Porady na każdy temat
 
 

Kategoria: Biznes i Finanse

Jak założyć działalność gospodarczą

W czasach kiedy bezrobocie w naszym kraju ponownie zaczęło się pogłębiać, coraz więcej osób decyduje się zacząć pracować „na własną rękę” i otwiera działalność gospodarczą. Poniżej znajduje się kilka porad jak w miarę bezboleśnie przebrnąć przez proces rejestracji.

Autor: Damonka85, 22/09/2010, 23:39

Wykop!Wykop     FacebookFacebook

Sortuj wg:   autor   datarosnąco   ocena

Krok 1 - Wybór formy prawnej działalności oraz sposób opodatkowania

Nim udamy się do odpowiedniego urzędu trzeba się po pierwsze zdecydować na formę prawną jaką będzie miała firma, gdyż od tego zależy proces rejestracji. Dodatkowo trzeba zastanowić się nad najkorzystniejszą formą opodatkowania. Obecnie do wyboru mamy: opodatkowanie na zasadach ogólnych (czyli skala podatkowa lub stawka liniowa) oraz opodatkowanie w formach zryczałtowanych (czyli ryczałt ewidencjonowany lub karta podatkowa).

Pokaż komentarze (0)

Autor: Damonka85
22/09/2010, 23:39

42 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Krok 2 - Rejestracja firmy

Kiedy już wybraliśmy formę prawną naszej firmy i formę opodatkowania udajemy się do odpowiedniej instytucji państwowej w celu zarejestrowania naszej firmy.
A) Osoby chcące zarejestrować jednoosobową działalność gospodarczą oraz wspólnicy spółek cywilnych wpisywani są do Ewidencji Działalności Gospodarczej, którą prowadzi Urząd Miasta lub gminy odpowiedni dla naszego miejsca zamieszkania (UWAGA: wspólnicy spółki cywilnej mogą być wpisani do różnych ewidencji). W urzędzie wypełniamy zgłoszenie, w którym musimy podać m.in. takie informacje: PESEL, NIP, miejsce zamieszkania i adres przedsiębiorcy, (jeśli adres wykonywania działalności jest inny od adresu zamieszkania również należy go podać), określenie przedmiotu wykonywanej działalności gospodarczej zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD), data rozpoczęcia działalności. Taki wpis kosztuje ok. 100 zł.
B) Natomiast przedsiębiorcy zainteresowani założeniem spółki osobowej lub kapitałowej muszą udać się do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez sąd rejonowy odpowiedni dla siedziby tworzonej spółki. Sądy udostępniają wszystkie potrzebne do wypełnienia formularze.
Zaświadczenie o wpisie do ewidencji powinniśmy otrzymać w terminie do 14 dni od daty złożenia wniosku (często jednak trwa to tylko kilka dni).

Pokaż komentarze (0)

Autor: Damonka85
22/09/2010, 23:39

33 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Krok 3 - REGON

Kiedy już złożyliśmy wniosek o rejestrację firmy należy udać się do Urzędu Statystycznego celem nabycia numeru REGON. Niezbędne druki dostępne są na miejscu (ze sobą musimy zabrać tylko kseru wpisu do ewidencji gospodarczej), co więcej nie musimy wnosić opłat za nadanie numeru REGON. Wniosek o nadanie numeru regon składamy na formularzu RG-1, koniecznie do 14 dni od daty wpisu działalności do rejestru przedsiębiorców. Kiedy otrzymamy REGON (co powinno nastąpić w ciągu 7 dni) należy go zgłosić do ewidencji działalności gospodarczej. Zaświadczenie również będzie nam potrzebne w Urzędzie Skarbowym.

Pokaż komentarze (0)

Autor: Damonka85
22/09/2010, 23:39

37 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Krok 4 - NIP

Aby otrzymać numer NIP należy zgłosić się do Urzędu Skarbowego i złożyć następujące dokumenty: formularz NIP-1(dostępny w urzędzie, ale również na stronie internetowej Ministerstwa Finansów), zaświadczenie o wpisie do ewidencji gospodarczej, zaświadczenie o nadaniu numeru REGON. Zdarza się, że US może również takich dokumentów jak umowa z biurem rachunkowym na prowadzenie księgowości, oryginał + ksero (jeśli będziemy korzystać z pomocy biura rachunkowego), czy dokumentu potwierdzającego nasze prawa do prowadzenia działalności w zgłoszonym lokalu, np. akt własności, umowa najmu, umowa dzierżawy. Numer NIP jest przyznawany w terminie do 30 dni od złożenia wniosku i jest to operacja bezpłatna.

