Porady na każdy temat
 
 

Kategoria: Fotografia

Jak podrasować zdjęcia w Photoshopie

Jeżeli nie dysponujesz dużym bagażem wiedzy i doświadczenia w fotografii, nie masz czasu czekać pół dnia na idealne oświetlenie obiektu lub dysponujesz słabszym aparatem, Twoje zdjęcia to raczej materiał, z którego dopiero możesz stworzyć fantastyczną fotografię. Wystarczy trochę sprytu i znajomości programów graficznych (moje porady poniżej redaguję na przykładzie Photoshopa)

Autor: miron, 07/10/2007, 10:28   temat wyróżnionyTemat wyróżniony przez redakcję

Wykop!Wykop     FacebookFacebook

Sortuj wg:   autor   datarosnąco   ocena

Popraw jasność i kontrast

Użyj do tego opcji Brightness/Contrast, Curves lub Levels. Każde daje trochę inny efekt oraz ma inną "delikatność". Praktycznie zawsze przyda się zwiększenie kontrastu, zwacaj jednak uwagę czy na zdjęciu nie pojawia się zbyt dużo totalnie białych plam. Takie plamy powstają zwykle na skutek odbicia się światła na przedmiocie, np. na karoserii samochodu, na szybie czy lustrze. Niewiele można zrobić z takimi plamami kiedy masz je na oryginalnym zdjęciu, a w każdym razie nie jest to takie łatwe. Postaraj się jednak tak operować jasnością i kontrastem, aby nie wytworzyć ich samemu podczas korekcji zdjęcia.

Pojedyncze zbyt ciemne lub zbyt jasne miejsca rozjaśnij narzędziem Dodge lub ściemnij narzędziem Burn. Ustaw raczej duży rozmiar narzędzia (Brush) i małą siłę działania (Exposure) np. 20%. Ustaw też poprawnie zakres jasności tego co rozświetlasz lub przyciemniasz (Range).

Pokaż komentarze (0)

Autor: miron
07/10/2007, 10:28

49 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Ustaw odpowiednie nasycenie kolorów

Do większości zdjęć doskonale nada się narzędzie Hue/Saturation. Suwakiem "Saturation" możesz zwiększyć nasycenie barw lub - w razie potrzeby - zmniejszyć. Poprawiać kolory możesz też narzędziami Color Balance, Replace Color i Selective Color. Każde z nich działa w inny sposób i każdym można osiągnąć w miarę podobne efekty - wystarczy trochę popróbować, by zrozumieć jak działają. Do bardziej odważnej manipulacji kolorami służy np. opcja Channel Mixer, jednak zazwyczaj jest to tzw. armata na muchę, bardziej przydatna gdy tworzymy jakeiś dzieło na podstawie zdjęcia, a nie gdy przeprowadzamy jego korekcję.

Nasycenie barw w pojedynczych miejscach możesz poprawiać gąbką (Sponge) - ustaw tylko, czy zwiększasz czy zmniejszasz nasycenie.

Pokaż komentarze (0)

Autor: miron
07/10/2007, 10:28

41 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Czarno-białe z kolorowego?

Najprostszym rozwiązaniem wydaje się zmniejszenie nasycenia barw do zera (Desaturate) lub przetransponowanie barw do skali szarości. Jednak nie daje to ciekawego efektu, a już na pewno nie przypomina zdjęcia wykonanego na czarno-białym filmie. Znacznie bardziej wyrazisty efekt można uzyskać używając opcji Channel Mixer i zaznaczając opcję "Monochrome".

Jeżeli chcesz sprawić wrażenie starej fotografii, użyj (tylko delikatnie!) filtru Add Noise. Możesz też pomyśleć o otoczeniu zdjęcia czarną nieregularną ramką jak przy pierwszych na świecie aparatach - może ktoś da się nabrać, że zdjęcie zostało zrobione 100 lat temu? :)

Pokaż komentarze (1)

Autor: miron
07/10/2007, 10:28

48 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Retusz: zazwyczaj jest konieczny

W bardzo łatwy sposób możesz usunąć ze zdjęcia różne niepotrzebne fragmenty. Najbardziej przydatne będą do tego dwa narzędzia: Clone Stamp i Healing Brush. Najprościej sprawdzić ich działanie na portrecie usuwając pieprzyki lub blizny. Najpierw wybierasz zródło, czyli miejsce do kopiowania (alt-klik w miejscu, gdzie skóra jest regularna), a następnie dobierając odpowiedni rozmiar pędzla, zamalowujesz niedoskonałości skóry.

Narzędzie Healing Brush różni się od Clone Stamp tym, że kopiuje jedynie teksturę, a barwy dostosowuje do tego, co zostało zamalowane. Dzięki temu możesz jako źrodło do kopiowania wybrać dowolny fragment skóry, jaśniejszy lub ciemniejszy, a program samodzielnie - w miejscu gdzie naniosłeś korektę - dostosuje barwy do otoczenia.

