Porady na każdy temat
 
 

Kategoria: Fotografia

Kupujemy pierwszy aparat

Jeżeli dopiero rozpoczynasz przygodę z fotografią, najlepiej zacząć od kupna cyfrówki kompaktowej w średnim zakresie cenowym. Będzie to relatywnie tani sprzęt, ale zwykle pozwoli Ci wykonywać zdjęcia w bardzo przyzwoitej jakości, dzięki czemu będziesz mogła/mógł nauczyć się podstaw fotografii i zrobić kilka naprawdę dobrych zdjęć.

Jeśli zamierzasz kupić aparat przez Internet, przede wszystkim wybierz uznany sklep i wczytaj się w warunki reklamacji itp. Najlepiej oczywiście wybrać odbiór osobisty, z uwagi na to że można na miejscu odpakować aparat i sprawdzić jego stan i działanie.

Autor: aretha, 23/09/2007, 14:16   temat wyróżnionyTemat wyróżniony przez redakcję

Wykop!Wykop     FacebookFacebook

Sortuj wg:   autor   datarosnąco   ocena

Kieruj się marką? Albo nie...

Są różne opinie na ten temat. Niektórzy twierdzą, że liczą się tylko Canony i Nikony, inni że logo na obudowie nie ma znaczenia. I jedni i drudzy mają rację, ponieważ firmy zajmujące się fotografią od wielu lat maja gigantyczny bagaż doświadczeń i doskonale wiedzą jak robić dobre aparaty, wobec czego nei ma się czego obawiać kupując ich produkty. Z drugiej strony firmy które zaczęły produkcję aparatów dopiero gdy pojawiły się cyfrówki, często nie odstają od nich jakoscią (przynajmniej na pierwszy rzut oka), oferując niższe ceny i równie bogate możliwości. Niektóre podzespoły i optyka w takich aparatach zazwyczaj pochodzą od uznanych producentów sprzętu fotograficznego (np. obiektywy Carl Zeiss w Sony). Zatem to, czy kierujesz się marką zależy wyłącznie od Ciebie.

Pokaż komentarze (0)

Autor: aretha
23/09/2007, 14:16

43 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Megapiksele - bez szaleństw

Gdy aparaty cyfrowe zaczęły zdobywać popularność, wszyscy zwracali uwagę m.in. na ilość megapikseli. Tak naprawdę nie jest to najważniejszy parametr, choć istotny jeżeli planujemy wywoływać zdjęcia w laboratorium lub robić fotografie naprawdę dużych rozmiarów. Liczba megapikseli określa poprostu jakiej wielkości zdjęcia robi aparat. Do codziennego użytku wystarczy spokojnie 5Mpx (6Mpx to format A4), większe wartości mają sens, gdy planujemy robić coś więcej niż pamiątkowe zdjęcia rodziny z wakacji i uroczystości.

Pokaż komentarze (0)

Autor: aretha
23/09/2007, 14:16

46 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Zwróć uwagę na obiektyw!

Mimo, że w kompaktach obiektyw jest zintegrowany z aparatem, nie znaczy że nie należy zwracać na niego uwagi. To jest jeden z kluczowych elementów aparatu decydujący o jego możliwościach. Główne parametry obiektywu to:

1. Jasność: oznacza otwarcie przysłony, czyli ilość światła które przechodzi przez obiektyw. Najlepiej, gdyby zakres wartości był jak najszerszy, ale w aparatach kompaktowych za średnią cenę rzadko zdarzają się wyjątkowo dobre parametry przesłony. Zazwyczaj jest to f/2.5-6.0.
Niższa wartość (czyli szerzej otwarta przesłona) odpowiada za zdjęcia w gorszym oświetleniu - gdy aparat musi "łapać" więcej światła żeby na zdjęciu było coś widać. Zatem im niższa wartość tym lepsze zdjęcia przy słabym oświetleniu.
Wyższa wartość (czyli mniej otwarta przysłona) odpowiada za zdjecia przy silnym świetle, np. na plaży. Wtedy przysłona się domyka, wpada mniej światła i zdjęcia nie są prześwietlone.

2. Zoom: oznacza jak bardzo można przybliżyć obraz. Patrzymy tylko na zoom optyczny, ponieważ zoom cyfrowy działa identycznie jak powiększanie zdjęcia w komputerze - powiększa, ale ogromną utratę jakości każdy widzi na pierwszy rzut oka. Wbrew pozorom dobry zoom okazuje się ważny. Niestety, nie zawsze można podejść bliżej fotografowanego obiektu. Wartość 4x wydaje się minimum, wartość 8x i większa powinna spokojnie każdemu wystarczyć.

