Porady na każdy temat
 
 

Kategoria: Biznes i Finanse

Jak możesz zaoszczędzić na przyszłość dziecka?

Większość rodziców chciałoby zabezpieczyć przyszłość swojego dziecka, jednak wielu z nas nie do końca wie, w jaki sposób można to zrobić.

Autor: kontodziecka, 05/10/2017, 10:47   temat wyróżnionyTemat wyróżniony przez redakcję

Wykop!Wykop     FacebookFacebook

Sortuj wg:   autor   datarosnąco   ocena

Konto oszczędnościowe

Jednym ze sposobów na odkładanie pieniędzy na dziecięcą przyszłość jest otwarcie konta oszczędnościowego. Jeśli twoje dziecko nie ukończyło jeszcze 13 lat, właścicielem konta możesz być ty, a twój potomek powinien być wskazany jako osoba uposażona (na wypadek twojej śmierci). Jednak ciekawą opcją jest otwarcie rachunku oszczędnościowego jako subkonta do konta dziecka. Coraz więcej banków proponuje produkty dedykowane tak młodym użytkownikom. Oczywiście ty jako opiekun prawny, musisz wyrazić zgodę na otwarcie obu rachunków, ale dziecko będzie mogło dysponować środkami na swoim koncie oszczędnościowym - to ważna różnica w porównaniu z kontem oszczędnościowym będącym w posiadaniu rodzica.

Jakie są zalety konta oszczędnościowego? Przede wszystkim możliwość wypłacenia zgormadzonych środków niemal w każdej chwili. Poza tym konta oszczędnościowe nie narzucają ani wysokości miesięcznych wpłat ani ich ilości. Oznacza to, że będziesz mógł wpłacać na nie pieniądze wtedy, kiedy rzeczywiście będziesz nimi dysponować.

Pokaż komentarze (0)

Autor: kontodziecka
05/10/2017, 10:47

5 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Lokaty

Jeśli posiadasz już określoną kwotę, którą chciałbyś przeznaczyć na zabezpieczenie przyszłości dziecka, możesz skorzystać z lokaty. Średnie oprocentowanie lokat dostępnych na rynku to 2-2,5% w skali roku. Z reguły minimalną kwotą, jaką możesz umieścić na lokacie, jest 500 zł. Pamiętaj jednak, że lokata bankowa jest terminowym produktem bankowym. Oznacza to, że jeśli w trakcie jej trwania zdecydujesz się wypłacić pieniądze, będzie się to wiązało z utratą części lub całości odsetek. Dlatego lokata jest dobrym rozwiązaniem, kiedy jesteś przekonany, że nie będziesz musiał sięgać po ulokowane środki przez okres, na jaki zawarłeś lokatę (od kilku miesięcy do nawet kilku lat). Oczywiście na rynku nie ma lokat przeznaczonych dla dzieci, dlatego jej formalnym właścicielem musisz być ty.

Pokaż komentarze (0)

Autor: kontodziecka
05/10/2017, 10:47

4 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Plany Systematycznego Oszczędzania (PSO)

Innym sposobem na oszczędzanie na przyszłość dziecka jest otwarcie dla samego siebie PSO. Ich posiadanie wiąże się z obowiązkiem systematycznego opłacania z góry ustalonej składki. Z PSO może korzystać wyłącznie osoba dorosła. Jednak możesz dziecko wskazać jako osobę uposażoną. Atutem PSO jest to, że część gromadzonych środków jest inwestowana w różnego rodzaju produkty finansowe (np. akcje, obligacje). Pamiętaj jednak, że tego rodzaju inwestycje mogą być ryzykowne i narazić cię na ewentualne straty części środków. Najkrótszy PSO trwa 2 lata. Po tym czasie istnieje oczywiście możliwość jego przedłużenia. Może z niego skorzystać każdy w wieku 18-50 z zastrzeżeniem, że okres składkowy upłynie przed ukończeniem przez właściciela 70-tki. Chociaż produkty dedykowane są dla osób dorosłych, wiele banków wskazuje PSO jako doskonałą alternatywę dla oszczędności na przyszłość dziecka.

Pokaż komentarze (0)

Autor: kontodziecka
05/10/2017, 10:47

4 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Wykop!Wykop     FacebookFacebook

Sortuj wg:   autor   datarosnąco   ocena

 

Kategorie

Biznes i Finanse


Dom, Wnętrze, Ogród


Dziecko i Mama


Ekologia


Fotografia


Komputery i Internet


Kuchnia


Moda


Motoryzacja


Rozmaitości


Sport i Rekreacja


Styl Życia


Turystyka


We Dwoje


Zdrowie i UrodaPorady finansowe »


Porady miłosne »


Porady turystyczne »

 Milion Porad

Najnowsze tematy »

10
Jak wybrać bank z polskim kapitałem?
3
Jak możesz zaoszczędzić na przyszłość dziecka?
5
Jak kontrolować konto bankowe dziecka?
5
Konto dla dziecka - jak wybrać, na co uważać?
3
Materiały izolacyjne ? szczególny typ materiałów ogniotrwałych
6
Edukacja finansowa dla młodzieży - jak uczyć się o pieniądzach

Zobacz więcej...

Najpopularniejsze tematy »

35
Oszczędzanie pieniędzy
32
Jak jeździć oszczędnie?
32
Jak oszczędzać energię?
27
Udany związek
26
Rozmowa kwalifikacyjna - jak się zachowywać?
26
Co wybrać na prezent gwiazdkowy?

Zobacz więcej...


Co to za strona?

Na MilionPorad.pl znajdziesz sprawdzone porady, skomentowane i ocenione przez innych Internautów. Mamy nadzieję że znajdziesz tu pomoc jakiej potrzebujesz!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść porad
i komentarzy zamieszczonych przez użytkowników.


Kategorie

 


http://www.milionporad.pl/