Porady na każdy temat
 
 

Kategoria: Fotografia

Najczęściej popełniane błędy przez początkujących fotografów

Nieważne, czy robisz zdjęcia tylko na imprezach albo rodzinnych uroczystościach, czy też kupiłeś pierwszą cyfrówkę żeby rozpocząć wielką przygodę z fotografią. Jeśli chcesz, żeby Twoje zdjęcia już od dziś były dużo ciekawsze i żebyś z dumą mógł je pokazywać rodzinie lub znajomym, przeczytaj poniższe porady. Oto czego powinieneś się wystrzegać i na co powinieneś zwracać szczególną uwagę.

Autor: bury-osiol, 05/06/2011, 21:31   temat wyróżnionyTemat wyróżniony przez redakcję

Wykop!Wykop     FacebookFacebook

Sortuj wg:   autor   datamalejąco   ocena

Brak wyraźnego tematu zdjęcia

Pierwsza rzecz o jakiej musisz pomyśleć, to CO i dlaczego właśnie TO jest tematem zdjęcia. Każde udane zdjęcie zawiera kluczowy obiekt wokół którego jest skomponowany kadr. To, co zwróciło Twoją uwagę, powinno zwrócić też uwagę osoby oglądającej zdjęcie.

Pokaż komentarze (0)

Autor: bury-osiol
05/06/2011, 21:31

38 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Zbytnie oddalenie od fotografowanego obiektu

Dobra kompozycja nie pozostawia wątpliwości co jest tematem zdjęcia. Jak to osiągnąć? Np. poprzez wypełnienie całego kadru tymże obiektem, co spowoduje wyeliminowanie niepotrzebnego, odwracającego uwagę, otoczenia.

Oczywiście nikt nie mówi, że zdjęcia muszą być w całości wypełnione obiektem który fotografujesz, ale lepiej zacząć w ten sposób i stopniowo dodawać elementy otoczenia, niż na odwrót - większa szansa, że nie popełnisz częstego błędu polegającego na zbyt małym skupieniu kadru na temacie zdjęcia.

Pokaż komentarze (0)

Autor: bury-osiol
05/06/2011, 21:31

48 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Wyostrzenie złego punktu kadru

Może się zdarzyć, zwłaszcza gdy używasz trybu automatycznego ustawiania ostrości, że zostanie ona ustawiona nie na obiekt, który zamierzasz sfotografować. W takim przypadku uwaga osoby oglądającej zdjęcie skupi się na niewłaściwym punkcie kadru.

Większość aparatów automatycznie ustawia ostrość przy wciśnięciu spustu migawki do połowy. Jeżeli zauważysz, że ostrość została ustawiona na nie ten obiekt co trzeba, wykorzystaj popularny trick: skieruj obiektyw na wyraźny punkt tak samo oddalony od obiektywu jak obiekt który chcesz sfotografować, a gdy aparat właściwie ustawi ostrość, nie zwalniając wciśniętego do połowy spustu migawki, wróć do pierwotnej kompozycji.

Pokaż komentarze (0)

Autor: bury-osiol
05/06/2011, 21:31

42 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Umieszczanie fotografowanego obiektu na środku kadru

To bardzo popularny błąd. Może się wydawać logiczne, że wiodący element powinniśmy umieścić na środku kadru, ale prawda jest taka, że idealnie powinien on znajdować się w odległości 1/3 od krawędzi kadru. Spójrz na przykład. Kluczowe lub wyróżniające się elementy powinny znajdować się w miejscach gdzie linie pionowe i poziome się przecinają.

Oczywiście nie jest to jedyna słuszna reguła, ale najczęściej się sprawdza i gwarantuje lepsze efekty niż centrowanie obiektu. W każdym razie, dobrze zacząć kompozycję od umiejscowienia obiektu wedle tej zasady, a dopiero stąd szukać ciekawszej kompozycji

Pokaż komentarze (0)

Autor: bury-osiol
05/06/2011, 21:31

51 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Pozostawianie w kadrze rozpraszających elementów

Staraj się tak kadrować, żeby elementy otoczenia które mogą przytłoczyć temat Twojego zdjęcia (rozmiarem, kolorem, kształtem), znalazły się poza zasięgiem obiektywu. Czasem wystarczy lekko zmienić pozycję z której fotografujesz, albo zrobić zbliżenie. Pamiętaj, że nie tylko ważne jest to co zawrzesz w kompozycji, ale też to, czego w niej nie zawrzesz. Dlatego bacznie przyglądaj się skomponowanemu kadrowi, zanim wykonasz zdjęcie.

