Motoryzacja

12PORAD

Jaki samochód wybrać?

Niestety nie ma szans, żebym mógł podpowiedzieć Ci konkretną markę lub model, nie znając Twoich konkretnych wymagań względem nowo kupowanego samochodu. Kluczem przy wyborze odpowiedniego auta jest spisanie na kartce wymagań, zarówno tych niezbędnych - jak 4-5 drzwi, jeśli masz dzieci - jak i mniej niezbędnych, ale pożądanych, jak np. elektryczne szyby. Ja natomiast postaram się wyjść trochę naprzeciw i opisać pokrótce różne typy samochodów, wśród których przyjdzie Ci wybierać. Wybór typu wydaje się być oczywisty i osoby zorientowane w motoryzacji pewnie nic nowego się z tego tekstu nie dowiedzą. Zauważyłem jednak, że część osób chcących kupić samochód, albo nie wie do końca co to jest "sedan", albo nie wie właściwie jakiego rodzaju auto powinni kupić: czy ma to być kombi czy wystarczy hatchback, a może fajniejsze będzie dwudrzwiowe coupe?

10PORAD

Manewrowanie - na co uważać, jak sobie ułatwić

Manewrowanie: wycofywanie, parkowanie, zawracanie - młodych kierowców często przyprawia o duży stres. Nie ma co się dziwić, jest to zadanie wymagające dużego skupienia, maksymalnej ostrożności i znaniu wymiarów samochodu. Ale wiedząc co może się przydarzyć, możemy być pewni, że części błędów na pewno nie popełnimy. Swoje porady piszę głównie na podstawie własnego doświadczenia - nauczcie się na moim, nie na swoim!

6PORAD

Oryginalny lub zabytkowy samochód - czy warto kupić?

Dla niektórych samochód to narzędzie. Zwykła rzecz, środek lokomocji służący do przemieszczania się z punktu A do punktu B, mający być wygodny, funkcjonalny i jak najtańszy w użyciu. OK. Ale dla niektórych, samochód to coś znacznie więcej... Przy czym nie mam na myśli przedłużania czy powiększania sobie samochodem różnych części ciała, ale pasję i uczucie jakim można darzyć swoją maszynę. A wśród pasjonatów motoryzacji, nietrudno znaleźć osoby, które chciałyby mieć samochód inny niż wszyscy. Ja taki mam i go kocham bo jest moim pierwszym, od dziecka wymarzonym autem i doskonale do siebie pasujemy: ma wszystko czego mi potrzeba. I mimo podeszłego wieku oraz już kilkuletniej eksploatacji przeze mnie, "nawalił" na drodze tylko raz! :) Ale gdybym kiedyś wiedział to, co wiem teraz, być może do zakupu by nie doszło... Posiadając samochód nietypowy, zabytkowy lub po prostu wyraźnie starszy, musisz być przygotowany na szereg następujących rzeczy:

12PORAD

Jakie opony wybrać

Nowe opony to wydatek rzędu od kilkuset do kilku tysięcy złotych - w zależności od klasy, jakości i przede wszystkim rozmiaru opony. W dodatku opona to element, na którym zdecydowanie nie warto oszczędzać! Ponieważ jest to jedyny element łączący Twój samochód z nawierzchnią, ma krytyczne znaczenie dla Twojego bezpieczeństwa! Jeśli kupujesz opony w wyspecjalizowanym zakładzie, możesz zdać się na doradcę, ale na pewno nie będzie to najtańsza opcja - w końcu zakład musi na Tobie zarobić. Nawet jeśli doradztwo i montaż otrzymasz za darmo, to możesz być pewien że ich koszty zostały uwzględnione w cenie opon. Dlatego, jeśli uzbroisz się w podstawową wiedzę, możesz kupić opony samodzielnie przez Internet. Producentów i rodzajów opon jest mnóstwo, jak więc dobrać odpowiednie opony dla Twojego auta? Skąd wiedzieć jaki rozmiar kupić?

6PORAD

Jaki wybrać silnik: benzyna, diesel czy gaz?

Kupując samochód, zwłaszcza po raz pierwszy, bywa że stawiamy sobie pytanie: jaki rodzaj silnika wybrać? Kupić benzynę czy może jednak diesla? Zawsze ropa była tańsza, ale przy obecnych cenach po pierwsze i tak jest drogo, a po drugie silnik benzynowy można przerobić na gaz i będzie taniej. A może lepiej nie przerabiać? Czy cena paliwa to jedyne kryterium, które powinniśmy brać pod uwagę?

24PORADY

Co warto wozić w samochodzie?

apteczka, kamizelka, gaśnica, koło zapasowe - to standard, ale co jeszcze warto ze sobą wozić na wszelki wypadek?

10PORAD

Jak przygotować auto do podróży?

Wielu z nas wybiera się na wakacje samochodem. Awaria auta często oznacza konieczność zakończenia urlopu i powrotu do kraju. Jak więc zabezpieczyć się przed przykrymi niespodziankami?

10PORAD

Jak naładować akumulator prostownikiem?

