Porady na każdy temat
 
 

Kategoria: Turystyka

Skandynawia

Witam, ostatnio przeszla mi koło nosa możliwość wyjazdu na dłużej do Skandynawii. CZy ktoś mógłby napisać jak mniej więcej wygląda tam życie?

Autor: ewa, 10/10/2010, 11:39   temat wyróżnionyTemat wyróżniony przez redakcję

Ten temat to pytanie, jakie autor zadał społeczności MilionPorad.pl.
Możliwość zadawania pytań została już wyłączona, ale wciąż możecie czytać porady udzielone przez użytkowników na zadane kiedyś pytania.


Wykop!Wykop     FacebookFacebook

Sortuj wg:   autor   datarosnąco   ocena

Osobiste spostrzeżenia na temat Norwegii.

Mogę jedynie ze swojego doświadczenia napisać coś o Norwegii. Otóż życie tam naprawdę różni się od życia w Polsce. Praktycznie wszyscy pracują i zarabiają tyle, że nie muszą się martwić czy im wystarczy do końca miesiąca, czy nie.

Pokaż komentarze (0)

Autor: SzymW
10/10/2010, 11:49

50 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Polityka prorodzinna.

W Norwegii kobieta ciężarna dostaje się pod opiekę położnej, która prowadzi ją przez cała ciążę wraz z lekarzem. Wizyty u lekarza są częstsze niż w Polsce, kobieta ma faktyczne poczucie, że lekarz ma nad nią opiekę. Jeżeli pracuje, dostaje dodatki od pracodawcy z tytułu ciąży i bycia niebawem matką nowego obywatela państwa. Po porodzie ojciec dostaje miesiąc urlopu na godne przyjęcie nowo narodzonego dziecka i żony w domu. Standardem jest tort, który piecze sam ojciec, jeżeli rodzi mu się syn (niekoniecznie pierwszy). Kobieta dostaje urlop macierzyński płatny 100% przez - o ile dobrze pamiętam - 8 miesięcy, a jeśli chce go przedłużyć do roku, wówczas jest on płatny przez 12 miesięcy w wymiarze 80%. Ponadto, rodzina otrzymuje pomoc finansową od państwa na każde z dzieci miesięcznie (na ich wykształcenie, ubranie, ogólnie na wszystko). Na każde z dzieci, od 3. wzwyż pomoc finansowa jest wyższa, więc rodzicom ‘opłaca się’ mieć dużo dzieci.

Pokaż komentarze (0)

Autor: SzymW
10/10/2010, 11:49

41 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Finanse.

Jak już wspominałem, pracę może dostać każdy, jedynym warunkiem jest znajomość języka. Zarobki są wysokie, ale też ceny w sklepach na początku straszą. Niemniej jednak nie spotkałem się z tym, aby dwojga pracujących ludzi z dwójką dzieci nie było stać na jedzenie, opłaty, wynajęcie mieszkania, a nawet na wycieczki.

Pokaż komentarze (0)

Autor: SzymW
10/10/2010, 11:49

46 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Język.

Warto przed wyjazdem zapisać się na intensywny kurs języka norweskiego (czy szwedzkiego/duńskiego/fińskiego, bo pytanie dotyczyło Skandynawii). Wiele szkół krakowskich oferuje takie zajęcia na podstawie sprowadzanych ze Skandynawii podręczników. Niestety w większości szkół nie uczą native speakerzy, tylko magistrzy polscy, co – wie to każdy, kto miał kontakt z native speakerem - jest na pewno mniej dogodną formą nauki. Ponadto, w większości szkół nauczany jest język norweski w dialekcie oslańskim. Trzeba więc liczyć się z tym, że po przyjeździe na miejsce, pewne trudności w komunikacji mogą wystąpić także ze względu na dialekt.

Pokaż komentarze (0)

Autor: SzymW
10/10/2010, 11:49

42 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Podróże.

