Jaki samochód wybrać?

Jaki samochód wybrać?

Niestety nie ma szans, żebym mógł podpowiedzieć Ci konkretną markę lub model, nie znając Twoich konkretnych wymagań względem nowo kupowanego samochodu. Kluczem przy wyborze odpowiedniego auta jest spisanie na kartce wymagań, zarówno tych niezbędnych - jak 4-5 drzwi, jeśli masz dzieci - jak i mniej niezbędnych, ale pożądanych, jak np. elektryczne szyby.

Ja natomiast postaram się wyjść trochę naprzeciw i opisać pokrótce różne typy samochodów, wśród których przyjdzie Ci wybierać. Wybór typu wydaje się być oczywisty i osoby zorientowane w motoryzacji pewnie nic nowego się z tego tekstu nie dowiedzą. Zauważyłem jednak, że część osób chcących kupić samochód, albo nie wie do końca co to jest "sedan", albo nie wie właściwie jakiego rodzaju auto powinni kupić: czy ma to być kombi czy wystarczy hatchback, a może fajniejsze będzie dwudrzwiowe coupe?

Autor: integrator, 09/06/2012, 13:53   temat wyróżnionyTemat wyróżniony przez redakcję

Hatchback

Hatchback to ogólne określenie dla samochodów, które mają 2 lub 4 drzwi, a ich pokrywa bagażnika jest podnoszona razem z szybą (nazywaną zwykle nie wiedzieć czemu trzecimi lub piątymi drzwiami). Hatchbakiem jest np. VW Golf, Opel Corsa, Honda Civic, Suzuki Swift, lub Mercedes klasy A.

Zaletą jest funkcjonalność - mimo stosunkowo małych gabarytów auta, można nim przewozić większe pakunki, ponieważ tylna klapa otwiera prawie cały tył samochodu. Dodatkowo złożenie siedzeń tworzy całkiem sporą przestrzeń ładunkową - zupełnie jak w kombi, tylko że oczywiście z przodu zostają dwa miejsca.

  Pokaż komentarze (2)

  Autor: integrator 09/06/2012, 13:53

  34 pkt
  oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

  Sedan

  Sedan to określenie bryły samochodu, w której przestrzeń bagażowa jest wizualnie oddzielona od przestrzeni dla pasażerów (mają tzw. "kufer"). Do sedanów zaliczają się np. Mercedes klasy C, E lub S, BMW serii 3, 5 lub 7, VW Passat, Honda Accord, lub Toyota Avensis. Samochody typu sedan należące do wyższej klasy określa się czasem mianem "limuzyny", choć jest to określenie właściwe luksusowym, wyraźnie dłuższym, wielomiejscowym samochodom służącym do przewożenia VIP-ów.

  Samochody typu sedan to częsty wybór wśród rodzin i wśród osób, dla których auto ma pełnić rolę reprezentacyjną (np. samochód firmowy dyrektora). To ze względu na właściwe gabaryty i odpowiednią ilość miejsca dla pasażerów oraz w przestrzeni bagażowej.

  W autach typu sedan bagażnik jest zwykle bardzo duży, jednak jego pokrywa, po otwarciu tworzy z resztą karoserii zbyt wąską szczelinę, by można było w tym bagażniku umieścić większe obiekty, jak np. meble czy duże pudła, które raz na czas każdy potrzebuje przewieźć. Dodatkowo w sedanach brakuje tylnej wycieraczki.

  Czasem samochody typu sedan tworzone są na podstawie hatchbaków (np. Ford Focus, Opel Astra, Mitsubishi Lancer, Renault Thalia), jednak gabaryty i przestrzeń dla pasażerów nie jest większa - jest identyczna jak w pierwowzorze. Zwiększa się natomiast pojemność bagażnika, niestety kosztem jego funkcjonalności.

