Porady na każdy temat
 
 

Kategoria: Biznes i Finanse

Jak napisać dobre CV (Curriculum Vitae)

Twoje CV to pierwszy krok jaki wykonujesz ubiegając się o stanowisko w wybranej firmie. To, co pracodawca dostanie do rąk jest tu kluczowe - nie znając Cię musi podjąć decyzję czy warto zaprosić Cię na rozmowę kwalifikacyjną. Zważywszy na to, że zwykle takich życiorysów pracodawca otrzymuje dużo i na każde poświęca nie więcej niż 30 sekund - masz nie lada zadanie, by przebić się przez tłum pozostałych zgłoszeń.

Autor: december, 30/07/2008, 16:51   temat wyróżnionyTemat wyróżniony przez redakcję

Wykop!Wykop     FacebookFacebook

Sortuj wg:   autor   datarosnąco   ocena

CV powinno zajmować 1 (max. 2) strony A4

Najlepiej, jeśli uda Ci się zawrzeć życiorys na 1 stronie A4. Oczywiście nie kosztem czytelności i wielkości czcionki! Jeśli musisz napisać więcej, kontynuuj na drugiej kartce (nie na odwrocie pierwszej!)

Twój życiorys, choć pewnie ciekawy, trafi do pracodawcy razem z wieloma innymi. Niestety nie ma on czasu by je wszystkie dokładnie przeczytać, zwłaszcza gdy są zbyt długie - on ma konkretne zadanie w postaci wyboru nowego pracownika i musi je zrealizować, najlepiej jak najszybciej. Dlatego lepiej napisać krótko i treściwie, by przekazać wszystkie informacje i jednocześnie zabrać osobie rekrutującej jak najmniej czasu.

Pokaż komentarze (1)

Autor: december
30/07/2008, 16:51

43 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

CV musi być czyste i schludne

Obecnie życiorys powinien być napisany na białej kartce formatu A4, na komputerze, czarną czcionką o poważnym (normalnym) kroju - chyba, że pracodawca wyraźnie życzy sobie CV pisane odręcznie. Niedopuszczalne jest dostarczenie pomiętego lub poplamionego dokumentu. Gdy dostarczasz je osobiście, koniecznie opakuj je conajmniej w folię A4, a najlepiej w sztywną teczkę.

Pokaż komentarze (0)

Autor: december
30/07/2008, 16:51

43 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

CV powinno być czytelnie sformatowane

Pierwsze wrażenie to właśnie wygląd, a nie treść Twojego CV!

Wyobraź sobie, że otrzymałeś/aś ponad sto zgłoszeń na zaoferowane stanowisko. Po jakim czasie zaczniesz bez czytania odrzucać te, których nie da się szybko "zeskanować" wzrokiem i wyciągnąć z nich najważniejszych informacji?

Użyj odpowiednio dużej czcionki i odstępów między wierszami, używaj nagłówków i wcięć przy hierarchizowaniu punktów, zachowaj wyraźny podział na części (wykształcenie, doświadczenie zawodowe, dodatkowe umiejętności itd.)

Pokaż komentarze (0)

Autor: december
30/07/2008, 16:51

53 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Pisz zwięźle i konkretnie

Osoba rekrutująca nie ma czasu na czytanie długich życiorysów każdego kandydata. Napisz tylko to, co potrzeba i zawrzyj to w możliwie najkrótszej i najbardziej czytelnej formie. Stosuj krótkie zdania lub równoważniki

Pokaż komentarze (0)

Autor: december
30/07/2008, 16:51

57 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Nie pisz niepotrzebnych informacji

Jeżeli pewne fragmenty Twojego życiorysu nie mają większego znaczenia w ubieganiu się o konkretne stanowisko - pomiń je. Twoje CV będzie krótsze i bardziej ukierunkowane w konkretne stanowisko

Pokaż komentarze (0)

Autor: december
30/07/2008, 16:51

51 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Najpierw umieść dane personalne

Pisząc CV, na początku zawrzyj Twoje dane. Oprócz imienia, nazwiska i adresu podaj:
- numer telefonu (taki, pod którym jesteś dostępny/a!)
- e-mail - byle nie w stylu slodkamonika@... czy mario666@... Do kontaktu z potencjalnymi pracodawcami załóż sobie konto w stylu imie.nazwisko@..., imie-nazwisko@... itp.
- datę urodzeniae

Możesz, choć teoretycznie pracodawca nie ma prawa żądać takich informacji, podać także:
- stan cywilny
- stosunek do służby wojskowej ("uregulowany" lub "nieuregulowany" - choć za "negatywny" przy odrobinie szczęścia możesz zaplusować ;)

Jeśli dodajesz swoje zdjęcie, koniecznie musi to być zdjęcie takie, jak do dokumentu! Niedopuszczalne są zdjęcia rodzinne, z wakacji, z imprezy, ze ślubu, czy w nieodpowiednim stroju.

