Porady na każdy temat
 
 

Kategoria: Komputery i Internet

Jak założyć sklep internetowy?

Zakładam, że jeśli już tu trafiłeś (lub trafiłaś - przepraszam będę pisał dla wygody w formie męskiej), wiesz już co i komu chcesz sprzedawać, masz swoich dostawców oraz zrobiłeś rozeznanie na rynku i wiesz, że to dobry i opłacalny pomysł. Na pewno wiesz też, że do prowadzenia legalnej sprzedaży musisz mieć firmę - działalność gospodarczą lub spółkę - której jedną z form działalności jest handel w Internecie.

Generalnie zakładam, że masz przygotowanie do prowadzenia działalności gospodarczej i zastanawiasz się już nad technicznymi rozwiązaniami, to znaczy co właściwie trzeba zrobić, żeby założyć sklep internetowy, tak żeby można było rozpoczynać sprzedaż. Należy zlecić stworzenie sklepu wyspecjalizowanej firmie? Czy można taki sklep "zrobić" samemu?

Autor: miron, 06/05/2012, 12:36   temat wyróżnionyTemat wyróżniony przez redakcję

Wykop!Wykop     FacebookFacebook

Sortuj wg:   autor   datamalejąco   ocena

Selly Shop

widzę, że zabrakło sellyshop. Cała obsługa techniczna sklepu leży po stronie firmy Selly, dlatego że sklep jest udostępniany w abonamencie. Dzięki takiemu rozwiązaniu można bardzo łatwo i tanio otworzyć sklep (choć

Oprócz już wymienionych funkcjonalności (powyżej) dodatkowo jest:
- sprzedaż treści elektronicznych
- sprzedaż zestawów produktów
- rozbudowana obsługa koszyka i zamówień
- rozbudowana obsługa konta Klienta
- program partnerski
- aukcje produktów
- a sklep powstawał we współpracy z firmą pozycjonerską dzięki czemu jest dobrze zoptymalizowany pod wyszukiwarki

adres: selly.pl

Pokaż komentarze (1)

Autor: przemek
19/11/2013, 16:37

11 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Domena czyli adres internetowy

Specyfika biznesu internetowego wymaga, by mieć chwytliwy, łatwy do zapamiętania adres - czyli tzw. domenę internetową. Domena to właśnie adres, np. www.milionporad.pl. Niestety trudno jest obecnie zarejestrować jakąś "oczywistą" domenę typu www.owoce.pl (gdybyś prowadził sklep z owocami), ponieważ zwykle albo już ktoś prowadzi pod takim adresem swoją stronę internetową, albo kupił taki adres (domenę), żeby potem komuś drożej odsprzedać.

Prawdopodobnie Twój pierwszy pomysł na nazwę domeny będzie właśnie takim przypadkiem. Co wtedy? Domeny mogą mieć różne końcówki: .pl, .com, .net, .eu, .com.pl, itd. - sprawdź, być może zajęta jest tylko domena .pl, a jakaś inna będzie wolna. Jeśli nie - dodaj na końcu np. 24 (jak 24 godziny na dobę), albo spróbuj wymyślić inną nazwę. Polecam wyszukiwarkę domen home.pl, która automatycznie podpowiada różne końcówki i warianty domeny, którą wyszukujesz.

Generalnie jeśli jesteś zdecydowany na tworzenie sklepu, szybko kup adres jaki Cię satysfakcjonuje, tak żeby nikt Cię nie ubiegł. Na szczęście rejestracja domeny często kosztuje tyle co nic (1 zł, 10 zł - w zależności u kogo kupujesz).

Pokaż komentarze (0)

Autor: miron
06/05/2012, 12:36

26 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Hosting czyli miejsce na serwerze

Twój sklep internetowy gdzieś musi być umieszczony. Tak jak fizyczny sklep mieści się w lokalu, gdzie odbywa się sprzedaż i znajduje się magazyn, tak sklep wirtualny musi mieścić się na jakimś serwerze. Tam znajdzie się oprogramowanie Twojego sklepu i baza produktów.

