Jak założyć sklep internetowy?

Zakładam, że jeśli już tu trafiłeś (lub trafiłaś - przepraszam będę pisał dla wygody w formie męskiej), wiesz już co i komu chcesz sprzedawać, masz swoich dostawców oraz zrobiłeś rozeznanie na rynku i wiesz, że to dobry i opłacalny pomysł. Na pewno wiesz też, że do prowadzenia legalnej sprzedaży musisz mieć firmę - działalność gospodarczą lub spółkę - której jedną z form działalności jest handel w Internecie.

Generalnie zakładam, że masz przygotowanie do prowadzenia działalności gospodarczej i zastanawiasz się już nad technicznymi rozwiązaniami, to znaczy co właściwie trzeba zrobić, żeby założyć sklep internetowy, tak żeby można było rozpoczynać sprzedaż. Należy zlecić stworzenie sklepu wyspecjalizowanej firmie? Czy można taki sklep "zrobić" samemu?

Autor: miron, 06/05/2012, 12:36   temat wyróżnionyTemat wyróżniony przez redakcję

Domena czyli adres internetowy

Specyfika biznesu internetowego wymaga, by mieć chwytliwy, łatwy do zapamiętania adres - czyli tzw. domenę internetową. Domena to właśnie adres, np. www.milionporad.pl. Niestety trudno jest obecnie zarejestrować jakąś "oczywistą" domenę typu www.owoce.pl (gdybyś prowadził sklep z owocami), ponieważ zwykle albo już ktoś prowadzi pod takim adresem swoją stronę internetową, albo kupił taki adres (domenę), żeby potem komuś drożej odsprzedać.

Prawdopodobnie Twój pierwszy pomysł na nazwę domeny będzie właśnie takim przypadkiem. Co wtedy? Domeny mogą mieć różne końcówki: .pl, .com, .net, .eu, .com.pl, itd. - sprawdź, być może zajęta jest tylko domena .pl, a jakaś inna będzie wolna. Jeśli nie - dodaj na końcu np. 24 (jak 24 godziny na dobę), albo spróbuj wymyślić inną nazwę. Firmy, które rejestrują domeny, zwykle podpowiadają różne końcówki i warianty dla domeny którą wyszukujesz, jeśli jest już zajęta.

Generalnie jeśli jesteś zdecydowany na tworzenie sklepu, szybko kup adres jaki Cię satysfakcjonuje, tak żeby nikt Cię nie ubiegł. Na szczęście rejestracja domeny często kosztuje tyle co nic (1 zł, 10 zł - w zależności u kogo kupujesz).

  Pokaż komentarze (0)

  Autor: miron 06/05/2012, 12:36

  26 pkt
  oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

  Hosting czyli miejsce na serwerze

  Twój sklep internetowy gdzieś musi być umieszczony. Tak jak fizyczny sklep mieści się w lokalu, gdzie odbywa się sprzedaż i znajduje się magazyn, tak sklep wirtualny musi mieścić się na jakimś serwerze. Tam znajdzie się oprogramowanie Twojego sklepu i baza produktów.

  W zależności od tego na jakie rozwiązanie techniczne się zdecydujesz (instalacja sklepu samemu, lub zlecenie stworzenia sklepu wyspecjalizowanej firmie - o wszystkim opowiem w dalszej części), musisz wliczyć w koszty opłatę za hosting, czyli miejsce na serwerze.

  Jeżeli Twój sklep będzie tworzyć wyspecjalizowana firma, prawdopodobnie to ona zajmie się tą kwestią - wykupi hosting w Twoim imieniu lub zapewni hosting na własnych serwerach. Jeżeli natomiast sam będziesz zakładać swój sklep, wybór hostingu należy do Ciebie. Polecam inny artykuł na na MilionPorad, omawiający tę kwestię - jak wybrać hosting (serwer wirtualny).

   Pokaż komentarze (0)

   Autor: miron 06/05/2012, 12:36

   28 pkt
   oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

   Oprogramowanie sklepu internetowego iStore

   iStore to platforma należąca do jednego z największych graczy na polskim rynku internetowym - Grupy Allegro. Aktualnie z tego oprogramowania korzysta ponad 3000 przedsiębiorców. Platforma oferuje łatwy w obsłudze interfejs sklepowy dostępny z poziomu przeglądarki. Składa się on z dwóch elementów: sklepu dostępnego pod adresem www i panelu zarządzającego dla administratora.

