Wakacyjna lektura.

Jaka powinna być dobra książka na wakacje? Na pewno wciągająca - to po pierwsze i zdaje się najważniejsze. Po drugie, z pewnością długa, w końcu wciągają nas długie historie, ale przy tym nie może nas ona nudzić. Musi być napisana w miarę prostą prozą, aby nie trzeba było się na niej szczególnie skupiać - wakacyjną lekturę czyta się na plaży, w pociągu, generalnie nie w domu, choć nie jest to żelazną regułą. W wakacje chcemy odpocząć i taka też ma być wakacyjna książka - mamy przy niej wypoczywać, ma nas wciągnąć, nie może nas nudzić, a podczas jej lektury nie rozproszy nas łatwo ani gwar towarzyszy podróży, ani szum morza i wiatru, czy przelatujących w pobliżu mew, ani głośni zagraniczni turyści.

Autor: SzymW, 15/08/2010, 12:56

Powieści kryminalne.

Moim faworytem na lato są kryminały. Generalnie czytam literaturę piękną (ostatnio bardzo dużo Lema), ale w wakacje robię wyjątek i właśnie wtedy najczęściej sięgam po powieści kryminalne. I tak kolejny rok z rzędu wakacje rozpocząłem z Henningiem Mankellem, ale nie o nim chciałem tutaj pisać, choć na pewno byłoby warto zapoznać się i z jego twórczością

    Pokaż komentarze (6)

    Autor: SzymW 15/08/2010, 12:56

    51 pkt
    oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

    Stieg Larsson.

    Otóż w tamtym roku pojawił się w Polsce inny szwedzki autor, a żeby być dokładniejszym: pojawiły się jego książki, a o nim zaczęło być bardzo głośno nie tylko wśród wielbicieli kryminałów. Mowa tu oczywiście o Stiegu Larssonie i jego trylogii "Millennium". Jego utwory jeden z naszych początkowych warunków spełniają już po wzięciu opasłego tomu do ręki. Pierwszy z nich - "Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet" - liczy bez mała 650 stron.

      Pokaż komentarze (0)

      Autor: SzymW 15/08/2010, 12:56

      47 pkt
      oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

      Krótki opis książki "Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet"

      Czy jest to pozycja wciągająca? Mało powiedziane, jadąc ostatnio do Krakowa wsiąknąłem na ponad godzinę i byłem rozczarowany, gdy ujrzałem stację Kraków Główny i musiałem przerwać lekturę. Na szczęście jeszcze tego samego dnia wróciłem do niej w drodze powrotnej. A o czym jest sama książka? Larsson był dziennikarzem, a więc głównym bohaterem swej powieści uczynił dziennikarza, który skazany przez sąd za pomówienie szwedzkiego biznesmena zostaje skazany na 3 miesiące więzienia, przez co jego czasopismo podupada. W tym samym czasie inny szwedzki przemysłowiec podsuwa Mikaelowi Blomkvistowi - bo tak nazywa się ów dziennikarz - osobliwą propozycję. Otóż proponuje mu, aby rozwiązał tajemniczą zagadkę zniknięcia jego bratanicy sprzed 37 lat i w tym celu na rok oferuje mu mieszkanie w domku na wyspie nieopodal jego posiadłości na północy Szwecji, gdzie ma pracować nad powierzonym mu zadaniem. Jest jeszcze nieobliczalna Lisabeth Salander, genialna reaserczerka, którą los w końcu zetknie z Mikaelem i wspólnie pozwoli im rozwiązać zagadkę.

        Pokaż komentarze (0)

        Autor: SzymW 15/08/2010, 12:56

        55 pkt
        oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

        Zalety książki Larssona.

        Zapewne ten krótki opis fabuły średnio Was zaciekawił, historia wydaje się dosyć typowa i sam również myślałem podobnie, gdy przeczytałem notkę na książce, ale gwarantuję Wam, że po jej otworzeniu zarwiecie kilka nocy, a wasze wakacje spędzicie na szwedzkiej prowincji rozwiązując wraz z Blomkvistem tajemniczą zagadkę. Jak już wspomniałem, autor był dziennikarzem, więc nie dziwi fakt braku literackich ozdobników oraz rzeczowy, gładki, zgrabny język - czyta się tę książkę naprawdę fenomenalnie również z tego względu. W tle współczesna Szwecja - ta oficjalna i nieoficjalna - oraz krytyka państwa opiekuńczego i społeczeństwa szwedzkiego.

