Jak zacząć badania genealogiczne na własną rękę?

Autor: john, 13/08/2013, 14:29

Nic nie przychodzi łatwo.

Jak wszystko, co zaczynamy robić po raz pierwszy, może sprawiać nam trudności. Nie łudźmy się, prywatna firma zrobi takie badania najlepiej,ale jest to jednak zawsze wydatek, na który nie każdego będzie stać. Dlatego jeżeli zastanawiacie się nad prowadzeniem badań genealogicznych na własną rękę, warto zrobić kilka podstawowych rzeczy:

-popytajcie wśród rodziny, czy ktoś z Waszych krewnych już nie odtworzył drzewa genealogicznego, bo inaczej zmarnujecie energię na otwarcie już otwartych drzwi

-jeżeli jesteście pierwszymi, którzy chcą się zająć tą tematyką, to zróbcie wywiad z każdym z Waszych krewnych, spiszcie wszystkie dane o przodkach, o których Wam opowiedzą,

-rozrysujcie sobie proste drzewo genealogiczne rodziny i zobaczcie, jakich informacji Wam brakuje, czego nie wiecie.

    Pokaż komentarze (0)

    Autor: john 13/08/2013, 14:29

    16 pkt
    oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

    Badania genealogiczne.

    Gdy już zrobicie wyżej opisane przygotowania, czas zorientować się, gdzie (w jakich archiwach) należy szukać informacji. Jest to dość trudne zadanie dla ludzi nie znających rozmieszczenia akt w archiwach państwowych w Polsce. Zawsze warto najpierw zadzwonić i zapytać, czy w danej placówce mają księgi, w których znajdziecie interesujące Was dane. Archiwum potrafi być, jak mitologiczna Ariadna, która poda Wam nić, ale drogę z labiryntu będziecie musieli znaleźć sami. Część informacji można znaleźć w Internecie, część zdobędziecie w trakcie poszukiwań.

      Pokaż komentarze (0)

      Autor: john 13/08/2013, 14:29

      15 pkt
      oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

      Genealogia a archiwa.

      Archiwa państwowe i kościelne w coraz większym stopniu otwierają się na genealogów. Bez problemu udostępniają swoje zasoby w pracowniach naukowych, a nawet w internecie. Ułatwia to bardzo proces prowadzenia badań i skraca ich czas. W archiwach kościelnych sytuacja jest jeszcze zależna od nastawienia księży, którzy często obawiają się udostępniania ksiąg z uwagi na ich stan, czy ilość chętnych. Wystarczy jednak uprzejmie porozmawiać i zawsze można dojść do porozumienia. Genealogia budzi coraz większe zainteresowanie, więc wcześniej, czy później i tak wszystkie instytucje będą musiał się z tym faktem pogodzić.

        Pokaż komentarze (0)

        Autor: john 13/08/2013, 14:29

        18 pkt
        oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

        Cierpliwość jest cnotą.

        Najważniejsze, to nie poddawać się i prowadzić badania genealogiczne z cierpliwością, bez wielkich oczekiwań, że wszystkie informacje znajdziecie w przeciągu miesiąca. Wartościowe drzewo genealogiczne tworzy się nie rzadko latami, jest efektem setek godzin spędzonych w archiwach państwowych i kościelnych, wielu chwil zwątpień i rozgoryczenia. Ale zawsze patrzy się na nie z dużą dozą zachwytu i dumy.

          Pokaż komentarze (0)

          Autor: john 13/08/2013, 14:29

          9 pkt
          oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

          https://www.milionporad.pl/