Porady na każdy temat
 
 

Kategoria: Biznes i Finanse

Na co uważać biorąc kredyt gotówkowy

Obecnie banki prześcigają się w ofertach "tanich" i "łatwych" kredytów gotówkowych. Wystarczy jednak wejść do banku, by okazało się, że zazwyczaj nie są one ani tanie ani łatwe. Na co zwracać uwagę, zaciągając taki kredyt?

Autor: eve_a, 19/10/2007, 15:06   temat wyróżnionyTemat wyróżniony przez redakcję

Wykop!Wykop     FacebookFacebook

Sortuj wg:   autor   data   pktmalejąco

Okres kredytowania i możliwość wcześniejszej spłaty

Decydując się na jak długi okres chcesz zaciągnąć kredyt, zastanów się czy nie będziesz miał(a) problemów z jego spłatą, gdy okaże się że raty krótkiego kredytu są za wysokie. Lepiej wziąć kredyt na dłuższy okres, płacąc wyższe odsetki ale mniejsze raty, niż za wszelką cenę zmniejszać odsetki, decydując się na zbyt wysokie, jak na swoje możliwości, raty.

Bardzo dużą zaletą kredytu jest możliwość wcześniejszej jego spłaty bez dodatkowych kosztów. Kredyt gotówkowy działa wtedy trochę na zasadzie linii kredytowej: spłacając większą niż przewidziana część kapitału jednocześnie obniżasz podstawę, od której naliczane są pozostałe odsetki. Koniecznie dowiedz się, czy wcześniejsza spłata kredytu nie pociąga za sobą dodatkowych opłat oraz czy oddając bankowi pieniądze spłacasz kapitał, a nie np. kolejne raty do przodu.

Pokaż komentarze (2)

Autor: eve_a
19/10/2007, 15:06

61 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Przeczytaj umowę kredytową i regulamin!

Bardzo łatwo jest podpisać coś, z czego później trudno będzie się wycofać. Dokładnie przeczytaj dokumenty które podpisujesz, masz do tego pełne prawo i nikt nie może Cię poganiać. Jeżeli coś jest niejasne - poproś o wytłumaczenie, jeżeli na coś się nie zgadzasz - nie podpisuj i idź do innego banku. Pamiętaj jednak, że banki również muszą się zabezpieczać, dlatego niektóre pozycje w umowie lub regulaminie mogą wydawać Ci się zbyt drakońskie. Jednak jeżeli zamierzasz spłacać raty w terminie, nie musisz się niczego obawiać. Banki są również kontrolowane przez wyższe instytucje.

Pokaż komentarze (0)

Autor: eve_a
19/10/2007, 15:06

60 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Złotówki czy obca waluta?

Wybór waluty w jakiej przyjdzie nam spłacać zaciągnięte zobowiązanie często przysparza mnóstwa kłopotów i nie jest decyzją łatwą. Przy zapożyczeniu w złotówkach nie ma żadnej filozofii, gdyż comiesięczna rata kredytu jest taka sama. Wprawdzie to kredyt zazwyczaj droższy, ale nie obarczony ryzykiem kursowym.

Takie ryzyko istnieje w przypadku kredytów w euro, dolarach czy frankach szwajcarskich. Wprawdzie najczęściej są one niżej oprocentowane od tych w złotówkach to jednak trzeba uważać na pułapki. Prawda wygląda bowiem tak, że kredyty walutowe są w rzeczywistości kredytami denominowanymi w walucie obcej. Oznacza to, że bank tak naprawdę pożycza nam pieniądze w złotówkach, ale oprocentowanie jest indeksowane przez oprocentowanie kredytu walutowego. Czyli w momencie udzielania kredytu i jego spłaty bank przeliczy wypłatę oraz wysokość raty w odniesieniu do aktualnego kursu danej waluty.

Daje to osobie zaciągającej zobowiązanie możliwość „zarobienia” na różnicy kursu. Trudno jednak przewidzieć najodpowiedniejszy czas, by zapożyczyć się w obcej walucie. Czysto teoretycznie, najlepszy moment jest wtedy, gdy kurs osiągnie najwyższy punkt. Nikt nie jest jednak w stanie przewidzieć czy kurs gwałtownie nie pójdzie w górę, a wraz z nim wysokość naszych rat. Dlatego w odróżnieniu od pożyczania w złotówkach kredyt w obcej walucie jest raczej skierowany do ludzi o mocnych nerwach.

Pokaż komentarze (0)

Autor: molko
16/08/2010, 14:50

56 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Raty równe lub malejące

Na ratę kredytu składa się część kapitałowa (czyli spłata faktycznie pożyczonych pieniędzy) i część odsetkowa. Część odsetkowa jest największa przy pierwszej racie, a następnie maleje.

Jak więc kalkuluje się raty równe? Ponieważ ich wysokość nie zmienia się przez cały okres kredytu, przy pierwszej racie spłacasz tylko niewielką część kapitału, a większość stanowią odsetki. Po pewnym czasie proporcje wyrównują się, a pod koniec kredytu płacisz bardzo niewielkie odsetki, a większość spłacanej raty stanowi kapitał. Raty równe sugerowane są osobom o niższej zdolności kredytowej lub osobom, które chcą od początku płacić mniejsze raty.