          Pokaż komentarze (0)

          Autor: SzymW 15/08/2010, 12:56

          46 pkt
          oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

          Kolejne 2 tomy do przeczytania!

          Jest to pierwszy bestseller, który autentycznie i z pełną odpowiedzialnością mogę polecić i już się cieszę, że przede mną kolejne 2 tomy, czyli około 1500 stron do przeczytania; na szczęście do końca wakacji pozostało jeszcze kilka tygodni!

            Pokaż komentarze (0)

            Autor: SzymW 15/08/2010, 12:56

            46 pkt
            oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

            Carlos Ruiz Zafón - "Cień Wiatru" i "Gra anioła"

            Moim z kolei faworytem jest hiszpański pisarz - Carlos Ruiz Zafón. Szczególnie polecam dwie jego powieści: "Cień Wiatru" oraz "Gra anioła". Mimo, iż każda z nich to około pięciuset-stronicowe dzieło - są one niezwykle wciągającymi lekturami. Komercyjny sukces tych książek mógłby zapewne działać odpychająco na niektórych czytelników. Nie tym razem jednak. XX-wieczna Barcelona Zafóna to miejsce magiczne, niespokojne i pełne tajemnic. Razem z bohaterami owych książek (Danielem Sempere i Davidem Martinem) spacerujemy mrocznymi uliczkami tego hiszpańskiego miasta i krok po kroku - odkrywamy jego tajemnice. "Cień Wiatru" i "Gra anioła" to smakowite kąski nie tylko na wakacje, ale także na długie jesienne i zimowe wieczory. Gorąco polecam!

              Pokaż komentarze (1)

              Autor: barbara.agata 16/08/2010, 10:03

              46 pkt
              oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

              Krymianały z kraju nad Wisłą

              Latem potrzebujemy wypoczynku, relaksu i odrobiny zapomnienia. Podobnymi cechami powinna odznaczać się wakacyjna lektura; musi być wciagajaca, utrzymywać w napięciu i jednocześnie sprawiać nam przyjemność. Nie ma nic lepszego niż porcja dobrej powieści kryminalnej. Proponuję tytuły niekwestionowanej królowej, czyli Agathy Christie, np. "Karty na stół', "Godzina zero" czy "Dziesięcioro Murzynków". Kto jednak jest już "po lekturze" tej autorki, powinien zajrzeć w rodzime pisarstwo kryminalne. I nie mam tu na myśli tylko Marka Krajewskiego, którego naturalnie również polecam, ale młodego autora, Zygmunta Miłoszewskiego. Kto sądzi, że w kraju nad Wisłą nie tworzy się światnych książek o doskanale zarysowanej intrydze, wciągającej fabule i głębokim psychologiźmie, musi siegnąć po "Uwikłanie". Znaleźć tam można humor Chmielweskiej, kulminację Christie, dochodzienie Conan-Doyle'a i nutkę Bułhakowa. Od książki nie sposób się oderwać! Autor w doskonale przemyślany sposób gradiuje napięcie i zmusza czytelnika do podążania wieloma tropami. Doskonała zagadaka, dla tych którzy lubią czuć ciarki na plecach!

                Pokaż komentarze (2)

                Autor: mgorowska 16/08/2010, 10:13

                44 pkt
                oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

                Dostojewski odpowiedni nie tylko w wakacje

                Wśród autorów, których można czyta zawsze, dla mnie na pierwszym miejscu będzie Dostojewski, jeden z najwybitniejszych rosyjskich prozaików. Zachęcam wszystkich, którzy lubią wieloaspektową prozę, przepełnioną psychologizmem od strony tytułowej aż po ostatnią. Bohaterowie – „idioci”, często irytują, kierują się dziwnymi ideami, fascynują i dołują zarazem. Nie jest to łatwa lektura (polecam powtórkę z kanonu, np. „Braci Karamazow”, „Idiotę”, „Zbrodnię i karę”), ale gdy się zacznie czyta i zacznie ona nowo odkrywa ten ciemny świat, nie ma mowy o wakacyjnej nudzie.

                  Pokaż komentarze (4)

                  Autor: magdalenaslusarczyk 16/08/2010, 16:40

                  45 pkt
                  oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

                  Lemowo...

                  Po skończeniu kryminału Larssona powracam do mojego ostatnio ulubionego pisarza, którego czytać można o każdej porze roku. Mowa tutaj o Stanisławie Lemie. Jego powieści to wycieczka do innego świata - tego w przyszłości, w gwiazdach. Poważne refleksje o człowieku pod pancerzem literatury science fiction. Polecam nie tylko na wakacje!

