Porady na każdy temat
 
 

Kategoria: Biznes i Finanse

Jak poprawnie rozliczyć PIT?

Fundacja Anioły FilantropiiRozliczenie rocznego PIT nie dla każdego jest prostym zadaniem. Podatnicy nie wiedzą które formularze wybrać, jak odliczyć ulgi, a także jak przekazać 1% podatku na cele dobroczynne. Podpowiadamy w jaki sposób najlepiej rozliczyć się z fiskusem.

Autor: anioly-filantropii, 24/02/2011, 14:59   temat wyróżnionyTemat wyróżniony przez redakcję

Wykop!Wykop     FacebookFacebook

Sortuj wg:   autor   datarosnąco   ocena

Dokumenty i terminy

Zeznania podatkowe PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38, PIT-39 trzeba złożyć do 30 kwietnia, a PIT-28 (dla ryczałtowców) do 31 stycznia. W tym roku 30 kwietnia wypada w sobotę, ostatecznego rozliczenia z urzędem skarbowym trzeba zatem dokonać do 2 maja.

Najpopularniejszym drukiem podatkowym jest formularz PIT-37. Składają go wszyscy, którzy rozliczają swoje dochody z umów o pracę, emerytur, rent, umów zleceń i umów o dzieło. Podstawą wypełnienia tego druku są informacje uzyskane od pracodawców lub podmiotów, od których pochodzą nasze przychody. Pracodawcy powinni je przekazać do końca lutego.

Pokaż komentarze (0)

Autor: anioly-filantropii
24/02/2011, 14:59

42 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Konsekwencje nie przekazania PIT pracownikom

Pracodawca, który nie przekazuje PIT swoim pracownikom naraża się na odpowiedzialność wynikającą z kodeksu karnego skarbowego. PIT-11 jest traktowany jako deklaracja, a nieskładnie deklaracji w terminie jest wykroczeniem skarbowym. Kara grzywny może wynieść nawet 27 720 złotych. Krótkie spóźnienie z przekazaniem PIT pracownikowi nie narazi pracodawcy na tak dotkliwą karę, nie uniknie on jednak konsekwencji. W takim przypadku organy kontroli skarbowej z pewnością nałożą na takiego pracodawcę mandat. Maksymalna wysokość mandatu wynosi 2772 złotych.

- Brak informacji od pracodawcy nie zwalnia z obowiązku złożenia rocznego PIT - wyjaśnia Paweł Kulikowski z portalu podatki.biz - W takim przypadku należy posłużyć się wyciągami bankowymi lub drukami RMUA. Trzeba pamiętać, że za niezłożenie w terminie rocznego PIT grożą podatnikowi kary finansowe w postaci grzywny i odsetek.

Pokaż komentarze (0)

Autor: anioly-filantropii
24/02/2011, 14:59

37 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

1% podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego

Co trzeci Polak przekazuje 1% podatku organizacjom pożytku publicznego. Liczba darowizn co roku rośnie. Warunkiem przekazania 1% jest terminowe złożenie deklaracji. Od tego roku w deklaracji nie trzeba podawać nazwy organizacji pożytku publicznego, którą wspiera podatnik. Wystarczy tylko numer KRS.

- 1% dla OPP mogą przekazać podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych oraz podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku - mówi Aleksandra Kiełczewska z Fundacji Anioły Filantropii, koordynator Kampanii www.PomagamPodatkiem.pl - 1% podatku mogą też przekazać emeryci, pod warunkiem, że PIT-37 wypełnią samodzielnie, rezygnując z pomocy ZUS w tym zakresie. Przekazanie 1% podatku jest łatwe i nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami. Podatnik, który nie pomoże organizacji przekazuje cały swój podatek państwu i nie ma wpływu na jego wydawanie.

Pokaż komentarze (0)

Autor: anioly-filantropii
24/02/2011, 14:59

49 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Ulgi podatkowe - na Internet, na dzieci, rehabilitacyjna

Rozliczając roczny podatek warto pamiętać o przysługujących nam ulgach Najpopularniejszą ulgą jest odliczenie wydatków ponoszonych na Internet. W ramach tej ulgi możemy odliczyć do 760 złotych.

- Niektórzy mogą też skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej - podpowiada Krzysztof Koślicki, redaktor naczelny serwisu podatki.biz - W jej ramach można odliczyć wydatki na leki, których stosowanie zlecił lekarz specjalista, a także wydatki na zabiegi rehabilitacyjne i pobyty w sanatoriach. Warto także pamiętać o uldze na dzieci. Rocznie na każde dziecko można odliczyć 1112,04 zł. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli dziecko urodziło się w połowie roku, odliczyć można tylko połowę ulgi.

Pokaż komentarze (0)

Autor: anioly-filantropii
24/02/2011, 14:59

48 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Koalicja na rzecz 1% podatku

Z początkiem 2011 roku 10 organizacji pożytku publicznego zawiązało Koalicję na rzecz 1% podatku, której wspólnym celem jest zwiększanie zaangażowania Polaków w dobroczynność przez przekazywanie 1% podatku organizacjom pozarządowym. Na stronie Koalicji www.PomagamPodatkiem.pl można pobrać bezpłatny program do rozliczania PIT przygotowany przez podatki.biz oraz przekazać 1% podatku dla wybranej organizacji. Partnerami Koalicji są: Grupa o2 i portal podatki.biz.

Pokaż komentarze (0)

Autor: anioly-filantropii
24/02/2011, 14:59

39 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Wykop!Wykop     FacebookFacebook

Sortuj wg:   autor   datarosnąco   ocena

 

Kategorie

Biznes i Finanse


Dom, Wnętrze, Ogród


Dziecko i Mama


Ekologia


Fotografia


Komputery i Internet


Kuchnia


Moda


Motoryzacja


Rozmaitości


Sport i Rekreacja


Styl Życia


Turystyka


We Dwoje


Zdrowie i UrodaPorady finansowe »


Porady miłosne »


Porady turystyczne »

 Milion Porad

Najnowsze tematy »

10
Jak wybrać bank z polskim kapitałem?
3
Jak możesz zaoszczędzić na przyszłość dziecka?
5
Jak kontrolować konto bankowe dziecka?
5
Konto dla dziecka - jak wybrać, na co uważać?
3
Materiały izolacyjne ? szczególny typ materiałów ogniotrwałych
6
Edukacja finansowa dla młodzieży - jak uczyć się o pieniądzach

Zobacz więcej...

Najpopularniejsze tematy »

35
Oszczędzanie pieniędzy
32
Jak jeździć oszczędnie?
32
Jak oszczędzać energię?
27
Udany związek
26
Rozmowa kwalifikacyjna - jak się zachowywać?
26
Co wybrać na prezent gwiazdkowy?

Zobacz więcej...


Co to za strona?

Na MilionPorad.pl znajdziesz sprawdzone porady, skomentowane i ocenione przez innych Internautów. Mamy nadzieję że znajdziesz tu pomoc jakiej potrzebujesz!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść porad
i komentarzy zamieszczonych przez użytkowników.


Kategorie

 


http://www.milionporad.pl/