Jak uczyć dzieci

Według Elżbiety Jarosz ze szkoły językowej Bell z Krakowa, dzieci najłatwiej uczą się poprzez kontakt z tym, co sprawia im przyjemność. Dlatego przyswajanie języka obcego ułatwiają i przyspieszą gry językowe i ruchowe oraz nauka piosenek. Pomagają one nie tylko szybciej opanować język obcy, ale również, przy okazji, wykształcają w dziecku koordynację ruchową, refleks, pewność siebie i zdolność koncentracji.

"Upewnijmy się, czy nasze dziecko uczy się języków obcych poprzez słuchanie opowiadań, oglądanie przedstawień kukiełkowych, uczestniczenie w ćwiczeniach słuchowo - ruchowych. Czy w zależności od wieku dziecka, wykorzystywane są projekty plastyczne, zabawy grupowe, czy też edukacyjne ćwiczenia z zabawkami przyporządkowujące słówka i zwroty do realnych sytuacji. Czy na zajęciach wykorzystywane są pomoce naukowe i rekwizyty odpowiednio dostosowane do wieku naszego dziecka. Jednocześnie zadbajmy o to, aby dziecko otoczone językiem obcym czuło się bezpiecznie i rozumiało wszystkie działania nauczyciela. Oddajmy je w ręce odpowiednio wykwalifikowanego specjalisty, który potrafi stworzyć odpowiednią atmosferę na lekcji, będzie wiedział jakie ćwiczenia zastosować, aby rozwijać różne zmysły i kształcić różne umiejętności u dzieci oraz zachęci do współdziałania, a nie rywalizacji" - radzi rodzicom.

W dziecięcych grupach wiekowych najważniejsza jest atrakcyjność zajęć, wysoki poziom motywacji, unikanie rutyny, aktywizacja ucznia, ruch i pobudzenia wyobraźni. "Dzieci szybko się niecierpliwą, mają krótki okres koncentracji i zapominają czego się nauczyły. Nie mają takiej samej motywacji do nauki jak dorośli. Mogą być wystraszone bądź onieśmielone. Dzieci rozwijają się w różnym tempie, co sprawia, że trudno jest dopasować zadania do możliwości wszystkich w grupie. Idealne zającia to takie oparte na zabawie, rytmice, połączone z nauką piosenek, ciekawymi opowiadaniami. Warto nagradzać aktywność dzieci różnymi drobiazgami, moga to być chociażby naklejki" - dodaje Ewa Krupska ze Studium Języka Angielskiego "YORK".

"Ruch, działanie, śmiech i radość to najlepsi sprzymierzeńcy w nauce! Gry i zabawy językowe mają ogromne walory edukacyjne: pomagają zapamiętywać całe zwroty i wyrażenia, utrwalają pisownię oraz skłaniają dzieci do słuchania ze zrozumieniem" - dodaje Zbigniew Skierski z T.E. Sokrates.

Bardzo ważnym elementem procesu dydaktycznego jest nauczyciel. "Lektor musi mieć odpowiednie przygotowanie do pracy z dziećmi: metodyczne, pedagogiczne i psychologiczne. Powinien mieć też do swojej dyspozycji różnorodne pomoce naukowe, takie jak plakaty, mapy, obrazki, karty pracy, maskotki, plastikowe atrapy przedmiotów (np. owoców i warzyw), gry, zestawy liter i cyfr oraz pomoce technologiczne: odtwarzacze CD, DVD, tablice multimedialne. Klasa powinna być kolorowa, przestrzenna, z miejscem na zabawy ruchowe, ale także wyposażona w odpowiedniej wielkości stoliki, przy których uczniowie będą mogli wygodnie pracować" - mówi Janusz Góralczyk z English Perfect.

Autor: pase, 28/11/2011, 20:23
Punktów: 37. Oceń tę poradę! oceń pozytywnieoceń negatywnie zgłoś do usunięcia

‹ powrót do tematu

Komentarze (0)

https://www.milionporad.pl/