Pokaż komentarze (0)

Autor: miron
07/10/2007, 10:28

43 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Redukcja szumów: może być potrzebna

Do redukcji szumów (inaczej usuwania ziarna) służy mnóstwo programów i wtyczek. Niestety chyba wszystkie są płatne, ale jeżeli nasze zdjęcia mają służyć do zarabiania pieniędzy, warto przemyśleć taką - niewielką, ale zawsze - inwestycję. Programy te robią doskonałą robotę! Większość rzeczy wykonują automatycznie, co prawda można nimi dokładnie sterować ale zazwyczaj nie ma takiej potrzeby. Przy każdym zdjęciu zwracaj uwagę na to, czy w wyniku redukcji ziarna nie gubią się detale, teksturki oraz czy zdjęcie się nie rozmywa.

Pokaż komentarze (3)

Autor: miron
07/10/2007, 10:28

43 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Możesz również poprawić kadrowanie

Oczywiście w grę wchodzi tylko przycięcie zdjęcia ;) bo tego, co się na nim nie zmieściło nie odzyskasz. Możesz najwyżej dorysować, jest to pracochłonne, ale często możliwe! Dorysowuje się kopiując całe fragmenty zdjęcia, lub korzystając np. z narzędzia Clone Stamp. Skopiowany fragment dobrze poddać rozmaitym zabiegom (delikatne filtry, przyciemnianie/rozjaśnianie poszczególnych miejsc, odwracanie horyzontalne itp. itd., sposobów jest mnóstwo), by chociaż na pierwszy rzut oka nie było widać, że fragment był dorysowywany. Spróbuj na początek przedłużyć po bokach lub zwiększyć na wysokość zdjęcie krajobrazu.

Pokaż komentarze (2)

Autor: miron
07/10/2007, 10:28

37 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Wyprostuj zdjęcie

tzn. jeżeli linia horyzontu nie przebiega idealnie poziomo - obróć lekko zdjęcie; jeżeli budynek ma pozaginane ściany do wewnątrz (to wina obiektywu) - postaraj się je też wyprostować, np. narzędziem Transform.

Pokaż komentarze (1)

Autor: bury-osiol
09/10/2007, 14:19

41 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Jak łatwo retuszować zdjęcia, gdy nie mamy photoshopa?

Wiele zdjęć portretwych wymaga retuszu.
Nie każdy dysponuje kombajnem jakim jest photoshop, nie każdy potrafi się nim posługiwać.
Dla tych którzy chcieliby poprawić nieco zdjecia - jest kilka darmowych programów. Nie mają one aż tak dużych możliwości jak photoshop, ale za to sa łatwiejsze w użyciu.
Zestaw, który polecam to 3 programy:
1. Photo! Editor, znany też jako phototoolkit - łatwy w użyciu kombajn
2. CleanskinFX - malutki programik dość selektywnie zmiękczający fotografie (selektywnie, w sensie nieźle rozpoznaje skórę i zmiękcza). Zmiękczanie usuwa wyraźną fakturę skóry, zmarszczki, pory etc.
3. paint.net - w miarę łatwy w użyciu edytor graficzny.

Skrócona procedura:
1. otwieramy zdjęcie w Photo! Editor. poprawiamy kolory, prostujemy zdjęcie, nie ruszamy na razie pieprzyków etc. Ważne! - zapisujemy (uwaga, myląca ikona, pierwsza z lewej, otwierania pliku, zawiera w sobie też możliwość zapisu). Zapisujemy, bo program potrafi się zgubić przy próbie po prostu zamknięcia.
2. Odpalamy CleanskinFX - i przepuszczamy przez niego zdjęcie (można więcej razy ale zazwyczaj raz wystarczy).
3. Jeśli mamy więcej czasu i chęci, odpalamy paint.NET, i wykorzystując warstwy - poprawiamy działanie cleanskinfx. Chodzi tu o to, że program zmiękczający zawsze trochę zmiękcza całą fotografię (choć akurat cleanskin nie jest taki agresywny), a dobrze by było żeby zmiękczyć tylko skórę a nie np. włosy czy ubranie.
Warstwy nie są takie straszne - da się je opanować. Na nasze potrzeby robimy tak: otwieramy zdjęcie sprzed działania cleanskinfx, klikamy na przycisk warstwy w górnym menu i wybieramy "dodaj warstwę z pliku", wskazując jako źródło dla warstwy zdjecie po zmiękczeniu. W efekcie widzimy na ekranie tylko to zmiękczone, to oryginalne jest pod spodem. W małym okienku z listą warstw wyłączamy fajką warstwę dolną, tak żeby nie była widoczna, kilkamy znowu na warstwę górną żeby była aktywna - i łapiemy za gumkę. Ustawiając kolejno odpowiednią wielkość gumki (na górze) wymazujemy wszystko co jest poza skórą. w miejscach wymazanych widzimy szachownicę. Nie musi być bardzo dokładnie. Następnie włączamy warstwę dolną z oryginalnym zdjęciem, i widzimy jak nam ładnie wypełniła ostrymi szczegółami wymazane miejsca. W dolnej częsci okienka z warstwami mamy na środku przycisk scalania warstw. Klikamy na niego. Zapisujemy zdjęcie.
4. uruchamiamy znowu photo!editor. otwieramy zdjęcie, wybieramy paletę narzędzi make-up i jedziemy... pierwsze z lewej to spot healing brush, Działa prosto - najeżdżamy na pieprzyk, klik, program wypełnia miejsce pikselami interpolowanymi z sąsiadującego obszaru. Potem kolejnymi narzedziami możemy jeszcze usunąć odblaski światła, wybielić zęby itd. Po prawej wyświetla się pomoc więc łatwo się nauczyć.