W zależności od tego na jakie rozwiązanie techniczne się zdecydujesz (instalacja sklepu samemu, lub zlecenie stworzenia sklepu wyspecjalizowanej firmie - o wszystkim opowiem w dalszej części), musisz wliczyć w koszty opłatę za hosting, czyli miejsce na serwerze.

Jeżeli Twój sklep będzie tworzyć wyspecjalizowana firma, prawdopodobnie to ona zajmie się tą kwestią - wykupi hosting w Twoim imieniu lub zapewni hosting na własnych serwerach. Jeżeli natomiast sam będziesz zakładać swój sklep, wybór hostingu należy do Ciebie. Polecam inny artykuł na na MilionPorad, omawiający tę kwestię - jak wybrać hosting (serwer wirtualny).

Pokaż komentarze (0)

Autor: miron
06/05/2012, 12:36

28 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Oprogramowanie sklepu internetowego iStore

iStore.pl to platforma należąca do jednego z największych graczy na polskim rynku internetowym - Grupy Allegro. Aktualnie z tego oprogramowania korzysta ponad 3000 przedsiębiorców. Platforma oferuje łatwy w obsłudze interfejs sklepowy dostępny z poziomu przeglądarki. Składa się on z dwóch elementów: sklepu dostępnego pod adresem www i panelu zarządzającego dla administratora.

Sklep można poprowadzić bez wsparcia informatyka. Konfiguracja podstawowych funkcji i dodawanie produktów jest bardzo proste. Wybierając oprogramowanie oferowane przez iStore.pl można liczyć na bezpłatny hosting w nowoczesnej serwerowni w Polsce (sklep jest utrzymywany na serwerach dostawcy), darmowy certyfikat SSL oraz nielimitowany transfer danych.

iStore.pl oferuje nowe podejście do projektowania i wdrażania stron internetowych. Sklepy, które "ubiorą się" w jeden z szablonów technologii responsywnej (Responsive Web Design), dostępnych w ramach subserwisu Grafoteka, dopasują się automatycznie do urządzenia, na którym są wyświetlane. W dobie boomu mobilnego i upowszechnienia tabletów i smartfonów, możliwość wygodnego przeglądania oferty i dokonywania zakupu w każdym miejscu i czasie ma kluczowe znaczenie w dotarciu do potencjalnego klienta. Atrakcyjność szablonów grafoteki, to nie tylko RWD. Nowoczesne szablony sprawiają, że sklepy są atrakcyjne wizualnie i wyróżniają się na tle konkurencji.

Usługi iStore.pl umożliwiają także integrację sklepu z Allegro, systemem magazynowo-księgowym, usługą kurierską, systemami e-mail marketingowymi, aplikacjami na Facebooka oraz wiele innych.

Zobacz szczegóły na iStore.pl - przejrzyj pełną listę funkcjonalności, zobacz wersję demo i przetestuj sklep iStore przez 21 dni za darmo. Moim zdaniem to jedna z najłatwiejszych i najkorzystniejszych opcji założenia sklepu internetowego, działająca w modelu abonamentowym. Dzięki dopasowanym do potrzeb sprzedawców opcji i intuicyjności panelu administracyjnego, poradzi sobie z tym sklepem chyba każdy.

Pokaż komentarze (0)

Autor: miron
06/05/2012, 12:36

31 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Oprogramowanie sklepu internetowego home.pl

Home.pl jest liderem w zakresie hostingu i rejestracji domen internetowych w Polsce. Od paru lat oferuje autorskie oprogramowanie sklepu internetowego, charakteryzujące się bogatą funkcjonalnością, przejrzystością i czytelnością zarówno sklepu jak i panelu administracyjnego oraz solidnym wsparciem technicznym.

