Porady na każdy temat
 
 

Kategoria: Motoryzacja

Na co zwracać uwagę przy doborze oleju silnikowego?

Dobranie odpowiedniego oleju silnikowego do naszego modelu samochodu jest bardzo ważne dla jego sprawnego i długotrwałego funkcjonowania. Jeżeli chcemy, aby samochód służył nam długo i bezawaryjnie musimy wybrać olej silnikowy dokładnie przeznaczony dla odpowiedniego modelu silnika i jak najwyższej jakości.

Autor: SzymW, 25/09/2010, 08:51   temat wyróżnionyTemat wyróżniony przez redakcję

Wykop!Wykop     FacebookFacebook

Sortuj wg:   autor   datarosnąco   ocena

Oleje syntetyczne i mineralne.

Oleje syntetyczne (powstające w wyniku syntezy chemicznej) są odporniejsze na wysokie i niskie temperatury, starzenie i generalnie są lepszej jakości. Nadają się zdecydowanie do nowszych aut. Oleje mineralne natomiast powstają w wyniku fermentacji ropy naftowej i mają gorsze parametry, są bardziej gęste i częściej stosowane w przypadku starszych aut z dużym przebiegiem. Podstawową zasadą jest, aby nie mieszać tych olejów ze sobą i jeżeli zaczynamy używać jednego rodzaju oleju, to powinniśmy już przy nim pozostać.

Pokaż komentarze (0)

Autor: SzymW
25/09/2010, 08:51

52 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Lepkość.

Lepkość oleju to najważniejszy parametr oleju. Lepkość oleju oznaczają liczby od 0 do 60 i informują o tym, jak olej zachowuje się w zależności od temperatury, czyli jak wolno gęstnieje. Skala "W" od 0W do 25W mówi o tym przy jakiej temperaturze lepkość zmienia się na tyle, że olej gęstnieje do takiego stanu, że uruchomienie silnika staje się niemożliwe. Drugi człon od 20 do 60 określa wytrzymałość oleju. I tak olej o indeksie 10W-60 przy wysokich temperaturach nie spływa ze ścianek cylindrów, czyli po prostu nie rzednie.

Pokaż komentarze (0)

Autor: SzymW
25/09/2010, 08:51

50 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Jakość oleju.

Określana jest według skali API oraz ACEA. Według tej pierwszej "S" oznacza, że olej nadaje się do silników benzynowych, a druga litera to klasa jakości - im dalsza litera alfabetu, tym wyższa jakość. Oznaczenie "C" świadczy o przydatności oleju do silników Diesla. Najwyższa klasa to CI. Według klasyfikacji ACEA oleje do silników benzynowych oznacza się literą A oraz cyfrą informującą o klasie jakości (od 1do 5), a oleje do diesli oznaczane są literą B lub C.

Pokaż komentarze (0)

Autor: SzymW
25/09/2010, 08:51

57 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Jak często wymieniać?

Olej należy wymieniać raz do roku. Należy pamiętać, aby w silniku, w którym długo był stosowany olej mineralny nie zmieniać na olej syntetyczny. Wlanie takiego oleju może wyrządzić dużo szkód.

Pokaż komentarze (0)

Autor: SzymW
25/09/2010, 08:51

49 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Jakie firmy?

Najpopularniejsze to: Castrol, Platinium, Mobil i Shell. Firmy te produkują oleje najwyższej jakości, ale też o wysokiej cenie, jednak warto wydać te kilka złotych więcej, bowiem olej silnikowy wysokiej jakości na pewno zaprocentuje i dzięki niemu silnik w naszym samochodzie będzie działał długo i sprawnie.

Pokaż komentarze (1)

Autor: SzymW
25/09/2010, 08:51

51 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Aprobaty.

Producenci samochodów sami testują oleje i sprawdzają, jak się zachowują przy konkretnym silniku. Jest to najlepsza wskazówka przy doborze odpowiedniego oleju. Należy pamiętać, iż musi być podany dokładnie taki sam numer aprobaty w instrukcji auta i na opakowaniu oleju.

Pokaż komentarze (0)

Autor: SzymW
25/09/2010, 08:51

53 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Moje typy.

