Jak wygłosić prezentację maturalną?

Aby przemawiać zgodnie z regułami sztuki retorycznej, w swojej wypowiedzi zwróć uwagę na: rzeczowość, jasność, poglądowość, świadomość celu, stopniowanie ekspresji, powtórzenia, zakończenie, skondensowanie treści, skrótowość i wreszcie - humor (żart, ironię). To wszystko powinieneś wykorzystać w swojej prezentacji maturalnej. Jak masz rozumieć, przyszły mówco, powyższe hasła?

Autor: maturka, 22/11/2010, 14:13

Doskonała prezentacja maturalna

Oto wyjaśnienie. Rzeczowość traktuje się jako umiejętność prezentowania konkretnych myśli, bez zbytniej troski o patos, oddzielania stanu rzeczy od opinii i oceny. Tuż za rzeczowością w panteonie zasad umieszczono jasność, definiowaną jako przystępność stylu i jego wyrazistość: wszelkie niedopowiedzenia, przemilczenia, wieloznaczności powodują chaos, brak logiki wywodu.


Uzupełnieniem jasności wywodu niewątpliwie jest poglądowość prezentacji. Zwykliśmy sobie cenić retorów posługujących się obrazami, przywołaniami, ilustracjami, przykładami. Taka wypowiedź trwale wpisuje się w pamięć. Kunszt mówcy uciekającego się do omawianych działań najpełniej ujął Wolter: "Porządny kucharz nawet z najbardziej łykowatej podeszwy potrafi przyrządzić smakowite danie".

    Pokaż komentarze (0)

    Autor: maturka 22/11/2010, 14:13

    44 pkt
    oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

    Sztuka przemawiania

    Komponując wystąpienie maturalne, przyjdzie zważyć na kolejną, nieodzowną cechę, tj. stopniowanie ekspresji (wrażenia). Tworzenie mowy to jak pisanie powieści. Należy na tyle "rozciągnąć" atrakcyjność, rzeczowość wystąpienia w jej środkowej części, by po 10 intrygujących zdaniach nie nastąpił drastycznie spadek poziomu.

    Słuchacz (czytaj: komisja) bywa w niezwykle trudnej sytuacji: w ciągu 15 minut musi objąć umysłem całość prezentowanego przez Ciebie tematu. Chcąc pomóc adresatowi w zrozumieniu i ułatwiając odbiór swojej wypowiedzi, stosuj zabieg powtarzania głównych myśli oraz różnicuj poziom skondensowania treści. Nadmierne nagromadzenie haseł i treści, podobnie jak rozwlekłość, nie służą budowaniu porozumienia. Godnym uwagi środkiem w otwieraniu słuchacza na mówcę bywa żart, ironia czy humor. Wykorzystując te elementy, retor powinien być taktowny i pamiętać o zasadach kultury. Komisja Egzaminacyjna zapamięta Twoją prezentacje maturalną, jeśli zastosujesz się do zasad sztuki przemawiania.

      Pokaż komentarze (0)

      Autor: maturka 22/11/2010, 14:13

      37 pkt
      oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

      Poznaj swoich słuchaczy

      Myśląc o zabieraniu głosu na forum - wygłaszaniu pracy maturalnej, należy pamiętać o jednej podstawowej zasadzie: mówca postrzegany jest w sposób całościowy, słuchamy nie tylko tego, co mówi. Ogromną część komunikatów odbieramy zmysłem wzroku. Nie tylko więc słowa budują wizerunek mówcy. Na to, jak go odbieramy, składa się o wiele więcej, pozornie drugoplanowych czynników. Nie sposób ich pominąć w działaniach zmierzających do wykształcenia postawy dobrego mówcy.

        Pokaż komentarze (0)

        Autor: maturka 22/11/2010, 14:13

        38 pkt
        oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

        Matura dla oratora

        Albert Mehrabian w swoich badaniach nad składnikami procesu komunikacyjnego, oszacował, iż komunikowanie prezentuje układ: 7%, 55%, 35%, 3% . Co to oznacza dla każdego, kto przemawia publicznie i wchodzi z odbiorcą w interakcję? Jeśli 7% komunikatów stanowi słowo, to winniśmy w sposób niezwykle precyzyjny tak nim operować, by być zrozumiałym dla naszego słuchacza. W tajemniczych 35% zawiera się ta część komunikatu, która potrafi zdradzić nasze intencje. Ton głosu buduje mosty w komunikacji, ale też może stawiać wysokie mury. Musimy się nauczyć świadomie go w wystąpieniach publicznych modulować. Równie baczną uwagę mówca zobowiązany jest poświęcić warstwie komunikowania niewerbalnego, wyrażającego się m.in. poprzez gest, mimikę, mowę ciała, proksemikę.

          Pokaż komentarze (0)

          Autor: maturka 22/11/2010, 14:13

          51 pkt
          oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

          https://www.milionporad.pl/