Porady na każdy temat
 
 

Kategoria: Biznes i Finanse

Kredyt mieszkaniowy (hipoteczny) - co wpływa na wysokość raty?

Biorąc kredyt na zakup nieruchomości musisz liczyć się z koniecznością spłaty bardzo wysokich rat. Lecz to jak duże one będą, zależy od mnóstwa różnych czynników - czasu trwania kredytu, rodzaju rat, oprocentowania, waluty, wysokości prowizji, innych towarzyszących kredytowi opłat itp.

Wiadomo, że poniżej pewnego pułapu nie da się zejść (żaden bank nie pożycza pieniędzy charytatywnie), ale wiedząc czego szukasz, możesz znaleźć oferty tańsze i droższe. Oczywiście w Twoim interesie jest, żeby raty były jak najniższe, więc postaram się pokrótce przedstawić najważniejsze elementy, na które powinieneś zwrócić uwagę podczas przeglądania ofert bankowych, by wybrać dla siebie tę najtańszą.

Autor: andrzej.z, 01/02/2012, 00:09   temat wyróżnionyTemat wyróżniony przez redakcję

Wykop!Wykop     FacebookFacebook

Sortuj wg:   autor   datarosnąco   ocena

Czas trwania kredytu

Powinieneś pamiętać, że:
Po pierwsze, im krótszy okres kredytowania, tym tańszy będzie dla Ciebie kredyt - ponieważ krócej będziesz "trzymać" pieniądze banku, tym mniej odsetek bedziesz musiał zapłacić.

Po drugie, im krótszy okres kredytowania, tym wyższa rata - co prawda odsetek jest mniej, ale ponieważ musisz szybciej spłacić kredyt, ogólna wysokość raty będzie wyższa.

Po trzecie, im krótszy okres kredytowania, tym trudniej otrzymać kredyt - bank może wyliczyć, że nie stać Cię na wysokie raty np. przy kredycie 30-letnim i zaoferuje Ci kredyt tej samej wysokości ale na 40 lub więcej lat, ponieważ będą wtedy niższe raty.

Po czwarte, im krótszy okres kredytowania, tym szybciej będziesz mieć to za sobą - to oczywiste.

Pokaż komentarze (1)

Autor: andrzej.z
01/02/2012, 00:09

28 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Oprocentowanie

Oprocentowanie oczywiście powinno być jak najniższe, żeby kredyt był dla Ciebie jak najtańszy. Ponieważ żaden bank dobrowolnie nie rezygnuje z zysku, niskie oprocentowanie prawie na pewno wiąże się z podwyższonymi innymi opłatami, np. prowizją albo ubezpieczeniami, lub koniecznością zakupienia innej usługi za pośrednictwem banku.

Pokaż komentarze (0)

Autor: andrzej.z
01/02/2012, 00:09

44 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Marża banku

Marża to część składowa oprocentowania kredytu, bowiem oprocentowanie składa się z tzw. stawki bazowej (WIBOR, LIBOR lub EURIBOR) czyli kosztu pozyskania przez bank pieniędzy na Twoją pożyczkę oraz z marży banku, czyli tego ile bank rzeczywiście zarobi na pożyczce. W czasie kiedy to piszę, marża (nie oprocentowanie) powinna wynosić ok. 1%.

Pokaż komentarze (1)

Autor: andrzej.z
01/02/2012, 00:09

41 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Prowizja

Bank udzielając Ci kredytu ponosi pewne koszty - pracownik który Cię obsługuje, prawnicy przygotowujący dokumenty itp. Prowizja to opłata, którą bank nalicza za rozpatrzenie wniosku lub udzielenie kredytu, w zamyśle mająca pokryć tego typu koszty. Możesz trafić na promocje, w których nie płacisz prowizji podczas zaciągania kredytu, ale powinieneś liczyć się z tym, że prowizja zostanie "ukryta" w innych obligatoryjnych opłatach lub kosztach które poniesiesz.

