Segregacja śmieci w Krakowie

W związku z wieloma kontrowersjami na temat segregacji śmieci należy definitywnie rozwiązać te wątpliwości. Oczywiście pytanie segregować czy nie – powinno pozostać pytaniem retorycznym, ponieważ jednoznaczna odpowiedz brzmi : jak najbardziej tak. W różnych miastach sprawa zbiórki i segregacji śmieci może przebiegać w inny sposób, dlatego nie warto decydować się na porównania. Przyjrzyjmy się zatem jak to wygląda w Krakowie.

Selektywna zbiórka surowców wtórnych prowadzona jest tu od 1994 roku. Obecnie na terenie miasta rozstawionych jest około 588 pojemników przeznaczonych na: makulaturę, metal i tworzywa sztuczne, szkło białe, szkło kolorowe. MPO Kraków już ponad 12 lat obsługuje system selektywnej zbiórki odpadów w mieście. Obecnie wszystkie odpady trafiają do sortowni odpadów Barycz, w której wydzielone jako surowiec wtórny przekazane zostają do firm zajmujących się ich recyklingiem

Odpady zbierane selektywnie dzielą się na następujące grupy:
- papier
- metal i tworzywa sztuczne
- szkło bezbarwne
- szkło kolorowe

Pamiętaj:
Pozostawiona w środowisku plastikowa butelka rozkłada się 1000 lat albo dłużej...
- Porzucona metalowa puszka ulegnie rozkładowi po kilkunastu latach a aluminiowa tysiąc razy dłużej…
Pozostawione w środowisku szkło może być przyczyna wypadków ludzi i pożarów…
Statystyczny Polak zużywa rocznie blisko 63 kg papieru, a zbiera średnio ciągu roku ok. 22 kg makulatury, zatem przekazuje do recyklingu tylko 35% zużywanego przez siebie papieru.

Segregując odpady zmniejszasz ilość odpadów składowanych na składowisku, a tym samym chronisz środowisko!

Autor: aplik, 29/08/2010, 11:30

Co segregujemy?

PAPIER
Do pojemnika niebieskiego wrzucaj: gazety i czasopisma, prospekty, katalogi, i reklamy, papierowe torby, na zakupy, zeszyty i stare książki, papier biurowy i kserograficzny, kartony i tekturę, koperty.
Nie wrzucaj: kopert z „okienkami”, papieru z folią, tapet, zabrudzonego, zatłuszczonego papieru, pieluch i innych artykułów higienicznych, worków po cemencie, papieru faksowego, termicznego i przebitkowego.
METAL, TWORZYWA SZTUCZNE
Do pojemnika żółtego wrzucaj: zgniecione puszki aluminiowe i z blachy stalowej, garnki, metalowe narzędzia, rury, druty i drobny złom, folie aluminiową, pokrywki ze słoików, kapsle z butelek oraz metalowe i plastikowe zakrętki, zgniecione plastikowe opakowania po napojach i olejach spożywczych, zgniecione plastikowe opakowania po kosmetykach i chemii gospodarczej, plastikowe worki, torebki i reklamówki, plastikowe koszyki po owocach i pojemniki po wyrobach garmażeryjnych, opakowania wielomateriałowe, np. kartony po mleku i sokach.
Nie wrzucaj: opakowań po aerozolach, baterii oraz puszek po farbach, opakowań po lekach, butelek i opakowań po olejach przemysłowych, styropianu i innych tworzyw piankowych, zabawek oraz sprzętu AGD.
SZKŁO BEZBARWNE
Do pojemnika białego wrzucaj: bezbarwne butelki, słoiki i inne opakowania szklane.
Nie wrzucaj: opakowań szklanych kolorowych, opakowań po lekarstwach, termometrów, strzykawek, szkła okiennego, ceramiki, porcelany, luster, fajansu, zużytych żarówek, lamp neonowych.
SZKŁO KOLOROWE
Do pojemnika zielonego wrzucaj: kolorowe butelki, słoiki i inne opakowania szklane.
Nie wrzucaj: opakowań szklanych bezbarwnych, opakowań po lekarstwach, termometrów, strzykawek, szkła okiennego, ceramiki, porcelany, luster, fajansu, zużytych żarówek, lamp neonowych.


Przygotowanie surowców przed wyrzuceniem:
Papier, gazety, czasopisma: pomocne jest wyciagnięcie zszywek
Terminarze w twardych okładkach: można oderwać okładkę powleczoną tworzywem sztucznym lub materiałem skóropodobnym
Karton: spłaszczyć, usunąć elementy plastikowe lub metalowe
Puszki aluminiowe: przepłukać, osuszyć i zgnieść
Stalowe puszki: oczyścić, przepłukać, osuszyć, mniejsze elementy włożyć do większych, nie ma potrzeby zdzierania etykiet papierowych
Opakowania kartonowe po napojach np. tetrapak: kartonik spłaszczyć, nie jest konieczne zdejmowanie plastikowych zakrętek i wieczek
Szklane butelki i słoiki: zdjąć zakrętki, przepłukać, osuszyć, nie tłuc, nie ma potrzeby ściągania etykiet
Miękkie opakowania plastikowe: usunąć resztki jedzenia, przepłukać, osuszyć, jeśli jest to możliwe zgnieść w celu pomniejszenia objętości
Butelki plastikowe PET: przepłukać, osuszyć, po zgnieceniu zakręcić
Butelki plastikowe po kosmetykach i chemii gospodarczej: zużyć zawartość do końca przez rozcieńczenie wody, osuszyć, jeśli jest to możliwe zgnieść,
po zgnieceniu zakręcić

    Pokaż komentarze (1)

    Autor: aplik 29/08/2010, 11:30

    41 pkt
    oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

    Jeśli nie ma pojemników

    Warto zwrócić się do administacji budynku lub zarządcy, aby zgłosić zapotrzebowanie na pojemniki.

      Pokaż komentarze (0)

      Autor: aplik 29/08/2010, 11:33

      39 pkt
      oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

      https://www.milionporad.pl/