Pokaż komentarze (0)

Autor: december
30/07/2008, 17:24

41 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Określ zdobyte dotąd wykształcenie - chronologicznie

W opisie wykształcenia napisz przede wszystkim o ukończonych studiach (w tym termin i ew. temat pracy dyplomowej), ale także o tych podjętych a jeszcze nie ukończonych. Napisz także, jakie kursy lub szkolenia ukończyłeś/aś, ewentualnie jakie liceum (profil klasy), lub czy chodziłeś/aś do jakiejś szkoły artystycznej (muzycznej, plastycznej) - zwłaszcza to ostatnie może zaplusować. Nie należy pisać o szkołach przedlicealnych, a szczególnie o podstawówce, bo nie mają one większego znaczenia dla pracodawcy.

Szkoły/kierunki studiów uszereguj chronologicznie, zaczynając od tych ostatnio podjętych. W tej części życiorysu zwykle wystarczy wymienić 3 pozycje.

Pokaż komentarze (1)

Autor: december
30/07/2008, 17:24

42 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Doświadczenie zawodowe

Jeśli jest niewielkie, warto wspomnieć o nawet najmniejszych wykonywanych pracach i podejmowanych stażach czy praktykach (co może pokazać Twoją wszechstronność), ale jeśli lista jest długa należy wybrać te najistotniejsze, najlepiej przekonujące pracodawcę o Twoim przygotowaniu do zawodu. Starając się na posadę bankowca nie piszemy więc o pracy w barze, jeżeli pracowaliśmy już na kilku stanowiskach finansowych.

Również swą przeszłość zawodową uszereguj chronologicznie, zaczynając od ostatnich stanowisk. Napisz daty rozpoczęcia i zakończenia pracy, nazwę firmy, stanowisko i zakres obowiązków (ponieważ na tym samym stanowisku w różnych firmach można mieć różne obowiązki)

Pokaż komentarze (0)

Autor: december
30/07/2008, 17:24

36 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Dotychczasowie osiągnięcia

To co zawrzesz w tej części życiorysu pokazuje Twoje konkretne osiągnięcia i obrazuje w praktyce na co Cię stać. Mogą to być stypendia, osiągnięcia naukowe, sportowe, kulturalne, społeczne. Może to również być działalność w organizacjach i stowarzyszeniach.

Pokaż komentarze (0)

Autor: december
30/07/2008, 17:24

43 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Umiejętności i dodatkowe atuty

Napisz tutaj, czy masz prawo jazdy, czy umiesz obsługiwać komputer (jakie systemy operacyjne, aplikacje itp.), czy posiadasz umiejętność organizacji czasu pracy, umiejętność pracy w grupie lub indywidualnie, zdolność do pracy pod presją; czy cechuje Cię punktualność, umiesz myśleć w sposób niestandardowy, masz łatwość w dostosowywaniu się do nowego środowiska. Uwzględnij też tutaj inne posiadane certyfikaty, uprawnienia i pozwolenia jeśli mogą mieć oczywiście jakieś znaczenie w procesie rekrutacji.
Nie kłam, ponieważ tego co tu napiszesz pracodawca będzie od Ciebie wymagał!

Pokaż komentarze (4)

Autor: december
30/07/2008, 17:24

55 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Znajomość języków obcych

Pisząc o językach, napisz konkretnie na jakim poziomie znasz jaki język (np.: "język angielski - poziom zaawansowany, język neimiecki - poziom podstawowy"). Może masz jakiś certyfikat? Wspomnij o tym. Jeśli trzeba, rozgranicz poziom znajomości na mowę i pismo.

