Porady na każdy temat
 
 

Kategoria: Komputery i Internet

Rodzaje nośników zapasowej kopii danych

Backup jest zapasowa kopia naszych danych. Najczęściej wykorzystywana jest w firmach, gdzie trzeba zachować przez dłuższy czas np. ważne dokumenty. Ale w domu też możemy z niej korzystać. Pytanie jednak, gdzie przechowywać taką kopię? Zalecane jest aby jedna kopia była na komputerze, ale druga powinna znajdować się gdzie indziej, np. na zewnętrznym nośniku, by w razie awarii komputera szybko mieć dostęp do naszych danych. Poniżej zaprezentuję kilka typów nośników zapasowych kopii danych.

Autor: Damonka85, 16/01/2011, 13:47

Wykop!Wykop     FacebookFacebook

Sortuj wg:   autor   datarosnąco   ocena

Dysk twardy wewnętrzny

Najpojemniejszymi z typowych nośników danych są obecnie dyski twarde wewnętrzne . Jako nośnik danych, charakteryzują się one największą pojemnością, najwyższą wydajnością oraz najlepszą ceną jednego gigabajta danych. Za dyskiem twardym przemawia na pewno jego koszt i niezawodność. Pamiętajmy jednak, że dysk twardy będzie dobrym nośnikiem kopii danych, jeśli po pierwsze: nie będzie to dysk, na którym zainstalowano system operacyjny komputera, po drugie: nie będzie stanowił jedynego nośnika kopii danych, będzie podłączony do innego komputera niż w którym przechowujemy dane oryginalne lub będzie odpowiednio przechowywany poza komputerem i podłączany tylko w razie potrzeby.

Pokaż komentarze (0)

Autor: Damonka85
16/01/2011, 13:47

34 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Dysk twardy zewnętrzny

Zewnętrzny dysk twardy to nic innego jak typowy HDD zamknięty w obudowie, który możemy podłączyć do komputera np. za pomocą kabla USB. Dysk zewnętrzny oprócz połączenia z komputerem posiada również własne zasilanie. Dysk zewnętrzny jest droższy od dysku wewnętrznego, ale jego zaletą jest mobilność, czyli łatwo można go podłączać do różnych komputerów. W sklepach możemy kupić „gotowe” dyski zewnętrzne, możemy również do naszego dysku wewnętrznego dokupić odpowiednią obudowę i kable, aby mógł działać jako dysk zewnętrzny.

Pokaż komentarze (0)

Autor: Damonka85
16/01/2011, 13:47

45 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Pamięci FLASH

Do pamięci flash zaliczamy przede wszystkim pamięci typu Pendrive, karty pamięci oraz pamięci SSD .
Najpopularniejsze z tej grupy są oczywiście Pendrive’y. Ich pojemność względem dysków HDD jest dużo mniejsza, najczęściej są spotkane o pojemności od 1GB do 64GB. Jak widzimy zmieści się na nich dużo mniej danych. Ich cena, chociaż są tańsze od HDD, to jednak przeliczając koszt 1GB, również wypada niekorzystnie. Zaletą natomiast są minimalne rozmiary (pendrive zmieści się do każdej kieszeni), cicha praca i brak konieczności posiadania zewnętrznego zasilania. Jeśli chodzi o prędkość przesyłania danych mamy teraz do wyboru interfejs USB 2.0 oraz szybszy (ale droższy) interfejs USB 3.0. Dobrej jakości pendrive ma zbliżoną, ale jednak wciąż nie tą samą prędkość przesyłania danych do dysk zewnętrzny pracujący na tym samym interfejsie.