3. Ogniskowa obiektywu: jest powiqzana z zoomem oraz kątem widzenia obiektywu. W skrócie: przyjmuje się, że standardowa wartość ogniskowej obiektywu, który "widzi" taki zakres obrazu jak oko ludzkie, wynosi 50mm. Mniejsza wartość ogniskowej oznacza, że aparat "oddala" obraz, czyli poszerza swój kąt widzenia. Dzięki temu więcej mieści się na zdjęciu, ale obraz jest zniekształcony (zaokrąglony) po bokach. Większa wartość ogniskowej oznacza, że obiektyw przybliża obraz (zoom) i w efekcie na zdjęciu mieści się mniej.

Pokaż komentarze (0)

Autor: aretha
23/09/2007, 14:16

49 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Zwróć uwagę na czułość ISO

Czułość odpowiada za to, czy i w jakich ilościach na zdjęciu pojawia się ziarno (tzw. szumy). Czułość mierzy się w ISO - im mniejsza wartość tym mniej ziarna, ale potrzeba więcej światła by zdjęcie było odpowiednio doświetlone. Im większa wartość tym na zdjęciu więcej ziarna, ale można wykonywać zdjęcia przy bardzo słabym oświetleniu (np. wieczorem) bez użycia lampy błyskowej. Należy tu wspomnieć, że poniżej pewnej granicy oświetlenia ziarno jest niestety nieuniknione. Optymalny zakres wartości ISO to 80-800.

Pokaż komentarze (1)

Autor: aretha
23/09/2007, 14:16

47 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Warto wybrać aparat z funkcjami ustawień ręcznych

Nawet jeśli nie masz o nich pojęcia, szybko załapiesz o co w tym wszystkim chodzi i zobaczysz, jak zmieniają się zdjęcia w zależności od ustawień ISO, otwarcia przesłony, balansu bieli itp. Prawdopodobnie po paru tygodniach intensywnej zabawy z aparatem zacznie Ci przeszkadzać, że jedyne co możesz samemu zmienić to włączyć lub wyłączyć lampę błyskową ;-) Szybko zapragniesz mieć pełną kontrolę nad ekspozycją - czasem naświetlania, otwarciem przysłony, ustawieniami ISO.

Pokaż komentarze (0)

Autor: aretha
23/09/2007, 14:16

48 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Zobacz, jakie karty pamięci obsługuje aparat

Karty pamięci występują w rozmaitych formatach (np. SD, xD, CF, MMC, Memory Stick). Generalnie najtańsze i najbardziej powszechne są karty SD (SecureDigital), a jedne z najdroższych to xD. Karty pamięci SD są już tak tanie, że za niewielkie pieniądze można zakupić kartę 1GB, która spokojnie wystarczy każdemu użytkownikowi aparatu kompaktowego i długo nie trzeba będzie myśleć o zmianie na większą. Przy wyborze zwracaj uwagę nie tylko na pojemność, ale też na szybkość karty (co wpływa na szybkość zapisu zdjęcia i szybkość zgrywania zdjęć na komputer) i długość gwarancji.

Pokaż komentarze (0)

Autor: aretha
23/09/2007, 14:16

52 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Nagrywanie filmów aparatem - nie taka bzdura

Choć z początku funkcja nagrywania filmów przy pomocy aparatu przypominała robienie zdjęć komórką, obecnie aparatem można nakręcić całkiem przyzwoitej jakości film. Nie spodziewaj się szczególnie rozbudowanych możliwości (do kręcenia filmów służy kamera), ale obecnie produkowanymi aparatami możesz bez problemu nagrywać filmy w rozdzielczości 640x480, wystarczającej do nakręcenia krótkiego filmiku.

Istotne parametry to nie tylko format pliku (np. AVI, MOV, MPG) i liczba klatek (20kl/s to już płynny film), ale i limit długości filmów - idealnie, gdy aparat kręci film aż do zapełnienia karty pamięci. Upewnij się też, czy aparat kręci filmy z dźwiękiem!

Pokaż komentarze (0)

Autor: aretha
23/09/2007, 14:16

49 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Zwróć uwagę na rodzaj zasilania

Aparat może być zasilany wbudowanym akumulatorkiem, który ładuje się tak jak telefon komórkowy, lub bateriami AA 1,5V. Akumulatorki AA 1,5V mają tę przewagę, że są tańsze i można mieć wiele kompletów. Pamiętaj, by nie korzystać ze zwykłych baterii, tylko z akumulatorków które można doładowywać! Na baterie wydasz majątek, a akumulatorki nie są drogie. Przydatne w aparcie może się także okazać złącze zasilania, dzięki czemu można podłączyć aparat kablem do prądu i nie korzystać z baterii.

