Jak możesz zaoszczędzić na przyszłość dziecka?

Większość rodziców chciałoby zabezpieczyć przyszłość swojego dziecka, jednak wielu z nas nie do końca wie, w jaki sposób można to zrobić.

Autor: kontodziecka, 05/10/2017, 10:47   temat wyróżnionyTemat wyróżniony przez redakcję

Konto oszczędnościowe

Jednym ze sposobów na odkładanie pieniędzy na dziecięcą przyszłość jest otwarcie konta oszczędnościowego. Jeśli twoje dziecko nie ukończyło jeszcze 13 lat, właścicielem konta możesz być ty, a twój potomek powinien być wskazany jako osoba uposażona (na wypadek twojej śmierci). Jednak ciekawą opcją jest otwarcie rachunku oszczędnościowego jako subkonta do konta dziecka. Coraz więcej banków proponuje produkty dedykowane tak młodym użytkownikom. Oczywiście ty jako opiekun prawny, musisz wyrazić zgodę na otwarcie obu rachunków, ale dziecko będzie mogło dysponować środkami na swoim koncie oszczędnościowym - to ważna różnica w porównaniu z kontem oszczędnościowym będącym w posiadaniu rodzica.

Jakie są zalety konta oszczędnościowego? Przede wszystkim możliwość wypłacenia zgormadzonych środków niemal w każdej chwili. Poza tym konta oszczędnościowe nie narzucają ani wysokości miesięcznych wpłat ani ich ilości. Oznacza to, że będziesz mógł wpłacać na nie pieniądze wtedy, kiedy rzeczywiście będziesz nimi dysponować.

  Pokaż komentarze (0)

  Autor: kontodziecka 05/10/2017, 10:47

  5 pkt
  oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

  Lokaty

  Jeśli posiadasz już określoną kwotę, którą chciałbyś przeznaczyć na zabezpieczenie przyszłości dziecka, możesz skorzystać z lokaty. Średnie oprocentowanie lokat dostępnych na rynku to 2-2,5% w skali roku. Z reguły minimalną kwotą, jaką możesz umieścić na lokacie, jest 500 zł. Pamiętaj jednak, że lokata bankowa jest terminowym produktem bankowym. Oznacza to, że jeśli w trakcie jej trwania zdecydujesz się wypłacić pieniądze, będzie się to wiązało z utratą części lub całości odsetek. Dlatego lokata jest dobrym rozwiązaniem, kiedy jesteś przekonany, że nie będziesz musiał sięgać po ulokowane środki przez okres, na jaki zawarłeś lokatę (od kilku miesięcy do nawet kilku lat). Oczywiście na rynku nie ma lokat przeznaczonych dla dzieci, dlatego jej formalnym właścicielem musisz być ty.

   Pokaż komentarze (0)

   Autor: kontodziecka 05/10/2017, 10:47

   4 pkt
   oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

   Plany Systematycznego Oszczędzania (PSO)

   Innym sposobem na oszczędzanie na przyszłość dziecka jest otwarcie dla samego siebie PSO. Ich posiadanie wiąże się z obowiązkiem systematycznego opłacania z góry ustalonej składki. Z PSO może korzystać wyłącznie osoba dorosła. Jednak możesz dziecko wskazać jako osobę uposażoną. Atutem PSO jest to, że część gromadzonych środków jest inwestowana w różnego rodzaju produkty finansowe (np. akcje, obligacje). Pamiętaj jednak, że tego rodzaju inwestycje mogą być ryzykowne i narazić cię na ewentualne straty części środków. Najkrótszy PSO trwa 2 lata. Po tym czasie istnieje oczywiście możliwość jego przedłużenia. Może z niego skorzystać każdy w wieku 18-50 z zastrzeżeniem, że okres składkowy upłynie przed ukończeniem przez właściciela 70-tki. Chociaż produkty dedykowane są dla osób dorosłych, wiele banków wskazuje PSO jako doskonałą alternatywę dla oszczędności na przyszłość dziecka.

    Pokaż komentarze (0)

    Autor: kontodziecka 05/10/2017, 10:47

    4 pkt
    oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

    https://www.milionporad.pl/