Natomiast przy ratach malejących spłacasz przy każdej racie taką samą część kapitału, a wysokość raty maleje, ponieważ maleje też wysokość odsetek. Zaczyna się jednak od dosyć wysokich rat. Raty malejące sugerowane są osobom, które chcą wcześniej spłacić swój kredyt, ponieważ spłacają swój kapitał szybciej niż osoby płacące raty równe, a zmniejszając kapitał do spłaty płacą także mniejsze odsetki. Comiesięczne odsetki liczą się bowiem nie od całości zaciągniętego kredytu, a od pozostałej do spłaty wysokości kapitału.

Pokaż komentarze (0)

Autor: eve_a
19/10/2007, 15:06

53 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Dobry kredyt to wygodny kredyt

Zwróć uwagę nie tylko na koszty, ale też na to, jak wygląda obsługa kredytu. Czy możesz kontrolować spłatę kredytu przez Internet? Czy możesz wybrać dzień miesiąca, w którym chcesz spłacać raty? Czy dostaniesz kartę kredytową? Czy potrzebujesz poręczycieli? Czy bank mnoży przed Tobą formalności? Jak długo trwa rozpatrzenie wniosku i przyznanie kredytu?

Pokaż komentarze (0)

Autor: eve_a
19/10/2007, 15:06

52 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Oprocentowanie

Oprocentowanie to odsetki, jakie będziemy musieli oddać bankowi za póżyczenie pieniędzy. Zazwyczaj wynoszą od kilkunastu do dwudziestu-paru procent kwoty kredytu (prawo zabrania oprocentowania wyższego niż 25%).

Pokaż komentarze (1)

Autor: eve_a
19/10/2007, 15:06

51 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Całkowity koszt kredytu

Koniecznie dopytaj się o wszystkie koszty kredytu, jakie będziesz musiał(a) ponieść w związku z jego przyznaniem. Mogą to być np.: opłaty za rozpatrzenie wniosku, prowizje od przyznania kredytu, opłaty za otwarcie limitu kredytowego, opłaty za dodatkowy rachunek bankowy, koszty ubezpieczenia kredytu itp. Zgodnie z prawem, całkowity koszt kredytu (nie licząc kosztów zabezpieczeń i ubezpieczeń) nie może przekroczyć 5% wartości udzielonego kredytu.

Pokaż komentarze (0)

Autor: eve_a
19/10/2007, 15:06

46 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Ubezpieczenie kredytu

Gdy wykupisz ubezpieczenie kredytu, w przypadku niezdolności do spłaty zadłużenia, jego spłatę przejmuje ubezpieczyciel. Koniecznie wykup opcję ubezpieczenia kredytu jeżeli obawiasz się, że nie dasz rady spłacić kredytu, lub gdy obawiasz się o swoje miejsce pracy. Ubezpieczenie jest także nieocenione w przypadku dłuższej choroby, wypadku lub śmierci kredytobiorcy - kredyt nie obciąża wtedy rodziny. Opcja ubezpieczenia zwiększa jednak raty kredytu.

Pokaż komentarze (0)

Autor: eve_a
19/10/2007, 15:06

44 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Kredyt na promocyjnych warunkach

Jeśli zdecydujesz się na taki kredyt uważaj na to, aby podstawowe koszty kredytu były zawarte na umowie którą podpisujesz, a nie jedynie odsyłacze do regulaminów lub cenników. Taki regulamin czy cennik może zmienić się w każdej chwili spłacania przez Ciebie kredytu i wtedy niestety, możesz zacząć płacić więcej.

Pokaż komentarze (0)

Autor: Cezar
01/02/2009, 11:25

35 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Wykop!Wykop     FacebookFacebook

Sortuj wg:   autor   data   pktmalejąco

 

Kategorie

Biznes i Finanse


Dom, Wnętrze, Ogród


Dziecko i Mama


Ekologia


Fotografia


Komputery i Internet


Kuchnia


Moda


Motoryzacja


Rozmaitości


Sport i Rekreacja


Styl Życia


Turystyka


We Dwoje


Zdrowie i UrodaPorady finansowe »


Porady miłosne »


Porady turystyczne »

 Milion Porad

Najnowsze tematy »

10
Jak wybrać bank z polskim kapitałem?
3
Jak możesz zaoszczędzić na przyszłość dziecka?
5
Jak kontrolować konto bankowe dziecka?
5
Konto dla dziecka - jak wybrać, na co uważać?
3
Materiały izolacyjne ? szczególny typ materiałów ogniotrwałych
6
Edukacja finansowa dla młodzieży - jak uczyć się o pieniądzach

Zobacz więcej...

Najpopularniejsze tematy »

35
Oszczędzanie pieniędzy
32
Jak jeździć oszczędnie?
32
Jak oszczędzać energię?
27
Udany związek
26
Rozmowa kwalifikacyjna - jak się zachowywać?
26
Co wybrać na prezent gwiazdkowy?

Zobacz więcej...


Co to za strona?

Na MilionPorad.pl znajdziesz sprawdzone porady, skomentowane i ocenione przez innych Internautów. Mamy nadzieję że znajdziesz tu pomoc jakiej potrzebujesz!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść porad
i komentarzy zamieszczonych przez użytkowników.


Kategorie

 


http://www.milionporad.pl/