Niektórzy producenci piszą w specyfikacjach swoich aparatów ile zdjęć można zrobić na jednym komplecie baterii - pozwala to oszacować wydajność aparatu co jest ważne gdy planujesz dłuższe sesje fotograficzne lub całodniowe wycieczki z aparatem.

Pokaż komentarze (1)

Autor: aretha
23/09/2007, 14:16

46 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Pooglądaj aparat na żywo przed zakupem

Aparat to dość droga zabawka, więc oprócz posiadania dużych możliwości powinien też Ci się podobać i powinieneś dobrze się z nim czuć. Z ładnymi i wygodnymi rzeczami przyjemniej się pracuje i bardziej się je lubi. Jeżeli chodzi o wygodę, sprawdź czy nie ma zbyt małych przycisków, czy przełączniki nie chodzą byt ciężko oraz czy da się go obsługiwać jedną ręką (włącznie z przybliżaniem i oddalaniem). Zobacz też, czy nie za długo się włącza i czy czas pomiędzy wykonaniem zdjęcia a gotowością do wykonania następnego również nie jest zbyt długi.

Pokaż komentarze (0)

Autor: aretha
23/09/2007, 14:16

47 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Ciekawe i użyteczne funkcje aparatu

Oprócz wymienionych tu istotnych parametrów warto też poczytać, co jeszcze oferuje aparat który zamierzasz kupić. Może to być np.: stabilizator obrazu (pomaga przy wykonywaniu zdjęć bez statywu), duża szybkość wykonywania zdjęć seryjnych, specjalne tryby fotografowania w różnych warunkach, tryb pomagający robić panoramy, narzędzia korekcji zdjęć w aparacie, funkcja histogramu, duży ekran LCD.

Pokaż komentarze (1)

Autor: aretha
23/09/2007, 14:16

57 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Pytaj, pytaj i jeszcze raz pytaj!

Jeżeli nie do końca ufasz sprzedawcy w sklepie, poczytaj inne poradniki dotyczące wyboru aparatu, przeglądnij testy sprzętowe z fachowych czasopism (pewnie nie wszystko z nich zrozumiesz, ale to nie szkodzi) i popytaj znajomych o ich aparaty. Dowiesz się, jakie funkcje są szczególnie cenne podczas codziennego użytkowania oraz jak wyglądają zdjęcia z tych aparatów. A to przecież zdjęcia są najważniejsze!

Pokaż komentarze (0)

Autor: aretha
23/09/2007, 14:16

54 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Wykop!Wykop     FacebookFacebook

Sortuj wg:   autor   datarosnąco   ocena

 

Kategorie

Biznes i Finanse


Dom, Wnętrze, Ogród


Dziecko i Mama


Ekologia


Fotografia


Komputery i Internet


Kuchnia


Moda


Motoryzacja


Rozmaitości


Sport i Rekreacja


Styl Życia


Turystyka


We Dwoje


Zdrowie i UrodaPorady finansowe »


Porady miłosne »


Porady turystyczne »

 Milion Porad

Najnowsze tematy »

10
Jak wybrać bank z polskim kapitałem?
3
Jak możesz zaoszczędzić na przyszłość dziecka?
5
Jak kontrolować konto bankowe dziecka?
5
Konto dla dziecka - jak wybrać, na co uważać?
3
Materiały izolacyjne ? szczególny typ materiałów ogniotrwałych
6
Edukacja finansowa dla młodzieży - jak uczyć się o pieniądzach

Zobacz więcej...

Najpopularniejsze tematy »

35
Oszczędzanie pieniędzy
32
Jak jeździć oszczędnie?
32
Jak oszczędzać energię?
27
Udany związek
26
Rozmowa kwalifikacyjna - jak się zachowywać?
26
Co wybrać na prezent gwiazdkowy?

Zobacz więcej...


Co to za strona?

Na MilionPorad.pl znajdziesz sprawdzone porady, skomentowane i ocenione przez innych Internautów. Mamy nadzieję że znajdziesz tu pomoc jakiej potrzebujesz!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść porad
i komentarzy zamieszczonych przez użytkowników.


Kategorie

 


http://www.milionporad.pl/