Pokaż komentarze (2)

Autor: Damonka85
16/01/2011, 13:47

47 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Dysk CD

Zanikający już powoli z naszego rynku dysk optyczny CD-ROM. Jego pojemność wynosi zaledwie 700 MB, a w celu nagrania kopii danych wymagana jest nagrywarka oraz specjalnie oprogramowanie, które nie zawsze znajduje się w wyposażeniu komputera. Ich zaletą jest niska cena jednego nośnika, Jednak co ciekawe w przeliczenia na 1BG, ich cena jest zbliżona do ceny dysk zewnętrznych, a mogą wypaść gorzej w porównaniu niektórymi dyskami wewnętrznymi. Łatwo się również za ich pomocą kataloguje dane. Problemem jest natomiast dopisywanie danych: wymaga to zaznaczenia odpowiedniej opcji w procesie nagrywania i pamiętania o niej za każdym razem, kiedy będziemy dogrywać dane. Należy również pamiętać o właściwym przechowywaniu płyt. Łatwo się rysują, co może spowodować uszkodzenie danych.

Pokaż komentarze (2)

Autor: Damonka85
16/01/2011, 13:47

34 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Dysk DVD

Obecnie jest to chyba najpopularniejszy nośnik zapasowych kopii danych. W porównaniu do dysków CD, dyski DVD mają większa pojemność (standard 4.7, ale są również dostępne płyty 2 warstwowe o podwójnej pojemności) . Są tylko niewiele droższe od nośników CD, więc w porównaniu z nimi bardziej opłacalne. Nagrywają dane jednak wolniej. Poza tym nie różnią się niczym od dysków CD. Są tak samo podatne na zarysowania, mają te same rozmiary i ich trwałość wynosi ok. 5 lat.

Pokaż komentarze (0)

Autor: Damonka85
16/01/2011, 13:47

39 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Dysk Blu-Ray

Dyski Blu-Ray są typowane na następców dysków DVD. Na razie jednak zarówno koszt nagrywarki, jak i koszt pojedynczego nośnika danych nie są zbyt zachęcające. Wypadają bardzo niekorzystanie w porównaniu cenowym z dyskami HDD - zarówno zewnętrznymi jak i wewnętrznymi, a nawet pamięciami FLASH. Technologia niebieskiego lasera pozwala na zapis 25GB danych na płycie jednowarstwowej i 50GB danych na płycie dwuwarstwowej. Ze względu na ich niezbyt długi staż na rynku, ciężko jest ocenić ich trwałość oraz niezawodność.

Pokaż komentarze (0)

Autor: Damonka85
16/01/2011, 13:47

33 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Wykop!Wykop     FacebookFacebook

Sortuj wg:   autor   datarosnąco   ocena

 

Kategorie

Biznes i Finanse


Dom, Wnętrze, Ogród


Dziecko i Mama


Ekologia


Fotografia


Komputery i Internet


Kuchnia


Moda


Motoryzacja


Rozmaitości


Sport i Rekreacja


Styl Życia


Turystyka


We Dwoje


Zdrowie i UrodaPorady finansowe »


Porady miłosne »


Porady turystyczne »

 Milion Porad

Najnowsze tematy »

10
Jak wybrać bank z polskim kapitałem?
3
Jak możesz zaoszczędzić na przyszłość dziecka?
5
Jak kontrolować konto bankowe dziecka?
5
Konto dla dziecka - jak wybrać, na co uważać?
3
Materiały izolacyjne ? szczególny typ materiałów ogniotrwałych
6
Edukacja finansowa dla młodzieży - jak uczyć się o pieniądzach

Zobacz więcej...

Najpopularniejsze tematy »

35
Oszczędzanie pieniędzy
32
Jak jeździć oszczędnie?
32
Jak oszczędzać energię?
27
Udany związek
26
Rozmowa kwalifikacyjna - jak się zachowywać?
26
Co wybrać na prezent gwiazdkowy?

Zobacz więcej...


Co to za strona?

Na MilionPorad.pl znajdziesz sprawdzone porady, skomentowane i ocenione przez innych Internautów. Mamy nadzieję że znajdziesz tu pomoc jakiej potrzebujesz!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść porad
i komentarzy zamieszczonych przez użytkowników.


Kategorie

 


http://www.milionporad.pl/