   Pokaż komentarze (0)

   Autor: integrator 09/06/2012, 13:53

   25 pkt
   oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

   Liftback

   Liftback to określenie samochodu bardzo podobnego do sedana. Różnica polega na tym, iż tylna szyba tworzy z pokrywą bagażnika jeden "otwieralny" element, dzięki czemu zamiast wąskiej szczeliny jak w sedanie, mamy możliwość otwarcia całego tyłu samochodu i umieszczenia w nim znacznie większych przedmiotów.

   Przykładami mogą być Opel Vectra, Ford Mondeo, Toyota Avensis lub Mazda 6, przy czym pierwsze trzy z nich występują zarówno w wersji sedan jak i liftback - liftback wyróżnia się bardziej pochyloną tylną szybą i co za tym idzie krótszą bryłą bagażnika. Często liftbacki są wzbogacone o tylną wycieraczkę, której brakuje w sedanach.

   Liftback jest bardzo dobrym połączeniem sedana z kombi - przy zachowaniu tradycyjnej linii otrzymuje się znacznie bardziej funkcjonalną przestrzeń bagażową.

    Pokaż komentarze (0)

    Autor: integrator 09/06/2012, 13:53

    22 pkt
    oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

    Kombi

    Kombi to typ samochodu budowany zwykle na podstawie sedana. Cechuje się dwubryłowością - brak jest wizualnie oddzielonej przestrzeni bagażowej, wysokość samochodu jest natomiast zachowana do samego końca i z boku, za tylnymi drzwiami, zwykle znajduje się jeszcze trzecia szyba podobnej wielkości. W wersji kombi występują np. VW Passat, Opel Vectra, Audia A4 i A6, BMW serii 3 i 5, Ford Mondeo, Honda Accord, Toyota Avensis.

    Kombi czasem buduje się też na podstawie samochodów typu hatchback (np. Ford Focus, Opel Astra, VW Golf), choć podobnie jak w przypadku sedanów przestrzeń dla pasażerów jest identyczna jak w pierwowzorze, zyskuje się natomiast lekko powiększoną przestrzeń bagażową.

    Kombi jest najczęstszym wyborem wśród rodzin z trójką (a czasem nawet dwójką) potomstwa, ze względu na to iż nie potrzeba więcej niż 5 miejsc, a konieczny jest bardzo duży i praktyczny bagażnik. Auta typu kombi służą też niekiedy za samochody dostawcze do przewozu średniej wielkości towarów.

     Pokaż komentarze (0)

     Autor: integrator 09/06/2012, 13:53

     25 pkt
     oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

     Van (właściwie minivan)

     Van jest to popularne określenie minivana (ang. MPV), czyli samochodu o bryle podobnej do furgonetki, ale służącego wyłącznie do przewozu osób. Najczęściej minivany wybierają rodziny składające się z 5 lub więcej osób, dzięki możliwości domontowania trzeciego rzędu siedzeń. Wśród minivanów można wymienić np. Renault Espace, Renault Scenica, Dodge Caravana, VW Sharana lub Fiata Multiplę.

      Pokaż komentarze (0)

      Autor: integrator 09/06/2012, 13:53

      28 pkt
      oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

      Coupe

      Coupe to typ samochodu dwudrzwiowego o charakterze sportowym, zwykle dysponującego mocnym silnikiem. Coupe może być osobnym modelem w gamie producenta (jak np. Porsche 911, Nissan 350Z lub 370Z), zostać zbudowanym na podstawie sedana (jak np. Peugeot 406 lub 407 Coupe, Renault Laguna Coupe) albo na podstawie hatchbacka (jak np. Honda Civic Coupe, Renault Megane Coupe).

      Od dwu- lub trzydrzwiowego hatchbaka odróżnia się sylwetką - tylna szyba jest dość płaska i opada ku tyłowi samochodu pod łagodnym kątem.