Przykłady takich niepotrzebnych elementów? Obcy ludzie "wchodzący" w kadr, samochody (zwłaszcza w krzykliwych kolorach), reklamy, znaki drogowe, linie wysokiego napięcia.

Pokaż komentarze (0)

Autor: bury-osiol
05/06/2011, 21:31

38 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Nie zwracanie uwagi na kierunek światła

Światło, a zwłaszcza kierunek jego padania, jest niezmiernie ważny. Oświetlenie może wiele zdziałać w fotografii – przeciętny obiekt oświetlony w zachwycający sposób może okazać się ciekawszym zdjęciem, niż wspaniały obiekt w byle jakim świetle. Zwracaj uwagę, czy nie robisz zdjęć pod słońce (wtedy to co fotografujesz jest w cieniu – światło pada na obiekty od tyłu) lub w inny sposób, nie zapewniający dostatecznego doświetlenia obiektów.

Jeśli światło nie jest dobre – masz szereg możliwości: przesuń się lub przesuń fotografowany obiekt. Jeżeli nic nie pomaga, wróć zrobić zdjęcie o innej porze dnia. Szybko się przekonasz, w jakich godzinach wychodzą najciekawsze zdjęcia!

Pokaż komentarze (0)

Autor: bury-osiol
05/06/2011, 21:31

41 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Fotografowanie od góry

Kolejnym częstym błędem jest fotografowanie obiektów od góry. Szczególnie osób – wyglądają wtedy niezgrabnie (krótkie nogi, duże głowy). Robiąc zdjęcia osób, staraj się robić je z przysiadu, albo – jeśli Twój aparat ma obracany ekran – skorzystaj z tego udogodnienia i trzymaj aparat np. na wysokości brzucha. Zdjęcie będzie o wiele bardziej udane.

Pokaż komentarze (0)

Autor: bury-osiol
05/06/2011, 21:31

45 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Wykop!Wykop     FacebookFacebook

Sortuj wg:   autor   datamalejąco   ocena

 

Kategorie

Biznes i Finanse


Dom, Wnętrze, Ogród


Dziecko i Mama


Ekologia


Fotografia


Komputery i Internet


Kuchnia


Moda


Motoryzacja


Rozmaitości


Sport i Rekreacja


Styl Życia


Turystyka


We Dwoje


Zdrowie i UrodaPorady finansowe »


Porady miłosne »


Porady turystyczne »

 Milion Porad

Najnowsze tematy »

10
Jak wybrać bank z polskim kapitałem?
3
Jak możesz zaoszczędzić na przyszłość dziecka?
5
Jak kontrolować konto bankowe dziecka?
5
Konto dla dziecka - jak wybrać, na co uważać?
3
Materiały izolacyjne ? szczególny typ materiałów ogniotrwałych
6
Edukacja finansowa dla młodzieży - jak uczyć się o pieniądzach

Zobacz więcej...

Najpopularniejsze tematy »

35
Oszczędzanie pieniędzy
32
Jak jeździć oszczędnie?
32
Jak oszczędzać energię?
27
Udany związek
26
Rozmowa kwalifikacyjna - jak się zachowywać?
26
Co wybrać na prezent gwiazdkowy?

Zobacz więcej...


Co to za strona?

Na MilionPorad.pl znajdziesz sprawdzone porady, skomentowane i ocenione przez innych Internautów. Mamy nadzieję że znajdziesz tu pomoc jakiej potrzebujesz!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść porad
i komentarzy zamieszczonych przez użytkowników.


Kategorie

 


http://www.milionporad.pl/