   Sklep można poprowadzić bez wsparcia informatyka. Konfiguracja podstawowych funkcji i dodawanie produktów jest bardzo proste. Wybierając oprogramowanie oferowane przez iStore można liczyć na bezpłatny hosting w nowoczesnej serwerowni w Polsce (sklep jest utrzymywany na serwerach dostawcy), darmowy certyfikat SSL oraz nielimitowany transfer danych.

   iStore oferuje nowe podejście do projektowania i wdrażania stron internetowych. Sklepy, które "ubiorą się" w jeden z szablonów technologii responsywnej (Responsive Web Design), dostępnych w ramach subserwisu Grafoteka, dopasują się automatycznie do urządzenia, na którym są wyświetlane. W dobie boomu mobilnego i upowszechnienia tabletów i smartfonów, możliwość wygodnego przeglądania oferty i dokonywania zakupu w każdym miejscu i czasie ma kluczowe znaczenie w dotarciu do potencjalnego klienta. Atrakcyjność szablonów grafoteki, to nie tylko RWD. Nowoczesne szablony sprawiają, że sklepy są atrakcyjne wizualnie i wyróżniają się na tle konkurencji.

    Pokaż komentarze (0)

    Autor: miron 06/05/2012, 12:36

    31 pkt
    oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

    Oprogramowanie sklepu internetowego home.pl

    Home.pl jest liderem w zakresie hostingu i rejestracji domen internetowych w Polsce. Od paru lat oferuje autorskie oprogramowanie sklepu internetowego, charakteryzujące się bogatą funkcjonalnością, przejrzystością i czytelnością zarówno sklepu jak i panelu administracyjnego oraz solidnym wsparciem technicznym.

    Sklep home.pl oferuje kilka styli graficznych i konfigurację wielu elementów odpowiadających za wygląd. Możesz także zlecić przygotowanie indywidualnego projektu graficznego, który w 100% spełni Twoje oczekiwania. Warta uwagi jest możliwość integracji z systemami płatności internetowych, Allegro, porównywarkami cen i Facebookiem oraz pakiet atrakcyjnych bonusów - kuponów na reklamy, pozycjonowanie itp.

    Home.pl oferuje również abonamentowy model rozliczeniowy. Do wyboru są 2 warianty cenowe:
    - ClickShop (1000 produktów, 2 administratorów, 1 język i waluta)
    - ClickShop Premium (bez ograniczeń, sklep na Facebooku, wersja mobilna, integracja z Subiekt GT, certyfikat SSL)

    Porównaj usługi, skorzystaj z wersji demo i zarejestruj się na 14-dniowy darmowy okres próbny.

     Pokaż komentarze (0)

     Autor: miron 06/05/2012, 12:36

     32 pkt
     oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

     Oprogramowanie sklepu internetowego osCommerce

     osCommerce to bezpłatna platforma OpenSource do prowadzenia sprzedaży w Internecie. Wybierając taką opcję, samemu musisz postarać się o hosting, pobranie i instalację oprogramowania na serwerze oraz jego utrzymanie i aktualizację. osCommerce nie gwarantuje żadnego wsparcia technicznego, dlatego polecam tę opcję tylko osobom mającym pojęcie o funkcjonowaniu stron internetowych, lub gotowym zwrócić się do wyspecjalizowaniej firmy, która zajmie się technicznymi aspektami prowadzenia sklepu.

     osCommerce powstało ponad 10 lat temu i jest to chyba najpopularniejsze darmowe oprogramowanie sklepu internetowego, dzięki czemu w razie problemów szybko znajdziesz pomoc w Internecie oraz z łatwością znajdziesz do niego tony szablonów (tzw. skórek).

     Niestety ma też swoje minusy:
     - wszystko od strony technicznej musisz zrobić sam, co jest bardzo czasochłonne
     - sam musisz zająć się integracją z systemami płatności elektronicznej, porównywarkami cen itp.
     - oprogramowanie "pachnie" poprzednią epoką :) z uwagi na to, że powstało ponad 10 lat temu i nie zostało wyposażone w najnowsze technologie internetowe, do których powoli wszyscy zaczynamy być przyzwyczajeni.

     Nakład czasu na instalację i obsługę osCommerce może spowodować, że zabraknie Ci go na inne ważne rzeczy - promocję, marketing, pozyskiwanie klientów, poszerzanie oferty. Natomiast zlecenie obsługi firmie zewnętrznej może wbrew pozorom okazać się bardziej kosztowne, niż skorzystanie z którejś ze wspomnianych wyżej ofert komercyjnych.

