Porady na każdy temat
 
 

Kategoria: Fotografia

Jak i gdzie sprzedać swoje zdjęcia w Internecie

Jeśli Twoje zdjęcia to coś więcej niż rodzinne pamiątki i uważasz, że mogłyby się komuś do czegoś przydać, pomyśl czy nie jest to czasem dobry sposób na powiększenie Twojego budżetu. Zdjęcia możesz bowiem sprzedawać poprzez różnorodne internetowe banki zdjęć, jak np. iStockPhoto albo Dreamstime.

Autor: bury-osiol, 04/11/2007, 12:37   temat wyróżnionyTemat wyróżniony przez redakcję

Wykop!Wykop     FacebookFacebook

Sortuj wg:   autor   datarosnąco   ocena

Jakie warunki muszą spełniać zdjęcia

Zazwyczaj nie mają szans zdjęcia niewyraźne, przekrzywione, niedoświetlone, ze zbyt dużą ilością szumów, z widocznymi logotypami, z niepasującym tłem lub złym kadrowaniem. Wszystkie inne generalnie mają zielone światło, choć nie znaczy to, że będą chętnie kupowane lub że w ogóle zostaną zaakceptowane (administratorzy akceptujący zdjęcia mogą uznać, że nikt danej fotografii nie kupi i wtedy jej "nie wpuszczą").

Dość istotne znaczenie ma też to, jakim sprzętem wykonujesz swoje zdjęcia. Wpływa to bezpośrednio na ilość niepotrzebnych szumów na zdjęciu, zniekształcenia spowodowane ułomnością obiektywu, a także rozmiar zdjęcia - miej bowiem na uwadze, że zdjęcia można kupować w różnych rozmiarach: im większy rozmiar tym wyższa cena. Zatem w im większym rozmiarze udostępnisz swoje prace, w tym większym rozmiarze będą je mogli kupować klienci. Czyli będziesz mógł zarobić na nich więcej.

Pokaż komentarze (0)

Autor: bury-osiol
04/11/2007, 12:37

40 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Co najlepiej się sprzedaje...

Najlepiej "schodzą" tzw. stock photos, czyli po prostu zdjęcia użytkowe - przedmioty na jednolitym tle, ciekawe kompozycje przedmiotów codziennego użytku, ludzie w różnych sytuacjach, oraz zdjęcia kojarzące się z biznesem, ekonomią, finansami, informatyką.

Pokaż komentarze (0)

Autor: bury-osiol
04/11/2007, 12:37

32 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Fotografie ludzi a prawo

Prawo nie zezwala na używanie czyjegoś wizerunku bez zgody tej osoby - i całe szczęście. Jako fotograf musisz pamiętać o tym, że zanim sprzedasz zdjęcie na którym znajdują się rozpoznawalne twarze ludzi, musisz uzyskać od osoby lub osób przedstawionych na zdjęciu pisemne zezwolenie (tzw. Model Release) na jego rozpowszechnianie, sprzedaż itp.

Mimo trudności warto się tym zająć, ponieważ zdjęcia przedstawiające osoby w różnych sytuacjach należą do tych najchętniej kupowanych.

Pokaż komentarze (1)

Autor: bury-osiol
04/11/2007, 12:37

52 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Jak uchronić się przed kradzieżą zdjęć

Nie da się. Jeżeli Twoje zdjęcie trafi do Internetu, nie uda Ci się go ochronić przed nieautoryzowanym użyciem. Niestety jest to ryzyko z którym musisz się liczyć. Płatne banki zdjęć są dosyć dobrze chronione przed pirackim ściąganiem zdjęć, ale nikt nie sprawdzi czy raz zakupione zdjęcie nie zostanie wykorzystane wielokrotnie lub w sposób niezgodny z prawem/regulaminem banku zdjęć. Na szczęście, na świecie są także uczciwi ludzie :) i dzięki temu sprzedaż zdjęć przez Internet - mimo ryzyka - ma sens.

Pokaż komentarze (0)

Autor: bury-osiol
04/11/2007, 12:37

43 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Dobrze zacząć od darmowych banków zdjęć

Do darmowego banku zdjęć łatwiej się zapisać - nie musisz się starać o akceptację swojego portfolio. Uczestnicząc przez jakiś czas w darmowym banku zdjęć zobaczysz, czy Twoje zdjęcia odnoszą sukcesy i są użyteczne. Nauczysz się też dopracowywać zdjęcia tak, by więcej ludzi chciało je ściągać, zobaczysz też jakie tematy warto fotografować i jakiego typu zdjęcia są najpopularniejsze. A uczestnicząc w dyskusjach toczących się wśród społeczności takich serwisów, możesz nauczyć się dużo więcej.

To pozwoli Ci przygotować dobre portfolio do zaprezentowania np. podczas rejestracji w płatnym banku zdjęć. Ale przecież z dobrym i bogatym portfolio możesz znacznie więcej - kariera stoi przed Tobą otworem! :-)

Pokaż komentarze (1)

Autor: bury-osiol
04/11/2007, 12:37

45 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

BITeo.pl - giełda plików

Alternatywą dla banków zdjęć jest giełda plików www.biteo.pl. Model zbliżony do allegro (takie kup teraz) ale dotyczy tylko plików komputerowych. Zaletą jest fakt, że nikt nie decyduje czy prezentować nasze zdjęcia (ocenia to rynek, klienci, popyt), sami decydujemy na jakiej licencji nastąpi sprzedaż. Opłaty prowizyjne są śmiesznie niskie - 10% wartości sprzedaży.
Serwis szybko się rozwija i zyskuje na popularności.

Pokaż komentarze (0)

Autor: biteo
30/05/2010, 15:54

36 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Wykop!Wykop     FacebookFacebook

Sortuj wg:   autor   datarosnąco   ocena

 

Kategorie

Biznes i Finanse


Dom, Wnętrze, Ogród


Dziecko i Mama


Ekologia


Fotografia


Komputery i Internet


Kuchnia


Moda


Motoryzacja


Rozmaitości


Sport i Rekreacja


Styl Życia


Turystyka


We Dwoje


Zdrowie i UrodaPorady finansowe »


Porady miłosne »


Porady turystyczne »

 Milion Porad

Najnowsze tematy »

10
Jak wybrać bank z polskim kapitałem?
3
Jak możesz zaoszczędzić na przyszłość dziecka?
5
Jak kontrolować konto bankowe dziecka?
5
Konto dla dziecka - jak wybrać, na co uważać?
3
Materiały izolacyjne ? szczególny typ materiałów ogniotrwałych
6
Edukacja finansowa dla młodzieży - jak uczyć się o pieniądzach

Zobacz więcej...

Najpopularniejsze tematy »

35
Oszczędzanie pieniędzy
32
Jak jeździć oszczędnie?
32
Jak oszczędzać energię?
27
Udany związek
26
Rozmowa kwalifikacyjna - jak się zachowywać?
26
Co wybrać na prezent gwiazdkowy?

Zobacz więcej...


Co to za strona?

Na MilionPorad.pl znajdziesz sprawdzone porady, skomentowane i ocenione przez innych Internautów. Mamy nadzieję że znajdziesz tu pomoc jakiej potrzebujesz!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść porad
i komentarzy zamieszczonych przez użytkowników.


Kategorie

 


http://www.milionporad.pl/