      Często pokrywa bagażnika tworzy jeden element wraz z tylną szybą, jak w liftbacku. Zazwyczaj coupe wyposażone jest także w tylną kanapę i możliwość wspólnego podróżowania 4-5 osób. Te dwie cechy powodują, że samochód typu coupe może być z jednej strony ekscytującym, a z drugiej strony całkiem funkcjonalnym pojazdem np. dla singli, czy par nie mających dzieci.

      Nawet Polonez był przez pewien krótki okres czasu produkowany w nadwoziu Coupe!

       Pokaż komentarze (0)

       Autor: integrator 09/06/2012, 13:53

       33 pkt
       oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

       Roadster

       Roadster jest typem auta bardzo podobnym do coupe, jednak jego główne cechy to brak tylnej kanapy i zazwyczaj brak stałego, sztywnego dachu jak w "normalnym" samochodzie. Z tego powodu jest samochód typowo weekendowy lub służący dla przyjemności. Nie nadaje się na pierwsze lub jedyne auto w rodzinie, ze względu na ograniczoną funkcjonalność i wysokie koszty jakichkolwiek potencjalnych napraw (są to drogie samochody z mocnymi silnikami, których serwis równie dużo kosztuje).

       Przykłady roadsterów to np. BMW Z3 i Z4, Mercedes SLK, Audi TT, Mazda MX-5, Honda S2000.

        Pokaż komentarze (0)

        Autor: integrator 09/06/2012, 13:53

        23 pkt
        oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

        Cabrio (kabriolet)

        Kabriolet to samochód posiadający automatycznie otwierany dach. W każdym samochodzie dach jest bardzo ważnym elementem konstrukcji samochodu, bez którego złamałby się on na pół. Dlatego kabriolety cechują się bardzo wzmocnioną konstrukcją i charakterystycznymi drobiazgami typu brak słupków przy drzwiach, oprócz pierwszego (pozostałe nie są potrzebne).

        Otwierany dach może być miękki, wykonany z materiału odpowiednio wytrzymałego na zniszczenia i warunki atmosferyczne, lub twardy (jak karoseria). Dach składa się zazwyczaj automatycznie, najczęściej w specjalnie do tego celu wygospodarowaną przestrzeń pomiędzy bagażnikiem a siedzeniami.

        Przy kupnie kabrioleta należy liczyć się z wysokimi kosztami, ze względu na:
        - nietypową konstrukcję samochodu, części karoseryjne inne niż w pokrewnych samochodach typu coupe i innych
        - zwykle mocny silnik, droższy w eskploatacji i naprawie

        Gdy kupisz kabrioleta, możesz zapomnieć o szybkim myciu w automatycznej myjni - umyjesz go tylko ręcznie. Poza tym trzeba będzie uważać na pogodę - w razie chłodu lub deszczu oczywiście zamkniesz dach, ale słońce w nadmiarze też potrafi zaszkodzić, mam na myśli oparzenia albo udar słoneczny.

        Musisz też zachować szczególną ostrożność podczas kupowania używanego kabrioleta - szczelność dachu i stan silnika to podstawowe rzeczy które musisz bardzo dokładnie sprawdzić. Szczelność dachu - wiadomo, a silnik dlatego, że kabriolet sprzyja popisom, brawurze i tym samym "zajeżdżaniu" silnika.

         Pokaż komentarze (0)

         Autor: integrator 09/06/2012, 13:53

         36 pkt
         oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

         4x4 (samochód z napędem na 4 koła)

         Samochód 4x4 to niekoniecznie terenówka. Jest mnóstwo samochodów wzbogaconych o napęd na 4 koła, np. Audi A4 lub A6 Allroad quattro, Subaru Legacy, Volvo XC70. Samochód taki będzie się lepiej sprawował w trudnych warunkach atmosferycznych (deszcz, śnieg), lecz nadal nie jest to terenówka i nie nadaje się do jeżdżenia po lesie.