Pokaż komentarze (0)

Autor: andrzej.z
01/02/2012, 00:09

37 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Ubezpieczenie

Ubezpieczenie kredytu ma za zadanie chronić Ciebie i bank w sytuacji, gdy nie będziesz mógł spłacać kredytu - utrata pracy, choroba itp. Oczywiście jest to istotne, ale koszty - a co najważniejsze - zakres ubezpieczenia mogą się znacząco różnić w zależności od banku. Porównując oferty, sprawdź koszt ubezpieczenia i to, od czego Cię w zasadzie chroni (może warto wybrać droższe, ale mające znacznie szerszy zakres - pamiętaj, że chytry dwa razy traci).

Zwróć też uwagę na inne ubezpieczenia - np. ubezpieczenie pomostowe (to ubezpieczenie nie Ciebie a banku, płatne do momentu wpisania banku do ksiąg wieczystych)

Pokaż komentarze (0)

Autor: andrzej.z
01/02/2012, 00:09

37 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Raty stałe (równe) i malejące

Raty stałe (równe) występują, gdy przez cały okres spłaty kredytu płacisz raty takiej samej wysokości - zmienia się jedynie stosunek spłacanych odsetek do spłacanego kapitału w obrębie raty. Na początku większość raty stanowią odsetki, na końcu - kapitał.

Natomiast przy ratach malejących, co miesiąc spłacasz tyle samo kapitału, a ponieważ Twoje zadłużenie w ten sposób maleje, kwota odsetek należnych bankowi również maleje, co powoduje systematyczne zmniejszanie się wysokości raty. Dlatego na początku okresu kredytowania płacisz bardzo wysokie raty, a na końcu już całkiem niskie.

Pokaż komentarze (0)

Autor: andrzej.z
01/02/2012, 00:09

42 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Waluta

Oczywiście elementem, który może na bieżąco bardzo zwiększać lub bardzo zmniejszać miesięczną ratę, jest waluta w której zaciągnąłeś kredyt. Najlepszym przykładem był wzrost kursu franka szwajcarskiego w 2011 roku, kiedy osoby zadłużone w tej właśnie walucie musiały spłacać raty nawet niemal dwukrotnie wyższe niż kilka lat wcześniej.

Kredyt w walucie obcej to ryzyko - można dużo zyskać, a można dużo stracić. To jak gra na giełdzie. Ale dla bezpieczeństwa zawsze można wziąć kredyt w złotówkach i wtedy wahania na rynku walutowym nie dotyczą kredytobiorcy bezpośrednio.

Pokaż komentarze (0)

Autor: andrzej.z
01/02/2012, 00:09

44 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Wykop!Wykop     FacebookFacebook

Sortuj wg:   autor   datarosnąco   ocena

 

Kategorie

Biznes i Finanse


Dom, Wnętrze, Ogród


Dziecko i Mama


Ekologia


Fotografia


Komputery i Internet


Kuchnia


Moda


Motoryzacja


Rozmaitości


Sport i Rekreacja


Styl Życia


Turystyka


We Dwoje


Zdrowie i UrodaPorady finansowe »


Porady miłosne »


Porady turystyczne »

 Milion Porad

Najnowsze tematy »

10
Jak wybrać bank z polskim kapitałem?
3
Jak możesz zaoszczędzić na przyszłość dziecka?
5
Jak kontrolować konto bankowe dziecka?
5
Konto dla dziecka - jak wybrać, na co uważać?
3
Materiały izolacyjne ? szczególny typ materiałów ogniotrwałych
6
Edukacja finansowa dla młodzieży - jak uczyć się o pieniądzach

Zobacz więcej...

Najpopularniejsze tematy »

35
Oszczędzanie pieniędzy
32
Jak jeździć oszczędnie?
32
Jak oszczędzać energię?
27
Udany związek
26
Rozmowa kwalifikacyjna - jak się zachowywać?
26
Co wybrać na prezent gwiazdkowy?

Zobacz więcej...


Co to za strona?

Na MilionPorad.pl znajdziesz sprawdzone porady, skomentowane i ocenione przez innych Internautów. Mamy nadzieję że znajdziesz tu pomoc jakiej potrzebujesz!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść porad
i komentarzy zamieszczonych przez użytkowników.


Kategorie

 


http://www.milionporad.pl/