Sklep home.pl oferuje kilka styli graficznych i konfigurację wielu elementów odpowiadających za wygląd. Możesz także zlecić przygotowanie indywidualnego projektu graficznego, który w 100% spełni Twoje oczekiwania. Warta uwagi jest możliwość integracji z systemami płatności internetowych, Allegro, porównywarkami cen i Facebookiem oraz pakiet atrakcyjnych bonusów - kuponów na reklamy, pozycjonowanie itp.

Home.pl oferuje również abonamentowy model rozliczeniowy. Do wyboru są 2 warianty cenowe:
- ClickShop (1000 produktów, 2 administratorów, 1 język i waluta)
- ClickShop Premium (bez ograniczeń, sklep na Facebooku, wersja mobilna, integracja z Subiekt GT, certyfikat SSL)

Zobacz szczegóły na home.pl - porównaj usługi, skorzystaj z wersji demo i zarejestruj się na 14-dniowy darmowy okres próbny.

Pokaż komentarze (0)

Autor: miron
06/05/2012, 12:36

32 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Oprogramowanie sklepu internetowego osCommerce

osCommerce to bezpłatna platforma OpenSource do prowadzenia sprzedaży w Internecie. Wybierając taką opcję, samemu musisz postarać się o hosting, pobranie i instalację oprogramowania na serwerze oraz jego utrzymanie i aktualizację. osCommerce nie gwarantuje żadnego wsparcia technicznego, dlatego polecam tę opcję tylko osobom mającym pojęcie o funkcjonowaniu stron internetowych, lub gotowym zwrócić się do wyspecjalizowaniej firmy, która zajmie się technicznymi aspektami prowadzenia sklepu.

osCommerce powstało ponad 10 lat temu i jest to chyba najpopularniejsze darmowe oprogramowanie sklepu internetowego, dzięki czemu w razie problemów szybko znajdziesz pomoc w Internecie oraz z łatwością znajdziesz do niego tony szablonów (tzw. skórek).

Niestety ma też swoje minusy:
- wszystko od strony technicznej musisz zrobić sam, co jest bardzo czasochłonne
- sam musisz zająć się integracją z systemami płatności elektronicznej, porównywarkami cen itp.
- oprogramowanie "pachnie" poprzednią epoką :) z uwagi na to, że powstało ponad 10 lat temu i nie zostało wyposażone w najnowsze technologie internetowe, do których powoli wszyscy zaczynamy być przyzwyczajeni.

Nakład czasu na instalację i obsługę osCommerce może spowodować, że zabraknie Ci go na inne ważne rzeczy - promocję, marketing, pozyskiwanie klientów, poszerzanie oferty. Natomiast zlecenie obsługi firmie zewnętrznej może wbrew pozorom okazać się bardziej kosztowne, niż skorzystanie z którejś ze wspomnianych wyżej ofert komercyjnych.

Zobacz szczegóły na oscommerce.com - pobierz za darmo i testuj ile chcesz.

Pokaż komentarze (0)

Autor: miron
06/05/2012, 12:36

19 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Darmowe oprogramowanie OpenSource - inne rozwiązania

osCommerce nie jest oczywiście jedyną darmową platformą do prowadzenia handlu w Internecie, natomiast dla nas - Polaków - niekwestionowaną zaletą jest dosyć poprawne i kompletne tłumaczenie na język polski. Spośród innych platform OpenSource przetłumaczonych na polski można wspomnieć o PrestaShop, Magento i Zen Cart, jednak nie miałem z nimi styczności i trudno mi ocenić jakość i kompletność tłumaczenia.

Dlaczego mowa o jakości tłumaczeń? Dlatego, że nie są one przygotowywane przez wykwalifikowanych tłumaczy ale przez wolontariuszy. Oczywiście należą im się za to podziękowania, jednak trzeba przyznać że nie zawsze są to tłumaczenia w 100% sprawdzone i mogą czasem zawierać braki lub budzić wątpliwości od strony poprawności językowej.