         Trzeba także wiedzieć, że są różne typy napędów 4x4 - jeśli rozważasz zakup takiego samochodu, poczytaj o różnych rodzajach napędów na 4 koła i ich cechach, albo popytaj na forach motoryzacyjnych.

          Pokaż komentarze (0)

          Autor: integrator 09/06/2012, 13:53

          23 pkt
          oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

          SUV (Sport Utility Vehicle)

          SUV to określenie dla bardzo modnych samochodów, będących połączeniem terenówki i limuzyny, np. Audi Q5 lub Q7, BMW X3, X5 lub X6, Mercedes klasy M. Jest to jednak nadal limuzyna, a nie terenówka, o czym najlepiej żebyś się nie przekonywał ;) Owszem samochody te mają spory prześwit (tzn. dużą odległość podwozia od nawierzchni) i dysponują napędem 4x4, ale zwykle nie jest to taki napęd jak typowych terenówkach i w trudniejszym terenie można utknąć.

          Są za to bardzo komfortowe (czego nie można powiedzieć o "prawdziwych" terenówkach) i bezpieczne, ze względu na wyższe położenie kierowcy i pasażerów niż w tradycyjnej osobówce. Są też niestety trudne do parkowania i przeciskania się nimi w mieście, ze względu na naprawdę duże gabaryty - bez czujników parkowania manewr cofania w większości byłby niemożliwy.

          SUV-y to drogie samochody i przeznaczone są dla zamożniejszych klientów - cena zakupu, utrzymania, eksploatacji i napraw jest odpowiednio wysoka.

           Pokaż komentarze (0)

           Autor: integrator 09/06/2012, 13:53

           19 pkt
           oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

           Samochód terenowy

           Samochód terenowy to typ samochodu przeznaczonego to jazdy w trudnych warunkach, np. po lesie, po piasku, po błocie, po śniegu - na pewno nie po asfalcie. Z tego względu cechuje się zwykle:
           - napędem na 4 koła (stałym lub z możliwością zmiany napędu na obie lub jedną oś)
           - wysokim prześwitem
           - dużymi kołami z grubymi, wytrzymałymi oponami (najczęściej całorocznymi) o dużym bieżniku
           - możliwością sterowania przez kierowcę zachowaniem napędu (np. blokada dyferencjału, umożliwiająca ruszenie pojazdem gdy koła z jednej strony pojazdu stracą przyczepność)
           - mocnym silnikiem, najczęściej diesla

           Decydując się na terenówką, trzeba liczyć się z:
           - małym komfortem podróżowania, ze względu na mało stetyczne i skromne wyposażenie oraz zawieszenie przystosowane do jazdy po trudnym terenie, a nie do "sunięcia" po asfalcie
           - wysokimi cenami napraw
           - wysoką częstotliwością napraw, gdy wykorzystuje się auto zgodnie z przeznaczeniem, czyli jeździ po lasach, uczestniczy w rajdach, przeprawach itp.

            Pokaż komentarze (0)

            Autor: integrator 09/06/2012, 13:53

            20 pkt
            oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

            Jazda próbna

            Jaki samochód by to nie był, przed każdym zakupem obowiązkowa jest jazda próbna! Nawet jeśli nie jesteś zdecydowany na konkretny model, dealerzy chętnie umówią się z Tobą na jazdę próbną, by przekonać Cię do zakupu właśnie ich produktu. Kiedy spróbujesz przejechać się różnymi samochodami, będziesz mógła (lub mogła) jeszcze łatwiej odpowiedzieć sobie na pytanie, jakiego samochodu potrzebujesz. Lub jaki sprawi Ci największą frajdę z jazdy.
            Zasada jazdy próbnej obowiązuje oczywiście także (albo i przede wszystkim) w przypadku samochodów używanych.

             Pokaż komentarze (0)

             Autor: sl500 14/06/2015, 13:34

             13 pkt
             oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

             https://www.milionporad.pl/