Aha, cała ta metoda nie do końca nam usunie duże zmarszczki - tu już trzeba trochę się pobawić. Niezłym narzędziem jest program photofiltre - i jego "smudge tool". Ale z tym ostrożnie, łatwo zepsuć zdjęcie.

Wszystkie wymienione programy są darmowe i łatwe do znalezienia w sieci.

Pokaż komentarze (0)

Autor: Massai
20/05/2008, 11:56

37 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Czerwone ściany, czyli jak poprawić kolory.

Czasem na zdjęciach widzimy dziwnie pokolorowane elementy, zupełnie inaczej niż to widzieliśmy.
Bierze się to stąd, że gdy patrzmy, mózg "poprawia" obraz zgodnie z zapamiętanymi obrazami, i np. "wie" że ściana jest biała. Aparat jednak rejestruje faktyczne światło.
W takim przypadku warto poprawić tzw. "balans bieli".
W jednej z porad wspomniano o ustawieniu nasycenia kolorów za pomocą levels, czy inaczej curves.
To dość pracochłonna metoda, precyzyjna, ale pracochłonna.
Jednak do szybkiego poprawiania balansu bieli (czyli białe ściany powinny być białe, a nie czerwone) w wielu programach do korekcji zdjęć istnieje szybkie narzędzie. Zazwyczaj jest oznaczone pipetą, lub podobnym symbolem. Po jego wybraniu należy kliknąć na element który według nas powien być biały, a najlepiej - szary. kilkakrotnie klikając w różnych miejscach, możemy wybrać taki balans kolorów, który naszym zdaniem jest właściwy.

Pokaż komentarze (0)

Autor: Massai
20/05/2008, 12:15

53 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Wyostrz zdjęcie

Czasem zdjęcie jest nie do końca ostre. Nie chodzi tu o rozmycie wynikające ze zbyt długiego naświetlania, złego ustawienia ostrości obiektywu czy z powiększenia oryginalnego zdjęcia. Bo na takie rozmycie raczej nic nie poradzisz. Jednak czasem zdjęciu brakuje minimum ostrości do ideału. Wtedy można posłużyć się narzędziem Unsharp Mask, które pozwala w precyzyjny sposób wyostrzyć zdjęcie, zwiększając kontrast w miejscu graniczenia ze sobą kolorów.

Wyostrzanie zdjęć może często wiązać się z wystąpieniem szumów (ziarna) lub uwydatnieniem niedoskonałości (w tym kompresji JPEG gdy zdjęcie było wcześniej zapisywane z pogorszeniem jakości) - należy uważnie to kontrolować.

Pokaż komentarze (0)

Autor: bury-osiol
29/10/2008, 21:16

38 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Wykop!Wykop     FacebookFacebook

Sortuj wg:   autor   datarosnąco   ocena

 

Kategorie

Biznes i Finanse


Dom, Wnętrze, Ogród


Dziecko i Mama


Ekologia


Fotografia


Komputery i Internet


Kuchnia


Moda


Motoryzacja


Rozmaitości


Sport i Rekreacja


Styl Życia


Turystyka


We Dwoje


Zdrowie i UrodaPorady finansowe »


Porady miłosne »


Porady turystyczne »

 Milion Porad

Najnowsze tematy »

10
Jak wybrać bank z polskim kapitałem?
3
Jak możesz zaoszczędzić na przyszłość dziecka?
5
Jak kontrolować konto bankowe dziecka?
5
Konto dla dziecka - jak wybrać, na co uważać?
3
Materiały izolacyjne ? szczególny typ materiałów ogniotrwałych
6
Edukacja finansowa dla młodzieży - jak uczyć się o pieniądzach

Zobacz więcej...

Najpopularniejsze tematy »

35
Oszczędzanie pieniędzy
32
Jak jeździć oszczędnie?
32
Jak oszczędzać energię?
27
Udany związek
26
Rozmowa kwalifikacyjna - jak się zachowywać?
26
Co wybrać na prezent gwiazdkowy?

Zobacz więcej...


Co to za strona?

Na MilionPorad.pl znajdziesz sprawdzone porady, skomentowane i ocenione przez innych Internautów. Mamy nadzieję że znajdziesz tu pomoc jakiej potrzebujesz!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść porad
i komentarzy zamieszczonych przez użytkowników.


Kategorie

 


http://www.milionporad.pl/