Moimi faworytami wśród olejów silnikowych są firmy Petronas i Oleoblitz. Petronas to malezyjska spółka założona w 1974 roku, obecnie działająca w ponad 20 krajach na świecie i posiadająca ponad 30 różnych marek ( m.in. Syntium, Sprinta, Selenia, Urania, Tutela). Produkty sztandarowe takie jak Syntium powstały w oparciu o technologię przetestowaną na torach Formuły 1. Są pozycjonowane wysoko na rynku olejów syntetycznych i półsyntetycznych. Oprócz tego firma produkuje płyny funkcjonalne i przekładniowe, środki smarne i płyny chłodnicze. Oleoblitz z kolei to firma, która powstała w Mediolanie w 1882 roku, więc na rynku motoryzacyjnym istnieje już od prawie 120 lat (sic!). Oprócz olejów silnikowych produkuje również oleje przekładniowe, smary, płyny chłodnicze, hamulcowe i ochronne. Są to producenci z najwyższej światowej półki i ich produkty są najlepszej jakości, warto więc wydać trochę więcej pieniędzy, ale cieszyć się najwyższą jakością. Spróbujcie, a szybko przekonacie się o tym sami!

Pokaż komentarze (1)

Autor: SzymW
28/09/2010, 23:05

34 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Selenia.

Selenia to olej silnikowy, który również z pełną odpowiedzialnością mogę polecić. Marka wchodzi w skład malezyjskiej spółki Petronas i jest to olej przeznaczony do silników benzynowych, wolnossących, turbosprężanych lub wielozaworowych (każdej marki i pojemności). Największą zaletą tego oleju jest to, iż został on stworzony specjalnie na potrzeby zapewnienia ochrony silnika, który jest eksploatowany w szczególnie trudnych i intensywnych warunkach. Redukuje zużycie benzyny do 3%, posiada doskonałą płynność w niskich temperaturach (nawet do -35°C) oraz w bardzo wysokich. Utrzymuje stałe ciśnienie w układzie smarowania bez względu na warunki. Zaleca się wymianę tego oleju co około 20.000 km dla pojazdów z silnikami wolnossącymi oraz co 10.000 km w przypadku silników z turbokompresją lub wielozaworowych. Specyfikacja:
SAE 5W-40, API SL/CF, ACEA A1/96. Olej polecają marki Fiat i Lancia.

Pokaż komentarze (0)

Autor: SzymW
28/09/2010, 23:19

39 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Wykop!Wykop     FacebookFacebook

Sortuj wg:   autor   datarosnąco   ocena

 

Kategorie

Biznes i Finanse


Dom, Wnętrze, Ogród


Dziecko i Mama


Ekologia


Fotografia


Komputery i Internet


Kuchnia


Moda


Motoryzacja


Rozmaitości


Sport i Rekreacja


Styl Życia


Turystyka


We Dwoje


Zdrowie i UrodaPorady finansowe »


Porady miłosne »


Porady turystyczne »

 Milion Porad

Najnowsze tematy »

10
Jak wybrać bank z polskim kapitałem?
3
Jak możesz zaoszczędzić na przyszłość dziecka?
5
Jak kontrolować konto bankowe dziecka?
5
Konto dla dziecka - jak wybrać, na co uważać?
3
Materiały izolacyjne ? szczególny typ materiałów ogniotrwałych
6
Edukacja finansowa dla młodzieży - jak uczyć się o pieniądzach

Zobacz więcej...

Najpopularniejsze tematy »

35
Oszczędzanie pieniędzy
32
Jak jeździć oszczędnie?
32
Jak oszczędzać energię?
27
Udany związek
26
Rozmowa kwalifikacyjna - jak się zachowywać?
26
Co wybrać na prezent gwiazdkowy?

Zobacz więcej...


Co to za strona?

Na MilionPorad.pl znajdziesz sprawdzone porady, skomentowane i ocenione przez innych Internautów. Mamy nadzieję że znajdziesz tu pomoc jakiej potrzebujesz!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść porad
i komentarzy zamieszczonych przez użytkowników.


Kategorie

 


http://www.milionporad.pl/