Biznes i Finanse

10PORAD

Jak wybrać bank z polskim kapitałem?

Czy wiedzieliście, że w Polsce działa ponad 25 banków ogólnopolskich z ofertą dla klientów indywidualnych, oraz 2 banki zrzeszające setki lokalnych banków spółdzielczych? Większość banków wydaje się polskich, choćby z nazwy, lecz prawda czasem okazuje się całkiem inna. Na przykład Bank Zachodni WBK czy ING Bank Śląski wywodzą się z instytucji powstałych w Polsce, ale z czasem zostały przejęte przez większych graczy (odpowiednio Santander Bank i Grupę ING). Pochodzenie kapitału, który stoi za każdym z banków można znaleźć przeglądając strony banków lub portale giełdowe, gdzie wyszczególniony jest akcjonariat każdej spółki giełdowej (uwaga - nie każdy bank jest obecny na giełdzie, np. Nest Bank, Plus Bank). Polskie banki, czyli takie gdzie wśród inwestorów dominującą pozycję mają polskie jednostki, prezentujemy poniżej.

5PORAD

Jak kontrolować konto bankowe dziecka?

Konto bankowe dla dziecka możesz otworzyć w większości banków. Jednak to, że jego właścicielem jest Twój syn lub córka wcale nie oznacza, że nie masz kontroli nad kontem. Warto wiedzieć, że banki dają rodzicom szereg narzędzi, dzięki którym możesz nadzorować proces wydawania pieniędzy przez dziecko.

3PORADY

Jak możesz zaoszczędzić na przyszłość dziecka?

Większość rodziców chciałoby zabezpieczyć przyszłość swojego dziecka, jednak wielu z nas nie do końca wie, w jaki sposób można to zrobić.

5PORAD

Konto dla dziecka - jak wybrać, na co uważać?

Konto dla dziecka to dobre rozwiązanie, które nie tylko pozwala gromadzić oszczędności, ale uczy również potomka rozsądnego zarządzania własnymi pieniędzmi i wprowadza w świat usług bankowych. Jak jednak wybrać właściwą ofertę, spośród coraz większej liczby produktów przygotowanych przez banki z myślą o najmłodszych?

4PORADY

Co to jest WIBOR, LIBOR i EURIBOR?

Ilekroć mowa jest o oprocentowaniu kredytu i wysokości tegoż oprocentowania, mogą pojawić się tajemnicze skróty: WIBOR, LIBOR lub EURIBOR. Co one oznaczają? Zacznijmy od początku. Oprocentowanie to odsetki należne bankowi z tytułu pożyczenia pieniędzy. Bank, wyliczając ich wysokość, bierze pod uwagę tzw. stawką bazową, czyli koszt pozyskania przez bank pieniędzy na pożyczkę dla Ciebie (tak jakby pożyczał je z innego banku na rynku międzybankowym). Dopiero do tego dolicza swoją marżę, która jest rzeczywistym zyskiem banku.

35PORAD

Oszczędzanie pieniędzy

Jeżeli nie zarabiasz kokosów, prawdopodobnie nie na wszystko co chciałbyś mieć możesz sobie pozwolić. Jak to zrobić, żeby żyć na podobnym poziomie a żeby w kieszeni zostawało więcej? Podzielmy się swoimi sposobami :)

6PORAD

Edukacja finansowa dla młodzieży - jak uczyć się o pieniądzach

Edukacja ekonomiczna to obecnie gorący temat w mediach i dyskusjach polityków. Zamiast czekać na wprowadzenie do szkół dobrego programu nauki o finansach, weź sprawy w swoje ręce: włącz się do rodzinnych dyskusji o wydatkach, załóż konto młodzieżowe, zacznij oszczędzać i korzystaj z doświadczenia osób, które przez ciężką pracę osiągnęły niezależność finansową.