Pokaż komentarze (0)

Autor: Damonka85
22/09/2010, 23:39

38 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Krok 5 - ZUS

W ciągu 14 dni od daty rozpoczęcia działalności gospodarczej musimy udać się do ZUS. Każda osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu: emerytalnemu, rentowemu, wypadkowemu i ewentualnie chorobowemu. Aby zgłosić się do ZUS musimy z Urzędu lub ze strony internetowej ZUS pobrać i wypełnić następujące deklaracje: ZUS ZUA i ZUS-ZFA, oraz dodatkowo przynieść ze sobą kopię zaświadczenia o nadaniu REGON oraz NIP. Pamiętajmy, że osoby zakładające firmę po raz pierwszy płacą przez pierwsze 2 lata niższe składki!

Pokaż komentarze (0)

Autor: Damonka85
22/09/2010, 23:39

37 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

EDG-1 - ułatwienie dla jednoosobowych firm

Od dnia 31 marca 2009 roku wprowadzono duże ułatwienie dla osób otwierających jednoosobową działalność gospodarczą. Jeśli decydujemy się na otworzenie tego typu działalności, nie musimy biegać po tych wszystkich instytucjach. W takim wypadku musimy wypełnić jedynie wniosek EDG-1 i złożyć go w Urzędzie Gminy właściwym dla naszego miejsca zamieszkania. Wniosek ten jest jednocześnie:
- podaniem o wpis do Ewidencji Gospodarczej
- wnioskiem o nadanie numeru REGON
- wnioskiem o nadanie lub aktualizację numeru NIP
- zgłoszeniem do ZUS
Dzięki temu oszczędzamy czas i pieniądze (złożenie wniosku jest bezpłatne) i nasze nerwy.

Pokaż komentarze (0)

Autor: Damonka85
22/09/2010, 23:39

45 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Krok 6 - Konto bankowe

Zgodnie z ustawą uchwaloną dnia 2 lipca 2004 każdy przedsiębiorca prowadzący firmę musi posiadać firmowy rachunek w banku. Jest niezbędny do przeprowadzania transakcji między naszą a innymi przedsiębiorcami, a także do rozliczeń z ZUS i US. Na szczęście dzisiaj banki oferują swoim klientów różne rodzaje kont firmowych tak, że każdy na pewno znajdzie najlepiej odpowiadająca mu ofertę.

Pokaż komentarze (1)

Autor: Damonka85
22/09/2010, 23:39

39 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Krok 7 - Koncesje, Zezwolenia, Licencje

Pamiętajmy, że niektóre rodzaje prowadzonej działalności gospodarczej wymagają dodatkowo zdobycia dokumentów potwierdzających nasze kwalifikacje do prowadzenia danej firmy lub dokumentów zezwalających na sprzedaż pewnego rodzaju towarów czy świadczenie pewnej grupy usług. Takimi dokumentami mogą być: koncesje, wpis do rejestru działalności regulowanej, zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej, licencje do prowadzenia działalności gospodarczej czy uprawnienia zawodowe. Niektóre działalności wymagają również odbioru lokalu poprzez Sanepid.

Pokaż komentarze (0)

Autor: Damonka85
22/09/2010, 23:39

41 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Wykop!Wykop     FacebookFacebook

Sortuj wg:   autor   datarosnąco   ocena

 

Kategorie

Biznes i Finanse


Dom, Wnętrze, Ogród


Dziecko i Mama


Ekologia


Fotografia


Komputery i Internet


Kuchnia


Moda


Motoryzacja


Rozmaitości


Sport i Rekreacja


Styl Życia


Turystyka


We Dwoje


Zdrowie i UrodaPorady finansowe »


Porady miłosne »


Porady turystyczne »

 Milion Porad

Najnowsze tematy »

10
Jak wybrać bank z polskim kapitałem?
3
Jak możesz zaoszczędzić na przyszłość dziecka?
5
Jak kontrolować konto bankowe dziecka?
5
Konto dla dziecka - jak wybrać, na co uważać?
3
Materiały izolacyjne ? szczególny typ materiałów ogniotrwałych
6
Edukacja finansowa dla młodzieży - jak uczyć się o pieniądzach

Zobacz więcej...

Najpopularniejsze tematy »

35
Oszczędzanie pieniędzy
32
Jak jeździć oszczędnie?
32
Jak oszczędzać energię?
27
Udany związek
26
Rozmowa kwalifikacyjna - jak się zachowywać?
26
Co wybrać na prezent gwiazdkowy?

Zobacz więcej...


Co to za strona?

Na MilionPorad.pl znajdziesz sprawdzone porady, skomentowane i ocenione przez innych Internautów. Mamy nadzieję że znajdziesz tu pomoc jakiej potrzebujesz!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść porad
i komentarzy zamieszczonych przez użytkowników.


Kategorie

 


http://www.milionporad.pl/