentarze (0)

Autor: ellie
27/01/2011, 22:30

41 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Białka

Ich wzmożone przyjmowanie jest szczególnie ważne od czwartego miesiąca ciąży - wtedy będzie właśnie najbardziej potrzebne maluszkowi do prawidłowego rozwoju. Sprzymierzeńcem będą zwłaszcza białka pochodzenia zwierzęcego: są one zawarte w jajkach, rybach, mięsie, mleku czy przetworach mlecznych. Te pochodzenie roślinnego także nie zaszkodzą. Znajdziemy je w takich produktach jak wszelkie produkty zbożowe (płatki owsiane, kukurydza, ryż, chleb gruboziarnisty), rośliny strączkowe (biała fasola, groch, soczewica, soja), ziemniaki, orzechy oraz pestki słonecznika.

Pokaż komentarze (0)

Autor: ellie
27/01/2011, 22:30

36 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Węglowodany

Głównego dostarczyciela energii do naszego organizmu również nie może zabraknąć w diecie. Tak jak w przypadku tłuszczów, należy tu jednak uważać by nie nabawić się w czasie ciąży otyłości. Z tego powodu powinnyśmy sięgać raczej po produkty składające się z węglowodanów złożonych - rozkładają się one na glukozę w organizmie wolniej dostarczają nam energii powoli i zaspokajają nas przez cały dzień. Znajdziemy je przede wszystkim w pełnoziarnistych makaronach, pieczywie, brązowym ryżu. Węglowodany proste to budulec wszelkiego rodzaju słodkości ale też owoców. W przypadku tych drugich spożywamy o wiele zdrowsze cukry pochodzenia naturalnego, które spożywane w odpowiednich ilościach nie przyczynią się raczej do przyrostu tkanki tłuszczowej.

Pokaż komentarze (0)

Autor: ellie
27/01/2011, 22:30

29 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Owoce i warzywa

Co sprowadza nas do kolejnego punktu - regularnego i częstego spożywania warzyw i owoców. Są one niezastąpionym źródłem tych "lepszych" węglowodanów. Przykładowo, jeśli najdzie nas ochota na "coś słodkiego", zamiast po batona sięgnijmy po surową marchew - wyrównuje ona poziom glukozy we krwi szybciej niż oczyszczone (proste) węglowodany, a przy tym utrzymuje na długo właściwe stężenie glukozy, nie powoduje wahań jego poziomu i tym samym nie powoduje obciążenia trzustki.

Pokaż komentarze (0)

Autor: ellie
27/01/2011, 22:34

48 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Witaminy

Przede wszystkim należy zadbać o to, by wszystkie niezbędne dla funkcjonowania obydwu organizmów witaminy znalazły się w naszych posiłkach. Najlepszym ich źródłem są sałatki, świeżo wyciśnięte soki, owoce i warzywa. Zanim sięgniemy po dodatkowe wsparcie farmakologiczne, koniecznie musimy skonsultować to z lekarzem!

Pokaż komentarze (0)

Autor: ellie
27/01/2011, 22:39

44 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Sole mineralne

Ze składników mineralnych najważniejszy jest fosfor, wapń oraz żelazo. Można je znaleźć przede wszystkim w twarogach, zielonych warzywach oraz chudym mięsie.

Pokaż komentarze (0)

Autor: ellie
27/01/2011, 22:41

47 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Ostrożnie z kofeiną!

Obecnie zaleca się, by przez pierwsze 12 tygodni ciąży w ogóle unikać kofeiny. W późniejszym okresie można sobie nieco pofolgować, ale i tak nie powinno być to więcej niż 2-3 filiżanki raczej słabej kawy dziennie. Pamiętajmy, że kofeina znajduje się nie tylko w kawie. Tak samo restrykcyjnie w ciąży należy traktować picie herbaty czy nawet spożywanie czekolady.

Pokaż komentarze (0)

Autor: ellie
27/01/2011, 22:48

33 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Alkohol w odstawkę

Na koniec rzecz oczywista - spożywanie alkoholu w trakcie ciąży jest kategorycznie zabronione, może doprowadzić do uszkodzenia płodu oraz zaburzeń natury psychicznej lub fizycznej u dziecka już poczętego. Każda ilość alkoholu jest groźna - kieliszek wina czy małe piwo również odpada. Alkohol krąży w krwiobiegu i przenika przez łożysko oddziałując na dziecko, którego wątroba nie jest w stanie usunąć go z organizmu.

Pokaż komentarze (0)

Autor: ellie
27/01/2011, 22:54

46 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Wykop!Wykop     FacebookFacebook

Sortuj wg:   autor   datarosnąco   ocena

 

Kategorie

Biznes i Finanse


Dom, Wnętrze, Ogród


Dziecko i Mama


Ekologia


Fotografia


Komputery i Internet


Kuchnia


Moda


Motoryzacja


Rozmaitości


Sport i Rekreacja


Styl Życia


Turystyka


We Dwoje


Zdrowie i UrodaPorady finansowe »


Porady miłosne »


Porady turystyczne »

 Milion Porad

Najnowsze tematy »

10
Jak wybrać bank z polskim kapitałem?
3
Jak możesz zaoszczędzić na przyszłość dziecka?
5
Jak kontrolować konto bankowe dziecka?
5
Konto dla dziecka - jak wybrać, na co uważać?
3
Materiały izolacyjne ? szczególny typ materiałów ogniotrwałych
6
Edukacja finansowa dla młodzieży - jak uczyć się o pieniądzach

Zobacz więcej...

Najpopularniejsze tematy »

35
Oszczędzanie pieniędzy
32
Jak jeździć oszczędnie?
32
Jak oszczędzać energię?
27
Udany związek
26
Rozmowa kwalifikacyjna - jak się zachowywać?
26
Co wybrać na prezent gwiazdkowy?

Zobacz więcej...


Co to za strona?

Na MilionPorad.pl znajdziesz sprawdzone porady, skomentowane i ocenione przez innych Internautów. Mamy nadzieję że znajdziesz tu pomoc jakiej potrzebujesz!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść porad
i komentarzy zamieszczonych przez użytkowników.


Kategorie

 


http://www.milionporad.pl/