Jak walczyć z zazdrością

Zazdrość towarzyszy chyba każdemu związkowi, ale często jest ona trochę nieuzasadniona i rodzi się z byle powodu. Mimo to partner, o którego jesteśmy zazdrośni, odbiera naszą zazdrość raczej negatywnie (jako brak zaufania, ograniczanie swobody itp.), co prowadzi do konfilktów. Jak więc nad sobą zapanować?

Autor: nathan, 03/11/2007, 17:44   temat wyróżnionyTemat wyróżniony przez redakcję

Koronna zasada: nie daj po sobie poznać!

Jak wspomniałem we wstępie, zazdrość, zwłaszcza ta nieuzasadniona (czyli większość przypadków) wzbudza zwykle negatywne reakcje u Twojego chłopaka/dziewczyny. "Nie ufasz mi!", "Ograniczasz moją swobodę!" - to chyba najczęstsze riposty. Atmosfera się psuje, zapada kłopotliwa cisza... Po 5 minutach dochodzi do Ciebie, że rzeczywiście nic się nie stało i przesadziłaś/eś. Warto więc wypracować sobie sztukę ukrywania w sobie emocji.

Nie dasz po sobie poznać - zwyciężysz. Po pierwsze, nie będzie kłótni. Po drugie, jeżeli zdarzały się wcześniej takie sytuacje, Twoja dziewczyna lub chłopak zacznie zauważać, że nad sobą pracujesz i że masz coraz większe zaufanie. Po trzecie, reagując żywiołowo na każdą głupotę ryzykujesz to, że Twoja połówka zacznie przed Tobą ukrywać różne rzeczy by tylko Cię nie denerwować. A to już nie jest dobre!

Oczywiście nie należy tłumić uczuć do przesady - pokaż czasem że dalej jesteś zazdrosny/a - to zdrowo ;) Bo w gruncie rzeczy samemu byłoby miło zobaczyć, że komuś na Tobie tak bardzo zależy.

  Pokaż komentarze (21)

  Autor: nathan 03/11/2007, 17:44

  71 pkt
  oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

  Odwróć sytuację

  Zanim cokolwiek powiesz lub zrobisz, odwróć sytuację - zamień Was na chwilę miejscami. Wyobraź sobie, że to Ty spotkałaś na ulicy po kilku latach byłego chłopaka i z radości dałaś mu buziaka w policzek - w końcu przeżyliście ze sobą niemało ciepłych chwil i chociaż się nie udało, to mile go wspominasz. Dlaczego więc masz się obrażać na Twojego chłopaka za to, że spotkał na ulicy swoją byłą dziewczyną po raz pierwszy od kilku lat i dał jej buziaka w policzek, bo przeżyli ze sobą niemało ciepłych chwil i mimo, że im się nie udało to mile ją wspomina?

   Pokaż komentarze (26)

   Autor: nathan 03/11/2007, 17:44

   55 pkt
   oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

   Nie czytaj SMSów ani maili!

   Generalnie jest to bardzo zły sposób na "sprawdzanie" partnera. Pomijając fakt, że jeśli komuś ufasz to nie powinnaś/powinieneś go/jej sprawdzać, możesz natknąć się na coś, czego nie chciał(a)byś zobaczyć... Wścibstwo nie popłaca.

   Przeglądając skrzynkę odbiorczą Twojego chłopaka możesz znaleźć dwuznaczne SMSy od jego koleżanki, ale nie wiesz jaka była naprawdę sytuacja: nie wiesz co on do niej napisał, nie wiesz czy wcześniej nie stało się coś śmiesznego do czego nawiązywali w SMSie i "dziwnie" to brzmi wyrwane z kontekstu - itp. A poza tym, nawet jeśli pozwolił sobie na głupi tekst do niej, to pamiętaj - sama nie jesteś święta...

   A sprawdzając wychodzące połączenia Twojej dziewczyny do byłego chłopaka też nie oznaczają, że ona chce do niego wrócić, ale może on ma jakiś problem i jego była dziewczyna wciąż jest mu najbliższa. Jeżeli dzwoniła kilka razy do odwiecznego adoratora to też nie oznacza, że "przerzuca się" na niego. Mogła mieć tysiąc powodów, żeby do niego zadzwonić, ale jeżeli rozmawiałeś z nią i wiesz, że nic do niego nie czuje - odpuść robienie jej wyrzutów. No chyba, że zaczyna Ci się ze związku robić trójkącik...

    Pokaż komentarze (11)

    Autor: nathan 03/11/2007, 17:44

    54 pkt
    oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

    Warto założyć, że Twoja druga połówka wie co robi.