6PORAD

Kredyt mieszkaniowy (hipoteczny) - jak zwiększyć zdolność kredytową

Podczas wizyty w banku lub u doradcy, zostaniesz zapytany o szereg rzeczy mających mniejszy lub większy wpływ na Twoją zdolność kredytową, czyli w uproszczeniu ilość pieniędzy jakie bank bedzie mogł Ci pożyczyć. Pewnych rzeczy nie zmienisz tak łatwo (np. rodzaju zatrudnienia, wysokości zarobków, liczby dzieci na utrzymaniu, ew. wysokości płaconych alimentów), ale na pewne masz mniejszy lub większy wpływ, trzeba tylko pomyśleć o tym odpowiednio wcześnie.

6PORAD

Oszczędzanie w firmie - poradnik dla małych i średnich firm

W mediach od kilku lat regularnie pojawiają się informacje o tym, że nadciąga kolejna fala spowolnienia gospodarczego i przedsiębiorcy powinni liczyć się z spadkiem liczby zamówień. Wielu właścicieli wykorzystuje taką sytuację i redukuje koszty związane z własną firmą - i słusznie, gdyż taka strategia będzie procentować w przyszłości. Serwis kontofirmowe24.pl podpowiada, gdzie można poszukać firmowych oszczędności.

7PORAD

Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta bankowego?

Gdy kończysz 18 lat, idziesz na studia i wkraczasz w dorosłość, musisz założyć rachunek w banku. Będzie on niezbędny, gdy otrzymasz stypendium, podejmiesz pracę, czy zaplanujesz wyjazd na wymianę. Obecnie banki oferują darmowe konta, które idealnie wpisują się w potrzeby młodych ludzi. Ale jak wybrać to najlepsze konto dla studenta? Na co zwrócić uwagę?

4PORADY

Cechy dobrego konta oszczędnościowego

Jeżeli jesteś zdecydowany na założenie konta oszczędnościowego, a powinieneś być, przeglądaj oferty banków zwracając uwagę na odpowiednie parametry. Rachunku oszczędnościowego wcale nie musisz prowadzić w tym samym banku, w którym masz konto osobiste (choć niektóre banki oferują rachunki oszczędnościowe wyłącznie dla posiadaczy kont osobistych). W większości przypadków jedynym plusem posiadania rachunku oszczędnościowego w tym samym banku, będzie możliwość błyskawicznego przelewania środków z jednego rachunku na drugi. To dlatego, że w przelewach w obrębie jednego banku pieniądze nie są transferowane międzybankowym systemem Elixir, tylko wewnętrznymi kanałami banku. Jakie parametry są więc istotne w przypadku kont oszczędnościowych?

5PORAD

Dlaczego każdy powinien mieć konto oszczędnościowe

Chciałbym podzielić się z Wami zaledwie jednym bardzo, bardzo ważnym powodem, dla którego każdy POWINIEN mieć konto oszczędnościowe, niezależnie od tego, czy ma te oszczędności czy ich nie ma. Nie każdy bowiem zdaje sobie z tego sprawę, ale posiadanie konta oszczędnościowego pozwala nie zarobić, ale zachować wartość pieniędzy, które się na nim umieści. Jak to działa?

4PORADY

Jak skorzystać z dofinansowania wypoczynku?

Wiele firm dokonuje odpisu na fundusz i tworzy zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Zgodnie z ustawą środki te mogą być przeznaczone jedynie na wybrane cele takie jak, pożyczka mieszkaniowa, zapomoga, świadczenia o charakterze rzeczowym czy dofinansowanie żłobków i przedszkoli. Przepisy prawa dopuszczają również możliwość dofinansowania wypoczynku pracownika oraz dzieci pracownika.

4PORADY

Co to jest zakładowy fundusz świadczeń socjalnych?

ZFŚS to środki pieniężne gromadzone na odrębnym rachunku bankowym, pozyskane z corocznego odpisu na zakładowy fundusz socjalny. ZFŚS tworzony jest na podstawie ustawy z dnia 4 marca 1994r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, która określa zasady tworzenia funduszu, dopuszczalne formy pomocy czy sposoby rezygnacji z działalności socjalnej.

