Kiedy zacząć

Naukę języka warto zacząć jak najszybciej, ale dopiero wtedy, gdy dziecko jest gotowe psychicznie do przebywania poza domem w grupie rówieśniczej. Nie może obawiać się kontaktu z obcą osobą, czyli z lektorem, jednak to, kiedy jest na taki kontakt gotowe, jest sprawą indywidualną.

"U małego dziecka kluczowe jest poczucie bezpieczeństwa i komfortu psychicznego. Dzieci, które chodzą już do przedszkola, dobrze odnajdują się na kursach językowych. Przedszkola coraz częściej oferują naukę dla trzy-czterolatków w wymiarze 2-3 spotkań tygodniowo. Równoległe posłanie dziecka na kurs w szkole językowej jest cennym uzupełnieniem nauki. W tym wieku dziecko uczy się wyłącznie pamięciowo, poprzez działanie "tu i teraz", zatem im częstszy ma kontakt z językiem, tym lepiej" - podkreśla Zbigniew Skierski - dyrektor szkoły języków obcych T.E. Sokrates.

Według Doroty Biele z Centrum Języka Francuskiego VOILA na rozpoczęcie nauki języka każdy moment jest dobry. "Dzieci lepiej przyswajają akcent, szczególnie te małe do 12-go roku życia. Dorośli szybciej pojmują gramatykę i uczą się większej ilości słów, ale częściej blokują się przy mówieniu, bojąc się popełnić błąd. Dzieci uczą się instynktownie, mówią bardziej spontanicznie i naturalnie." - podkreśla Dorota Biele.

Z każdym rokiem rośnie liczba kursów językowych dla dzieci i obniża się wiek małych słuchaczy. Według Agnieszki Serwilskiej z Kieleckiej Szkoły Języków Obcych InterCollege badania potwierdzają, że dzieci, które zaczynają wcześniej naukę, mają później lepszą wymowę, akcent i łatwiej im się uczyć języka w przyszłości. Coraz większe zainteresowanie szkoleniami językowymi dla dzieci zauważa Magdalena Osuch ze szkoły Pygmalion. "Kiedyś naukę w naszej szkole zaczynały 6-7 latki, teraz prowadzimy zajęcia już dla dzieci w wieku 3-4 lata. Takie lekcje muszą być oczywiście krótsze i prowadzone w sposób przyjazny dzieciom. W naszej szkole zajęcia dla dzieci trwają do 40 minut, a liczba osób w grupie nie przekracza 6 osób" - dodaje.

Według prezesa Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Jakości w nauczaniu Języków Obcych PASE wzrost zainteresowania kursami językowymi dla dzieci widoczny jest zarówno w placówkach publicznych jak i prywatnych. "Pomimo tego, że w wielu szkołach i przedszkolach w siatce godzin przewidziane są zajęcia językowe, a od pierwszej klasy szkoły podstawowej angielski jest obowiązkowy, rodzice nie widząc postępów dzieci decydują się na zajęcia dodatkowe w szkołach językowych. W przedszkolach nauczanie odbywa się poza kontrolą władz oświatowych, często prowadzą je osoby bez przygotowania metodycznego i dydaktycznego, to tłumaczy zainteresowanie rodziców dodatkową nauką" - mówi Jacek Członkowski.

Autor: pase, 28/11/2011, 20:23
Punktów: 30. Oceń tę poradę! oceń pozytywnieoceń negatywnie zgłoś do usunięcia

‹ powrót do tematu

Komentarze (1)

  • W przedszkolach juz od samego poczatku uczą angielskiego
    smutnik, 07/02/2013, 08:15

‹ powrót do tematu

https://www.milionporad.pl/