      Pokaż komentarze (0)

      Autor: miron 06/05/2012, 12:36

      19 pkt
      oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

      Darmowe oprogramowanie OpenSource - inne rozwiązania

      osCommerce nie jest oczywiście jedyną darmową platformą do prowadzenia handlu w Internecie, natomiast dla nas - Polaków - niekwestionowaną zaletą jest dosyć poprawne i kompletne tłumaczenie na język polski. Spośród innych platform OpenSource przetłumaczonych na polski można wspomnieć o PrestaShop, Magento i Zen Cart, jednak nie miałem z nimi styczności i trudno mi ocenić jakość i kompletność tłumaczenia.

      Dlaczego mowa o jakości tłumaczeń? Dlatego, że nie są one przygotowywane przez wykwalifikowanych tłumaczy ale przez wolontariuszy. Oczywiście należą im się za to podziękowania, jednak trzeba przyznać że nie zawsze są to tłumaczenia w 100% sprawdzone i mogą czasem zawierać braki lub budzić wątpliwości od strony poprawności językowej.

       Pokaż komentarze (1)

       Autor: miron 06/05/2012, 12:36

       26 pkt
       oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

       Oprogramowanie wyspecjalizowanych firm

       Poza wspomnianymi rozwiązaniami jest jeszcze masa firm zajmujących się tworzeniem i instalacją sklepów internetowych. Część z nich opiera swoje sklepy o rozwiązania OpenSource, ale wiele z nich posiada swoje autorskie oprogramowanie i zajmuje się Twoim sklepem kompleksowo od strony technicznej - to znaczy składasz zamówienie i dostajesz gotowy produkt: działający sklep, funkcjonujący i wyglądający tak jak sobie zażyczysz, już umieszczony na serwerze i gotowy do "pracy".

       Zanim złożysz zamówienie, poproś o udostępnienie wersji demonstracyjnej zarówno sklepu jak i panelu administracyjnego, oraz zapytaj o wszystkie cechy oprogramowania, a w szczególności o:
       - to, czy jest Ci oferowane autorskie oprogramowanie, czy oprogramowanie oparte o którąś z platform OpenSource
       - możliwość integracji z porównywarkami cen i systemami płatności elektronicznych
       - bezpieczeństwo danych (szyfrowanie SSL)
       - optymalizację dla wyszukiwarek (SEO) - czy Twój sklep będzie przyjazny wyszukiwarkom
       - aktualizację oprogramowania - jak często następuje i jaki jest jego koszt
       - gwarancję i wsparcie techniczne - przez jaki czas obowiązuje gwarancja, jak wyglądają koszty i dostępność wsparcia technicznego

        Pokaż komentarze (0)

        Autor: miron 06/05/2012, 12:36

        29 pkt
        oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

        Allegro

        Myślę, że nie warto lekceważyć Allegro jako gigantycznej platformy sprzedaży. Na Allegro wystawia swoje towary mnóstwo sklepów internetowych i jest to doskonały sposób na zwiększenie obrotów, a nawet na start - zanim zainwestujesz w stworzenie własnego, w pełni funkcjonalnego sklepu internetowego. Zwłaszcza, że koszty wystawienia produktów na Allegro nie są takie wysokie.

         Pokaż komentarze (0)

         Autor: miron 06/05/2012, 12:36

         28 pkt
         oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

         Selly Shop

         widzę, że zabrakło sellyshop. Cała obsługa techniczna sklepu leży po stronie firmy Selly, dlatego że sklep jest udostępniany w abonamencie. Dzięki takiemu rozwiązaniu można bardzo łatwo i tanio otworzyć sklep (choć

         Oprócz już wymienionych funkcjonalności (powyżej) dodatkowo jest:
         - sprzedaż treści elektronicznych
         - sprzedaż zestawów produktów
         - rozbudowana obsługa koszyka i zamówień
         - rozbudowana obsługa konta Klienta
         - program partnerski
         - aukcje produktów
         - a sklep powstawał we współpracy z firmą pozycjonerską dzięki czemu jest dobrze zoptymalizowany pod wyszukiwarki

          Pokaż komentarze (1)

          Autor: przemek 19/11/2013, 16:37

          11 pkt
          oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

          https://www.milionporad.pl/