    Jeżeli Twój partner nigdy nie wywinął Ci numeru, obdarz go trochę większą dozą zaufania. Nie sprawdzaj i nie rób afery o byle SMSa. SMS to tylko SMS, a nie od razu zdrada. Każda osoba może mieć chwilę słabości, nawet będąc w związku. Facetom nadal podobają się kobiety na bilboardach, a paniom przystojni aktorzy. Chłopcy nadal będą lubić swoje koleżanki, a dziewczyny swoich kolegów, tym bardziej że większość z nich znają dłużej niż Ciebie. No i to nie jest zdrada.

     Pokaż komentarze (8)

     Autor: nathan 03/11/2007, 17:44

     47 pkt
     oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

     Znajdź sobie coś do roboty

     Zazdrość często wynika z tego, że ukochana osoba nie ma dla nas czasu, bo robi coś innego, najczęściej pracuje. Wtedy często przebywa z innymi ludźmi, uważamy, że to nie my jesteśmy dla niej najważniejsi, czujemy się zepchnięci na dalszy plan. Nie ma na to rady - świat tak funkcjonuje, że czasem trzeba zająć się innym niż ukochaną połówką i tak musi być. Pozostaje tylko samemu wziąć się do roboty - skupienie się na czymś innym przynosi fantastyczne skutki i zdecydowanie uzdrawia sytuację!

      Pokaż komentarze (5)

      Autor: december 04/12/2007, 12:56

      80 pkt
      oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

      Porozmawiajcie o tym

      Powiedz swojemu partnerowi o tym, co czujesz. Z zazdrością nie trzeba walczyć w pojedynkę - to nawet wskazane, żeby nad poprawą sytuacji pracował cały Wasz związek. A dobry związek opiera się na wzajemnym zrozumieniu!

      Jeżeli Twój partner nie rozumie Twoich uczuć, obwinia Cię i nie chce Ci pomóc, zastanów się w takim razie czy nie lepiej byłoby się wycofać z takiego związku. Jeżeli się podporządkujesz, będziesz się spalać z zazdrości całe życie! A jeżeli przerwiesz związek, pocierpisz chwilę, ale ten ból minie znacznie szybciej. To prawie zawsze będzie bardzo trudna decyzja i to oczywiste, że będziesz szukać innego wyjścia, ale wyobraź sobie całe życie z uczuciem zazdrości i partnerem, które nic sobie z tego nie robi...

      Żeby skutecznie pozbyć się chorobliwej zazdrości w Waszym związku, Twój partner powinien chcieć Ci pomóc, powinien Cię wysłuchać i ograniczyć działania i potencjalne sytuacje, które mogą sprawiać Ci przykrość i powodować uczucie zazdrości. Musi to być czynna współpraca!

       Pokaż komentarze (4)

       Autor: december 04/12/2007, 13:05

       80 pkt
       oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

       Zaufaj ze jestes ta jedna jedyna

       Wierz w to że nawet jesli twoj chlopak ma wiele kolezanek z ktorymi utrzymuje kontakty to nic zlego nie znaczy!przeciez ty JESTES!!!

        Pokaż komentarze (3)

        Autor: gosia 11/12/2007, 12:28

        57 pkt
        oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

        Popracuj nad swoją samooceną

        Zazdrość może brać się ze zbyt niskiej samooceny - może uważasz, że nie jesteś wystarczająco dobra dla swojego chłopaka i dlatego obawiasz się, że Cię zdradzi lub zostawi? Jeżeli inni ludzie, w tym dziewczyny, go lubią to tylko dobrze bo to znaczy że to fajny chłopak. A skoro jest z Tobą to i Ty też musisz być fajna :)

         Pokaż komentarze (2)

         Autor: pani-monika 18/05/2008, 13:56

         94 pkt
         oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

         Porada?

         ja właśnie borykam się z tym problemem, jedno to jest myślenie a drugie postępowanie wg. tego, zawsze myślałem że jak się kocha, to zazdrość nie jest aż tak zła, że osoba którą kocha się będzie starała się o to by partner/ka nie był/a zazdrosna, tylko że po pewnym czasie to nawet jak nie ma o co być zazdrosnym to i tak się jest, to się staje chore ..

          Pokaż komentarze (7)

          Autor: Rakuni 17/01/2011, 22:14

          36 pkt
          oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

          Zdrada

          nie można byc zazdrosnym o byle co ..
          zresztą zazdrość tak jak miłość jest coraz bardziej przereklamowana ; )
          Jak chłopak / dziewczyna bedzie chcial/ chciała cię zdradzić to i tak to zrobi ; ))

           Pokaż komentarze (11)

           Autor: oldschoollove 23/01/2011, 03:33

           51 pkt
           oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

           Odwróć kota ogonem

           jeśli daje Ci powody ty taj mu niech poczuje jak to jest jak się Ty kimś zainteresujesz lub ktoś tobą

            Pokaż komentarze (7)

            Autor: zuzana 15/10/2012, 14:35

            5 pkt
            oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

            https://www.milionporad.pl/