Jak poprawnie rozliczyć PIT?

Fundacja Anioły FilantropiiRozliczenie rocznego PIT nie dla każdego jest prostym zadaniem. Podatnicy nie wiedzą które formularze wybrać, jak odliczyć ulgi, a także jak przekazać 1% podatku na cele dobroczynne. Podpowiadamy w jaki sposób najlepiej rozliczyć się z fiskusem.

Autor: anioly-filantropii, 24/02/2011, 14:59   temat wyróżnionyTemat wyróżniony przez redakcję

Dokumenty i terminy

Zeznania podatkowe PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38, PIT-39 trzeba złożyć do 30 kwietnia, a PIT-28 (dla ryczałtowców) do 31 stycznia. W tym roku 30 kwietnia wypada w sobotę, ostatecznego rozliczenia z urzędem skarbowym trzeba zatem dokonać do 2 maja.

Najpopularniejszym drukiem podatkowym jest formularz PIT-37. Składają go wszyscy, którzy rozliczają swoje dochody z umów o pracę, emerytur, rent, umów zleceń i umów o dzieło. Podstawą wypełnienia tego druku są informacje uzyskane od pracodawców lub podmiotów, od których pochodzą nasze przychody. Pracodawcy powinni je przekazać do końca lutego.

    Pokaż komentarze (0)

    Autor: anioly-filantropii 24/02/2011, 14:59

    42 pkt
    oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

    Konsekwencje nie przekazania PIT pracownikom

    Pracodawca, który nie przekazuje PIT swoim pracownikom naraża się na odpowiedzialność wynikającą z kodeksu karnego skarbowego. PIT-11 jest traktowany jako deklaracja, a nieskładnie deklaracji w terminie jest wykroczeniem skarbowym. Kara grzywny może wynieść nawet 27 720 złotych. Krótkie spóźnienie z przekazaniem PIT pracownikowi nie narazi pracodawcy na tak dotkliwą karę, nie uniknie on jednak konsekwencji. W takim przypadku organy kontroli skarbowej z pewnością nałożą na takiego pracodawcę mandat. Maksymalna wysokość mandatu wynosi 2772 złotych.

    - Brak informacji od pracodawcy nie zwalnia z obowiązku złożenia rocznego PIT - wyjaśnia Paweł Kulikowski z portalu podatki.biz - W takim przypadku należy posłużyć się wyciągami bankowymi lub drukami RMUA. Trzeba pamiętać, że za niezłożenie w terminie rocznego PIT grożą podatnikowi kary finansowe w postaci grzywny i odsetek.

      Pokaż komentarze (0)

      Autor: anioly-filantropii 24/02/2011, 14:59

      37 pkt
      oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

      1% podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego

      Co trzeci Polak przekazuje 1% podatku organizacjom pożytku publicznego. Liczba darowizn co roku rośnie. Warunkiem przekazania 1% jest terminowe złożenie deklaracji. Od tego roku w deklaracji nie trzeba podawać nazwy organizacji pożytku publicznego, którą wspiera podatnik. Wystarczy tylko numer KRS.

      - 1% dla OPP mogą przekazać podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych oraz podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku - mówi Aleksandra Kiełczewska z Fundacji Anioły Filantropii, koordynator Kampanii www.PomagamPodatkiem.pl - 1% podatku mogą też przekazać emeryci, pod warunkiem, że PIT-37 wypełnią samodzielnie, rezygnując z pomocy ZUS w tym zakresie. Przekazanie 1% podatku jest łatwe i nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami. Podatnik, który nie pomoże organizacji przekazuje cały swój podatek państwu i nie ma wpływu na jego wydawanie.

        Pokaż komentarze (0)

        Autor: anioly-filantropii 24/02/2011, 14:59

        49 pkt
        oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

        Ulgi podatkowe - na Internet, na dzieci, rehabilitacyjna

        Rozliczając roczny podatek warto pamiętać o przysługujących nam ulgach Najpopularniejszą ulgą jest odliczenie wydatków ponoszonych na Internet. W ramach tej ulgi możemy odliczyć do 760 złotych.

        - Niektórzy mogą też skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej - podpowiada Krzysztof Koślicki, redaktor naczelny serwisu podatki.biz - W jej ramach można odliczyć wydatki na leki, których stosowanie zlecił lekarz specjalista, a także wydatki na zabiegi rehabilitacyjne i pobyty w sanatoriach. Warto także pamiętać o uldze na dzieci. Rocznie na każde dziecko można odliczyć 1112,04 zł. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli dziecko urodziło się w połowie roku, odliczyć można tylko połowę ulgi.

          Pokaż komentarze (0)

          Autor: anioly-filantropii 24/02/2011, 14:59

          48 pkt
          oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

          Koalicja na rzecz 1% podatku

          Z początkiem 2011 roku 10 organizacji pożytku publicznego zawiązało Koalicję na rzecz 1% podatku, której wspólnym celem jest zwiększanie zaangażowania Polaków w dobroczynność przez przekazywanie 1% podatku organizacjom pozarządowym. Na stronie Koalicji www.PomagamPodatkiem.pl można pobrać bezpłatny program do rozliczania PIT przygotowany przez podatki.biz oraz przekazać 1% podatku dla wybranej organizacji. Partnerami Koalicji są: Grupa o2 i portal podatki.biz.

            Pokaż komentarze (0)

            Autor: anioly-filantropii 24/02/2011, 14:59

            39 pkt
            oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

            https://www.milionporad.pl/