Pokaż komentarze (1)

Autor: miron
06/05/2012, 12:36

26 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Oprogramowanie wyspecjalizowanych firm

Poza wspomnianymi rozwiązaniami - home.pl, iStore, osCommerce i pozostałymi OpenSource - jest masa firm zajmujących się tworzeniem i instalacją sklepów internetowych. Część z nich opiera swoje sklepy o rozwiązania OpenSource (np. osCommerce), ale wiele z nich posiada swoje autorskie oprogramowanie i zajmuje się Twoim sklepem kompleksowo od strony technicznej - to znaczy składasz zamówienie i dostajesz gotowy produkt: działający sklep, funkcjonujący i wyglądający tak jak sobie zażyczysz, już umieszczony na serwerze i gotowy do "pracy".

Zanim złożysz zamówienie, poproś o udostępnienie wersji demonstracyjnej zarówno sklepu jak i panelu administracyjnego, oraz zapytaj o wszystkie cechy oprogramowania, a w szczególności o:
- to, czy jest Ci oferowane autorskie oprogramowanie, czy oprogramowanie oparte o którąś z platform OpenSource
- możliwość integracji z porównywarkami cen i systemami płatności elektronicznych
- bezpieczeństwo danych (szyfrowanie SSL)
- optymalizację dla wyszukiwarek (SEO) - czy Twój sklep będzie przyjazny wyszukiwarkom
- aktualizację oprogramowania - jak często następuje i jaki jest jego koszt
- gwarancję i wsparcie techniczne - przez jaki czas obowiązuje gwarancja, jak wyglądają koszty i dostępność wsparcia technicznego

Pokaż komentarze (0)

Autor: miron
06/05/2012, 12:36

29 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Allegro

Myślę, że nie warto lekceważyć Allegro jako gigantycznej platformy sprzedaży. Na Allegro wystawia swoje towary mnóstwo sklepów internetowych i jest to doskonały sposób na zwiększenie obrotów, a nawet na start - zanim zainwestujesz w stworzenie własnego, w pełni funkcjonalnego sklepu internetowego. Zwłaszcza, że koszty wystawienia produktów na Allegro nie są takie wysokie.

Pokaż komentarze (0)

Autor: miron
06/05/2012, 12:36

28 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Wykop!Wykop     FacebookFacebook

Sortuj wg:   autor   datamalejąco   ocena

 

Kategorie

Biznes i Finanse


Dom, Wnętrze, Ogród


Dziecko i Mama


Ekologia


Fotografia


Komputery i Internet


Kuchnia


Moda


Motoryzacja


Rozmaitości


Sport i Rekreacja


Styl Życia


Turystyka


We Dwoje


Zdrowie i UrodaPorady finansowe »


Porady miłosne »


Porady turystyczne »

 Milion Porad

Najnowsze tematy »

10
Jak wybrać bank z polskim kapitałem?
3
Jak możesz zaoszczędzić na przyszłość dziecka?
5
Jak kontrolować konto bankowe dziecka?
5
Konto dla dziecka - jak wybrać, na co uważać?
3
Materiały izolacyjne ? szczególny typ materiałów ogniotrwałych
6
Edukacja finansowa dla młodzieży - jak uczyć się o pieniądzach

Zobacz więcej...

Najpopularniejsze tematy »

35
Oszczędzanie pieniędzy
32
Jak jeździć oszczędnie?
32
Jak oszczędzać energię?
27
Udany związek
26
Rozmowa kwalifikacyjna - jak się zachowywać?
26
Co wybrać na prezent gwiazdkowy?

Zobacz więcej...


Co to za strona?

Na MilionPorad.pl znajdziesz sprawdzone porady, skomentowane i ocenione przez innych Internautów. Mamy nadzieję że znajdziesz tu pomoc jakiej potrzebujesz!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść porad
i komentarzy zamieszczonych przez użytkowników.


Kategorie

 


http://www.milionporad.pl/