Ekologia

14PORAD

Jak żyć ekologicznie

Naukowcy i co mądrzejsi politycy (już nie tylko "szaleni" ekolodzy) biją na alarm - nasza planeta jest w niebezpieczeństwie, które sami spowodowaliśmy. Osławiony efekt cieplarniany powoduje niestety nie ocieplenie klimatu, ale nieprzyjemne anomalie pogodowe - ulewne deszcze, huragany czy podnoszenie się powierzchni wód i oceanów. Zanieczyszczamy środowisko (czyli m.in. powietrze którym oddychamy i wodę którą pijemy), powstają nowotwory, nowe choroby i wirusy, szerzą się alergie, wymierają gatunki roślin i zwierząt - ludzkość musi się trochę opamiętać, bo zapędzamy się w kozi róg. Od czego zacząć naprawę świata? To proste - od siebie! Przy okazji oszczędzania środowiska, możemy oszczędzić też własne pieniądze.

13PORAD

Jak oszczędzać wodę?

duże oszczędności można poczynić kontrolując przepływ wody w domu - w kuchni i w łazience. nie chodzi tu oczywiście o zaniechanie mycia się czy ogranicznie higieny!;) ale o zwyczajne, rozsądne gospodarowanie wodą

31PORAD

Jak oszczędzać energię?

Obecnie, wg światowych ekspertów, jednym z najgroźniejszych zagrożeń dla środowiska jest zdecydowanie za duża emisja do atmosfery szkodliwych substancji - m.in. dwutlenku węgla (CO2). Powstają one nie inaczej, jak w procesach produkcyjnych - zwłaszcza podczas produkcji energii dostarczanej do naszych domów, do firm, fabryk, centrów handlowych, obiektów publicznych itp. Te toksyczne substancje powodują m.in. efekt cieplarniany, dziurę ozonową, smog oraz kwaśne deszcze. W konsekwencji następują anomalie pogodowe (nieprzyjemne i groźne), do powierzchni Ziemi dociera bardzo szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe (powodujące nowotwory i wymieranie gatunków), wzrasta zachorowalność na rozmaite choroby i skłonność do alergii, a w wyniku kwaśnych opadów niszczą się gleby, lasy i budynki. I sami sobie zgotowaliśmy ten los...

11PORAD

Jak oszczędzać papier?

Wycinanie dużej ilości drzew, co obecnie jest niestety na porządku dziennym, to ogromne zagrożenie dla przyszłości naszego gatunku. Drzewa są bowiem przede wszystkim głównym producentem tlenu niezbędnego nam do życia! Wycinając je bez opamiętania, sami zakładamy sobie w ten sposób pętlę na szyję. Nadmierne pozbywanie się lasów to także zbyt duża ingerencja w przyrodę, co spowoduje stopniowe ograniczanie liczby gatunków roślin i zwierząt na naszej planecie - co wbrew pozorom MA wpływ na nasze życie. Np. prawie 1500 roślin pochodzących z terenów lasów tropikalnych jest źródłem substancji używanych w produkcji leków przeciwnowotworowych. Zatem naprawdę, to co dzieje się w puszczach Amazonii może w pewnym momencie dotknąć i nas bezpośrednio. Poza tym przyroda to spójny i sprawnie działający system, a jeśli zacznie brakować w nim kolejnych ogniw, całość predzej czy później się posypie. Dlaczego jeszcze potrzeba nam drzew? Przy okazji produkcji tlenu, pochłaniają one szkodliwy dwutlenek węgla, czyli poniekąd czyszczą za nas atmosferę (którą sami zanieczyszczamy). czyli wycinamy je, mimo że w pewien sposób naprawiają nasze błędy. Drzewa uczestniczą także w obiegu wody w przyrodzie - gdy zabraknie drzew, obieg wody ulegnie zakłóceniu i dopiero powstanie problem - nie tylko będzie to brak wody pitnej, ale i zachwianie równowagi hydrologicznej, czyli susze, powodzie i inne anomalie. Konsekwencje znikania lasów z powierzchni Ziemi są dużo groźniejsze i mają dużo większy wpływ na nasze codzienne życie, niż większość ludzi sobie wyobraża.

10PORAD

Ekologiczne sprzątanie bez detergentów.

Kilka krótkich rad, jak za pomocą prostych sposób można posprzątać mieszkanie bez użycia środków chemicznych.

1PORADA

Biologia :):)

Na czym polega symbioza glonów i polipów?

6PORAD

Jak segregować śmieci?

Dowiesz się tutaj, czego unikać podczas segregowania śmieci.

2PORADY

Segregacja śmieci w Krakowie

W związku z wieloma kontrowersjami na temat segregacji śmieci należy definitywnie rozwiązać te wątpliwości. Oczywiście pytanie segregować czy nie – powinno pozostać pytaniem retorycznym, ponieważ jednoznaczna odpowiedz brzmi : jak najbardziej tak. W różnych miastach sprawa zbiórki i segregacji śmieci może przebiegać w inny sposób, dlatego nie warto decydować się na porównania. Przyjrzyjmy się zatem jak to wygląda w Krakowie. Selektywna zbiórka surowców wtórnych prowadzona jest tu od 1994 roku. Obecnie na terenie miasta rozstawionych jest około 588 pojemników przeznaczonych na: makulaturę, metal i tworzywa sztuczne, szkło białe, szkło kolorowe. MPO Kraków już ponad 12 lat obsługuje system selektywnej zbiórki odpadów w mieście. Obecnie wszystkie odpady trafiają do sortowni odpadów Barycz, w której wydzielone jako surowiec wtórny przekazane zostają do firm zajmujących się ich recyklingiem Odpady zbierane selektywnie dzielą się na następujące grupy: - papier - metal i tworzywa sztuczne - szkło bezbarwne - szkło kolorowe Pamiętaj: Pozostawiona w środowisku plastikowa butelka rozkłada się 1000 lat albo dłużej... - Porzucona metalowa puszka ulegnie rozkładowi po kilkunastu latach a aluminiowa tysiąc razy dłużej… Pozostawione w środowisku szkło może być przyczyna wypadków ludzi i pożarów… Statystyczny Polak zużywa rocznie blisko 63 kg papieru, a zbiera średnio ciągu roku ok. 22 kg makulatury, zatem przekazuje do recyklingu tylko 35% zużywanego przez siebie papieru. Segregując odpady zmniejszasz ilość odpadów składowanych na składowisku, a tym samym chronisz środowisko!

  • Strona:
  • 1
https://www.milionporad.pl/