Co to są opony run flat

Opony typu run flat to opony o specjalnie wzmocnionej konstrukcji (głównie ściany bocznej). Można na niej poruszać się nawet po całkowitej utracie ciśnienia, jednak z prędkością nie większą niż 80 km/h i na krótkim dystansie. Służyć ma to poprawie bezpieczeństwa (zmniejszenie ryzyka utraty kontroli nad pojazdem w wyniku uszkodzenia opony podczas jazdy) i możliwości dotarcia samochodem do najbliższego warsztatu celem wymiany opony, bez konieczności wzywania lawety. Po przejechaniu zbyt długiego dystansu na przebitej oponie, ulegnie ona zniszczeniu i kontynuowanie jazdy może być niemożliwe.

Dlatego jeśli zamierzasz kupić takie opony, upewnij się czy Twój samochód posiada system kontroli ciśnienia w oponach - inaczej możesz w ogóle nie odczuć, że z oponą coś się stało. Niektóre tego typu opony można montować tylko na specjalnie przystosowanych do nich felgach, wspomagających utrzymanie się na nich opony.

Producencie nie rekomendują naprawiania opon typu run flat i dla własnego bezpieczeństwa radziłbym wymienić uszkodzoną oponę na nową.

Run flat nie jest nazwą uniwersalną, opony o tego typu konstrukcji mogą być różnie oznaczone przez różnych producentów, np.:
- Bridgestone - RFT
- Continental - SSR
- Dunlop - DSST, ROF
- Firestone - RFT
- Goodyear - EMT, ROF
- Michelin - ZP, PAX
- Pirelli - SSRF, RFT

Autor: integrator, 01/02/2012, 14:48
Punktów: 36. Oceń tę poradę! oceń pozytywnieoceń negatywnie zgłoś do usunięcia

‹ powrót do tematu

Komentarze (0)

https://www.milionporad.pl/