Jeżeli wsiadasz do auta i ono nie chce odpalić, a masz wrażenie, że kontrolki przygasają to prawdopodobnie rozładował ci się akumulator. Nie musisz od razu kupować nowego. Za pomocą prostownika możesz samodzielnie naładować akumulator. Poniżej zamieszczam dokładne wskazówki, jak to zrobić.

7PORAD

Jakie powinno być ciśnienie w oponach?

Ciśnie w oponach wbrew pozorom to bardzo ważna kwestia. Ma ono wpływ na komfort jazdy, bezpieczeństwo, zużywanie się opon i podwozia oraz co gorsza na zużycie paliwa. Jakie ciśnienie powinno być w oponach i jak dokonać wiarygodnego pomiaru?

10PORAD

Jak wypowiedzieć umowę OC

Jesteś niezadowolony ze swojego ubezpieczyciela, albo znalazłeś lepszego i chcesz skorzystać z jego usług? Jednak zanim się na to zdecydujemy warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami, by nie wpaść w pułapkę podwójnego ubezpieczenia.

5PORAD

Jaki motocykl dla początkującego?

Jaki typ motocykla kupić jaki pierwszy motocykl? Chciałbym nim jeździć głównie po mieście, ale też czasami wyskoczyć na "kawę" za miasto. Poradźcie proszę!

10PORAD

Jak przygotować samochód do zimy?

Kiedy za oknem pojawia się pierwszy śnieg należy przygotować auto na nadchodzącą zimę. Poniżej wymieniam kilka czynności, które powinno się wykonać, aby zwiększyć komfort jazdy podczas tej pory roku, ale przede wszystkim, by zwiększyć bezpieczeństwo w trudnych zimowych warunkach.

10PORAD

Zimowanie motocykla

Zima zbliża się nieubłaganie, pora pomyśleć o zimowaniu motocykla. Co należy zrobić przed wysłaniem sprzętu na sen zimowy (jakaś konserwacja motocykla?), co robić w trakcie zimy (jak przechowywać motocykl?), a co należy zrobić przed pierwszą jazdą na wiosnę (wiosenne odpalenie motocykla).

6PORAD

Na co zwracać uwagę przy doborze oleju silnikowego?

Dobranie odpowiedniego oleju silnikowego do naszego modelu samochodu jest bardzo ważne dla jego sprawnego i długotrwałego funkcjonowania. Jeżeli chcemy, aby samochód służył nam długo i bezawaryjnie musimy wybrać olej silnikowy dokładnie przeznaczony dla odpowiedniego modelu silnika i jak najwyższej jakości.

8PORAD

Jak przetrwać długą trasę

Długie trasy są raczej niebezpieczne: są monotonne i nudne, więc trzeba dobrze się do nich przygotować, by nie zasnąć za kierownicą i w całości dojechać na miejsce.

32PORADY

Jak jeździć oszczędnie?

Kwestia zużycia paliwa staje się ostatnio coraz ważniejsza, ze względu na rosnące ceny ropy i na ostrzeżenia o powoli kończących się zasobach tego surowca na Ziemi. Na upowszechnienie się samochodów napędzanych wodorem czy energią słoneczną przyjdzie nam jeszcze długo poczekać, więc wymieńmy uwagi jak jeździć tym co mamy, by kosztowało to jak najmniej.

13PORAD

Rady dla początkujących kierowców

Skończony kurs, zdany egzamin, odebrany nowy dokument - zostałeś kierowcą, gratulacje! Ale dopiero teraz czeka Cię szkoła. Jazda samochodem to nie taka prosta sprawa, zwłaszcza jeśli chcemy poruszać się bezpiecznie, sprawnie i nie przeszkadzając innym kierowcom. Dodatkowo trzeba myśleć o wielu rzeczach naraz, widzieć wszystko dookoła i przewidywać co może się stać... Dla osób jeżdżących już dłuższy czas nie stanowi to większego problemu, ale początkujący kierowca może mieć z tym mały kłopot. Warto powtórzyć sobie lekturę tego tematu co jakiś czas, żeby jadąc samochodem, na pewno o wszystkim pomyśleć.

6PORAD

Jak oszczędzać sprzęgło w samochodzie?

Za zużycie lub złą pracę sprzęgła zazwyczaj odpowiada kierowca i jego (jej) zły styl jazdy. Kluczowe jest płynne i sprawne operowanie pedałem. Przede wszystkim:

8PORAD

Sposoby na zaparowane szyby

Zjawisko to, występujące szczególnie w zimie lub podczas deszczu, jest jednym z najczęściej napotykanych przez kierowców problemów, utrudniających poruszanie się samochodem lub w ogóle wyjechanie z parkingu. Na szczęście jest na to kilka sposobów.

10PORAD

Jak dbać o opony?

Sprawne opony to jeden z kluczowych elementów wpływających na bezpieczeństwo jazdy, dlatego zawsze musi być w dobrym stanie. W końcu jest to jedyny element łączący samochód z drogą... Co robić, aby przedłużyć żywotność opon?

  • Strona:
  • 1
  • 2
https://www.milionporad.pl/