Jak wspomóc dziecko w nauce

Na zajęciach nauczyciele korzystają z rozmaitych pomocy dydaktycznych dostosowanych do wieku dzieci, ale w domu rodzice także mogą w efektywny i różnorodny sposób wspomagać naukę swoich dzieci. Najważniejsze jest okazanie zainteresowania i wspólna radość z sukcesów, nawet najmniejszych. Warto sprawdzać, czy dziecko odrobiło pracę domową i w razie czego służyć mu pomocą.

Według Agnieszki Serwilskiej z InterCollege niepokojące jest gdy dziecko, zwłaszcza u w wieku szkolnym, regularnie twierdzi, że nie ma nic zadane. "Ci z nas, którzy choć trochę znają język, czują się w obowiązku kontrolowania poprawności naszych pociech. Nie przesadzajmy w wytykaniu i poprawianiu błędów, bo możemy niechcący spowodować u dziecka wycofanie lub nawyk nadmiernej kontroli. Lepiej pozostawmy tę rolę nauczycielowi" - ostrzega Skierski.

Czasem warto zamienić się z dzieckiem rolami i postawić go w pozycji nauczyciela, który uczy rodzica zwrotów, które właśnie poznał. Według Zbigniew Skierskiego dziecko postawione w roli nauczyciela czuje się ważne i potrzebne, a wtedy nauka nabiera konkretnego sensu i daje ogromną satysfakcję.

Dla osoby uczącej się języka każdy kontakt z nim jest cenny. "Czytajmy z dzieckiem książki po angielsku i oglądajmy razem bajki anglojęzyczne. Jedna książka lub film w wersji oryginalnej w miesiącu nie zabiera wiele czasu, a jest przyjemną i praktyczną formą utrwalania języka" - dodaje Ewa Krupska ze szkoły "York".

"Warto zachęcać dziecko do słuchania nagrań z lekcji i piosenek oraz pozwalać na korzystanie z anglojęzycznych stron internetowych z grami i zabawami zalecanych przez lektora. Można samemu uczyć dziecko pojedynczych wyrazów i całych zwrotów, pasujących do kontekstu, np.: przed snem - Good night sleep tight, ale nie należy zamieniać życia rodzinnego w lekcję. Dziecko nie może mieć poczucia, że jest to obowiązek" - dodaje Janusz Góralczyk z English Perfect.

Autor: pase, 28/11/2011, 20:23
Punktów: 35. Oceń tę poradę! oceń pozytywnieoceń negatywnie zgłoś do usunięcia

‹ powrót do tematu

Komentarze (0)

https://www.milionporad.pl/