Po Norwegii jeździ się bardzo wygodnie. Na południu kraju postawiono na drogowe rozwiązanie w formie rond, dzięki czemu nie ma czegoś takiego jak korki. Tylko w centrum miast są zwykłe skrzyżowania. Niemniej jednak warto o tym wiedzieć wcześniej, żeby się nie przestraszyć, jeśli ktoś jest tzw. niedzielnym kierowcą ;)

Pokaż komentarze (0)

Autor: SzymW
10/10/2010, 11:49

49 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Szkoły nauki jazdy.

Także różnią się od tych bliskich nam. Nie tylko uczą jeździć, ale też uczą umiejętności radzenia sobie na oblodzonej nawierzchni, co bądź co bądź w Norwegii zdarza się częściej niż w Polsce, szczególnie na północy kraju. Podczas nauki jazdy na specjalnych placach manewrowych nawierzchnia polewana jest specjalnym olejem, a kierowca jest uczony poślizgu kontrolowanego i hamowania na oblodzonej drodze. Dzięki temu wypadków jest mniej.

Pokaż komentarze (0)

Autor: SzymW
10/10/2010, 11:49

39 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Zwierzęta.

Aby przywieźć zwierzę ze sobą, musi być ono zaszczepione i mieć aktualną książeczkę zdrowia. W przeciwnym razie podlega miesięcznej kwarantannie. Warto więc jeszcze w Polsce zainteresować się tym problemem.

Pokaż komentarze (0)

Autor: SzymW
10/10/2010, 11:49

32 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Praca i studia

Moje doświadczenia skandynawskie odnoszą się z kolei do Danii. Oczywiście warto znać język duński, ale nie jest to koniecznością. Duńczycy w większości biegle posługują się językiem angielskim, więc znając tylko ten język bez problemu dogadasz się praktycznie z każdym. Dużym udogodnieniem dla obcokrajowców jest też możliwość studiowania właśnie w języku angielskim- duńskie uniwersytety oferują szeroką gamę studiów, gdzie nie jest wymagana znajomość duńskiego, swoją drogą- trudnego języka...

Pokaż komentarze (0)

Autor: grohalah
10/10/2010, 13:52

36 pkt. oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

Wykop!Wykop     FacebookFacebook

Sortuj wg:   autor   datarosnąco   ocena

 

Kategorie

Biznes i Finanse


Dom, Wnętrze, Ogród


Dziecko i Mama


Ekologia


Fotografia


Komputery i Internet


Kuchnia


Moda


Motoryzacja


Rozmaitości


Sport i Rekreacja


Styl Życia


Turystyka


We Dwoje


Zdrowie i UrodaPorady finansowe »


Porady miłosne »


Porady turystyczne »

 Milion Porad

Najnowsze tematy »

10
Jak wybrać bank z polskim kapitałem?
3
Jak możesz zaoszczędzić na przyszłość dziecka?
5
Jak kontrolować konto bankowe dziecka?
5
Konto dla dziecka - jak wybrać, na co uważać?
3
Materiały izolacyjne ? szczególny typ materiałów ogniotrwałych
6
Edukacja finansowa dla młodzieży - jak uczyć się o pieniądzach

Zobacz więcej...

Najpopularniejsze tematy »

35
Oszczędzanie pieniędzy
32
Jak jeździć oszczędnie?
32
Jak oszczędzać energię?
27
Udany związek
26
Rozmowa kwalifikacyjna - jak się zachowywać?
26
Co wybrać na prezent gwiazdkowy?

Zobacz więcej...


Co to za strona?

Na MilionPorad.pl znajdziesz sprawdzone porady, skomentowane i ocenione przez innych Internautów. Mamy nadzieję że znajdziesz tu pomoc jakiej potrzebujesz!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść porad
i komentarzy zamieszczonych przez użytkowników.


Kategorie

 


http://www.milionporad.pl/