6PORAD

Jak dobrać konto firmowe do potrzeb przedsiębiorstwa

Rachunek firmowy właściwie dopasowany do potrzeb Twojej firmy pozwoli Ci ograniczyć koszty organizacyjne, a ponadto uzyskać dostęp do innych produktów, jak na przykład linii kredytowej, czy zabezpieczeń walutowych. Wyzwaniem pozostaje wybór takiego rachunku, który będzie oferował to, z czego faktycznie będziesz korzystać. Nie ma sensu przepłacać za operacje, których Twoja firma nigdy nie przeprowadzi. Jak dobrze dopasować konto firmowe radzi redakcja serwisu KontoFirmowe24.pl.

7PORAD

Co trzeba sprawdzić przed wyborem rachunku firmowego

Przedsiębiorca otwierający swoją własną firmę musi mieć głowę na karku, aby dopilnować formalności i połapać się w gąszczu przepisów. Właśnie przez to decyzja o wyborze konta firmowego jest czasem traktowana jak przykry obowiązek i podejmowana najmniejszym nakładem sił oraz czasu. Tymczasem wystarczy wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę aby nie dać się zaskoczyć i ostatecznie cieszyć się niedrogim i korzystnym kontem firmowym.

6PORAD

Czy warto otworzyć konto studenckie przed rozpoczęciem studiów?

Jeśli kończąc szkołę średnią nie masz jeszcze rachunku bankowego, niebawem może się okazać, że będziesz potrzebować go "na już". Decyzje podejmowane pod presją nie należą zwykle do najlepszych, więc warto pomyśleć wcześniej o założeniu studenckiego konta bankowego. Redaktorzy serwisu kontostudenta.pl podpowiadają dlaczego.

5PORAD

Jak korzystać z promocji kont studenckich?

Młodzież i studenci to grupa klientów, która szczególnie często jest kuszona przez banki promocyjnymi ofertami rachunków osobistych. Dzieje się tak z jednego prostego powodu: młodych ludzi nietrudno nakłonić do założenia konta studenckiego, dając w gratisie zestaw gadżetów, drobne akcesoria komputerowe, czy udzielając zniżki na niektóre usługi banku. Żeby jednak móc bez obaw skorzystać z promocyjnej oferty, trzeba poznać jej wszystkie warunki, aby później nie czuć się rozczarowanym, ani oszukanym. Co trzeba wiedzieć przed otwarciem konta bankowego w promocji?

4PORADY

Jak budować wiarygodność kredytową już od początku studiów

Wiele osób wchodzących w dorosłość już na początku swojej drogi napotyka na trudności nie do pokonania. Jest tak na przykład w przypadku kupna wymarzonego mieszkania. Nawet odpowiednio wysokie zarobki mogą nie wystarczyć, aby móc otrzymać kredyt. Jednak budowanie historii kredytowej, które prędzej, czy później każdemu będzie przydatne, można rozpocząć już na samym początku studiów.

5PORAD

Gdzie ulokować studenckie oszczędności

W dzisiejszych czasach wielu studentów bierze sprawy w swoje ręce i korzysta z możliwości, jakie się przed nimi otwierają. Zagraniczne wyjazdy, praca w kraju, dorywcze zajęcie lub nawet własny biznes – wszystko to jest obecnie dużo łatwiej dostępne, niż jeszcze jakiś czas temu. Kiedy już zarobisz pierwsze poważne pieniądze, musisz dobrze się zastanowić, gdzie je ulokować, aby nie stracić. Trzymanie ich na zwykłym rachunku nie jest rozsądne, gdyż darmowe konta studenckie nie oferują żadnego oprocentowania, więc gdy weźmiesz pod uwagę stopę inflacji, Twoje oszczędności topnieją.

https://www.milionporad.pl/