Pokaż komentarze (0)

Autor: december
30/07/2008, 17:24

38 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Zainteresowania

Tutaj masz pole do popisu. Co prawda musisz tylko wymienić 3-4 dziedziny, ktorymi się interesujesz (pracodawcy na pewno nie interesują szczegóły), ale jeśli napiszesz "muzyka i sport" to tak jakbyś napisał "jestem szarakiem i interesuje mnie to co wszystkich". Nie jest łatwo zaprezentować całą swoją oryginalność w jednej linijce życiorysu, ale jeśli napiszesz w tym miejscu to co wszyscy, to nawet jeśli nie stracisz - na pewno nic nie zyskasz w oczach osoby rekrutującej.

Jednak nie wymyślaj tu na siłę!! Jeśli napiszesz, że interesujesz się kulturą Malezji, na rozmowie kwalifikacyjnej bądź przygotowany na pytanie na temat literatury malezyjskiej. Gdy na rozmowie wyjdzie na jaw, że Twoje zainteresowania są zmyślone - jesteś skreślony/a.

Pokaż komentarze (0)

Autor: december
30/07/2008, 17:24

47 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

Na końcu koniecznie umieść deklarację, że wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych. Brzmi ona: "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.97 r. o Ochronie Danych Osobowych Dz. U. Nr 133 poz. 883)". Inaczej Twoje CV z punktu widzenia prawa nie może zostać wykorzystane!

Pokaż komentarze (0)

Autor: december
30/07/2008, 17:24

47 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Zdjęcie w CV

CV powinno również zawierać zdjęcie, konieczne jest, aby było ono aktualne, a wzrok osoby przedstawionej na fotografii powinien być skierowany w stronę osoby czytającej dokument. Taki zabieg powoduje nawiązanie kontaktu z czytającym, a jednocześnie taka osoba jest lepiej zapamiętana podczas procesu rekrutacyjnego.

Pokaż komentarze (2)

Autor: m.jlo
14/08/2010, 16:37

41 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Co do zdjęcia...

Oprócz wzroku skierowanego w odpowiednia stronę dobrze żeby osoba na tym zdjęciu była uśmiechnięta -to świadczy o tym że ta osoba jest komunikatywna, otwarta na kontakty z innymi ludźmi. To może mieć szczególnie duże znaczenie jesli staramy sie o pracę np. w handlu.

Pokaż komentarze (0)

Autor: mardoch
26/08/2010, 19:49

31 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Czytelność doświadczenia...

Aby potencjalny pracodawca łatwo mógł zauważyć Twoje doświadczenie zawodowe, najlepiej wszystkie firmy, w których pracowałeś , wytłuść, używając "bolda". Dzięki temu doświadczenie od razu rzuci się w oczy, bez niepotrzebnego zagłębiania się w szczegóły...

Pokaż komentarze (0)

Autor: grohalah
16/12/2010, 00:21

40 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Wykop!Wykop     FacebookFacebook

Sortuj wg:   autor   datarosnąco   ocena

 

Kategorie

Biznes i Finanse


Dom, Wnętrze, Ogród


Dziecko i Mama


Ekologia


Fotografia


Komputery i Internet


Kuchnia


Moda


Motoryzacja


Rozmaitości


Sport i Rekreacja


Styl Życia


Turystyka


We Dwoje


Zdrowie i UrodaPorady finansowe »


Porady miłosne »


Porady turystyczne »

 Milion Porad

Najnowsze tematy »

10
Jak wybrać bank z polskim kapitałem?
3
Jak możesz zaoszczędzić na przyszłość dziecka?
5
Jak kontrolować konto bankowe dziecka?
5
Konto dla dziecka - jak wybrać, na co uważać?
3
Materiały izolacyjne ? szczególny typ materiałów ogniotrwałych
6
Edukacja finansowa dla młodzieży - jak uczyć się o pieniądzach

Zobacz więcej...

Najpopularniejsze tematy »

35
Oszczędzanie pieniędzy
32
Jak jeździć oszczędnie?
32
Jak oszczędzać energię?
27
Udany związek
26
Rozmowa kwalifikacyjna - jak się zachowywać?
26
Co wybrać na prezent gwiazdkowy?

Zobacz więcej...


Co to za strona?

Na MilionPorad.pl znajdziesz sprawdzone porady, skomentowane i ocenione przez innych Internautów. Mamy nadzieję że znajdziesz tu pomoc jakiej potrzebujesz!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść porad
i komentarzy zamieszczonych przez użytkowników.


Kategorie

 


http://www.milionporad.pl/