Ocena postępów dziecka

Nieodłącznym elementem nauki jest ocena postępów językowych. Jest to ważne nie tylko dla rodziców, którzy chcą wiedzieć jak radzi sobie ich dziecko, ale także dla uczniów, którzy widząc swój rozwój chętniej podejmują dalszy wysiłek, by nauczyć się więcej.

Według Agnieszki Serwilskiej z Kieleckiej Szkoły Języków Obcych InterCollege regularne ocenianie i testowanie jest bardzo ważne i nie musi wcale łączyć się z oceną wyrażoną w liczbach. "Dzieci chętnie pracują np. zbierając punkty za aktywność." - dodaje.

Według niej ocena postępów językowych powinna być obiektywna i miarodajna. Powinna nie tylko uwzględniać obszary, które wymagają wzmożonej pracy, ale także pokazywać z czym dziecko radzi sobie bardzo dobrze tak by zmotywować je do dalszej nauki. "Profesjonalnym narzędziem do oceny postępów językowych są testy i egzaminy opracowane przez renomowane instytucje edukacyjne, takie jak np. University of Cambridge ESOL Examinations, autora egzaminów także dla dzieci i młodzieży takich jak YLE, PET, KET, czy nawet FCE, coraz częściej zdawanego przez młodzież" - dodaje.

Osobiste doświadczenia z profesjonalnym sprawdzaniem postępów językowych dzieci ma Alina Łukawska - kierownik ds. rozwoju dydaktycznego i metodyk Lang LTC, szkoły językowej oraz centrum egzaminacyjnego Cambridge ESOL. "Moje dziecko ma 9 lat i uczy się języka od czwartego roku życia, czyli od drugiej grupy przedszkolnej. Jestem w stanie utożsamić się z rodzicami, którzy przez lata inwestują w edukację językową nie widząc jej efektów. Mam ten komfort, że będąc metodykiem i pracownikiem centrum egzaminacyjnego sama mogę ustawić ścieżkę rozwoju językowego mojego dziecka. W ścieżkę tę wpisałam właśnie certyfikaty dla najmłodszych od 7-12 lat i w czerwcu świętowaliśmy otrzymanie przez nasza córkę certyfikatu YLE Starters. Uzyskanie przez nią certyfikatu potwierdziło mi, że osiągnęła cele, które sobie postawiliśmy z nauczycielem na kursie i za które zapłaciłam oraz nadało sens jej dalszej edukacji językowej. Teraz wiem co potrafi i co osiągnie w kolejnym roku. Moje dziecko także czuje, że po tych kilku latach zamyka bardzo podstawowy etap nauki i przechodzi do bardziej zaawansowanych zadań. Moja córka została wyróżniona, a jej wysiłek doceniony. W dodatku została publicznie nagrodzona przed całą szkołą i kolegami. Nie omieszkała pochwalić się Pani od angielskiego w szkole, że jest świetna bo ma Startersa. Wzrosła jej motywacja do nauki i marzy żeby być tak zaawansowana jak mama tj. mieć Flyersa (trzeci poziom certyfikatu dla dzieci w wieku 7-12 lat na poziomie niżej średniozaawansowanym). Cóż, jak dojdzie do Flyersa otworzą się przed nią kolejne drzwi bo córki koleżanek z pracy (też metodyczek) zdają już FCE" - opowiada Alina Łukawska.

Autor: pase, 28/11/2011, 20:23
Punktów: 34. Oceń tę poradę! oceń pozytywnieoceń negatywnie zgłoś do usunięcia

‹ powrót do tematu

Komentarze (0)

https://www.milionporad.pl/