                    Pokaż komentarze (1)

                    Autor: SzymW 19/08/2010, 20:08

                    28 pkt
                    oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

                    Andrzej Pilipiuk idealny na wakacje

                    Wakacje to dla jednych wymarzony okres świętego spokoju i odpoczynku, dla innych przede wszystkim dobrej zabawy. Jeśli lubimy czytać, to w tym okresie najlepiej sięgnąć po lekturę lekką, niezobowiązującą lecz jednocześnie wciągającą. Takie zestawienie serwuje bardzo dobrze znany w polskim światku fantastyki Andrzej Pilipiuk ze swoimi przygodami Jakuba Wędrowycza, wydawanymi przez Fabrykę Słów. Sześć części perypetii wioskowego bimbrownika i egzorcysty zapewnia świetne odprężenie, ale i przednią zabawę. Główny bohater w swoich wędrówkach (nierzadko w czasie i przestrzeni) walczy ze złem pod każdą postacią - od neandertalczyków począwszy, poprzez nazistów i komunistów, a na ówczesnej władzy skończywszy. Jakub Wędrowycz jest genialną odpowiedzą na zblazowanych, mdłych i zniewieściałych zachodnich superbohaterów. Postać ta, dzierżąc w dłoni butelkę bimbru i widły, wpisała się już na stałe do polskiej popkultury i nie znać jej to poważny błąd.
                    Polecam zatem wszystkim, niekoniecznie tylko fanom szeroko rozumianej fantastyki.

                    Dostępne tytuły:
                    Kroniki Jakuba Wędrowycza
                    Czarownik Iwanow
                    Weźmisz czarno kure...
                    Zagadka Kuby Rozpruwacza
                    Wieszać każdy może
                    Homo bimbrownikus

                      Pokaż komentarze (0)

                      Autor: Sharn 26/08/2010, 12:42

                      51 pkt
                      oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

                      Polecam horrory

                      Kiedyś wydawnictwo Amber zarzucało rynek literaturą grozy. Lecz do dzisiaj można jeszcze kupić lub wypożyczyć książki Stephena Kinga i Grahama Mastertona. Czyta się szybko i przyjemnie, nie można się nudzić. Prosta i lekka rozrywka, nie trzeba myśleć, mózg odpoczywa.

                        Pokaż komentarze (0)

                        Autor: historyk 26/08/2010, 16:17

                        33 pkt
                        oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

                        Chmielewska, czyli kryminał z przymrużeniem oka

                        Wakacje mają się już ku końcowi, jednak i ja coś polecę. Jeśli ktoś szuka czegoś lekkiego, przy czym nie trzeba za wiele myśleć, za to można wiele się pośmiać - polecam "kryminały" Joanny Chmielewskiej. Cudzysłów dlatego, że w książkach tej autorki zbrodnie i ich rozwiązywanie raczej schodzą na dalszy plan - ważniejsze są postaci (ot, choćby niezapomniany Lesio Kubajek i jego spotkanie z różowym słoniem) i relacje między nimi. Co mnie książkach Chmielewskiej zachwyca? Przede wszystkim styl autorki, rozpoznawalny od pierwszej strony, lekkość, z jaką powieść się czyta, wciągająca intryga...
                        Minusem jest pewna powtarzalność - najnowsze powieści Chmielewskiej nie są już, niestety, tak dobre jak te z lat 60. i 70. Oczywiście są wyjątki. Jeżeli więc kogoś interesują konkretne tytuły - polecam "Lesia", "Wszystko czerwone" i "Wielki diament".

                          Pokaż komentarze (0)

                          Autor: triflee 26/08/2010, 20:37

                          39 pkt
                          oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

                          Intryga z humorem

                          Wakacyjna lektura to taka, która nie nuży, a porusza i wciąga czytelników. Polecam kryminały Stiega Larssona wszystkim, którzy lubią wartką akcję, intrygującą fabułę, wyraziście skonstruowane postacie (Lisbeth Salander); jak również książkę Elizabeth Gilbert: I że Cię nie opuszczę. Są to lekkie, błyskotliwe, z domieszką humoru przemyślenia o małżeństwie oraz różnicach kulturowych z nim związanych.

                            Pokaż komentarze (0)

                            Autor: Ineza 03/09/2010, 13:03

                            41 pkt
                            oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

                            https://www.milionporad.pl/