Jakie rośliny doniczkowe lubią ciemne pomieszczenia?

Bardzo lubię kwiaty w mieszkaniu. Niestety mam szczęście, aby trafiać na pokoje z ekspozycją północną lub północno-wschodnią, w których nie ma słońca wcale albo jest ono tylko przez chwilkę rano. Nie mogę więc hodować wielu moich ulubionych gatunków. Dlatego też dla osób w podobnej sytuacji chciałabym zaprezentować listę domowych roślin doniczkowych, które będą rosły nawet w ciemnych pokojach.

Autor: Damonka85, 28/10/2010, 15:52   temat wyróżnionyTemat wyróżniony przez redakcję

Paprotki

Paprotki nie lubią miejsc nasłonecznionych, bardzo ładnie wyglądają na półkach albo za firanką. Trzymajmy się z dala od grzejników. Ponieważ lubią świeże powietrze, warto wietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdują. Lubią wilgoć, dlatego zwłaszcza zimą, kiedy pomieszczenia ogrzewane są przez kaloryfery warto je zwilżać delikatną mgiełką z rozpylacza. Paprotki nie lubią „pić” wody z podstawki pod doniczkę. Lepiej podlać je od razu większą ilością wody, a następnie usunąć jej nadmiar z podstawki. Dla poprawy wyglądu można co drugi raz podlać je bardzo słabą herbatą. W okresie wzrostu trzeba je nawozić co 2 tygodnie. Przesadzamy rzadko, dopiero wtedy, kiedy jest to już niezbędne, paprotki lubią lekko przyciasne doniczki. Najlepiej przesadzać je wiosną.

    Pokaż komentarze (0)

    Autor: Damonka85 28/10/2010, 15:52

    46 pkt
    oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

    Fitonia

    Fitonia to niewielka roślina doniczkowa (25 - 35 cm) o pięknych ciemnozielonych liściach naznaczonych siatką różowych lub białych nerwów. Nie lubi światła, za to potrzebuje dużo wilgoci, bardzo dobrze się sprawuje w temperaturze pokojowej 18-22 stopnie. Podlewać należy ją obficie, nie wolno dopuścić do przesuszenia gleby. W okresie wzrostu co 2-3 tygodnie należy ją nawozić słabym nawozem do roślin doniczkowych. Fitonia nie ma wielu korzeni, dlatego najlepiej hoduje się ją w niewielkich, raczej płaskich doniczkach. Przesadzać powinniśmy każdego roku, najlepiej wiosną. Zimną należy ograniczyć nawożenie, rzadziej też podlewamy.

      Pokaż komentarze (1)

      Autor: Damonka85 28/10/2010, 15:52

      49 pkt
      oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

      Zamiokulkas zamiolistny

      Jest to roślina stosunkowo nowa, w polskich kwiaciarniach, do kupienia dopiero od kilku lat, jednak staje się ona coraz popularniejsza. Jej dużym plusem są przede wszystkim niewielkie wymagania pielęgnacyjne i dużą odporność na atakujące szkodniki. Zamiokulkasa trzymamy w doniczce wypełnionej żyznym, próchniczym i dobrze przepuszczalnym podłożem o odczynie kwaśnym lub lekko kwaśnym . Roślina nie lubi ostrego słońca (przy zbyt dużym naświetleniu na liściach pojawiają się brązowe plamy), można ją spokojnie trzymać nawet w głębi pokoju. Zamiokulkas gromadzi wodę w swoich liściach, dlatego nie należy go zbyt często i obficie podlewać, gdyż może zgnić. Najlepiej w tym celu użyć odstałej wody o temperaturze pokojowej. W takiej samej temperaturze najlepiej go przechowywać, najlepiej w przedziale 22 - 25 stopni, a zimą poradzi sobie nawet w temperaturze 16 stopni. Zamiokulkasa przesadzamy wczesną wiosną, młode rośliny co rok, starsze co 2-3 lata. Nie wymaga silnego nawożenia - co 2-3 tygodnie, preparatem rozcieńczonym pół na pół z wodą, lub nawet 1/4 nawozu 3/4 wody.

        Pokaż komentarze (0)

        Autor: Damonka85 28/10/2010, 15:52

        59 pkt
        oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

        Skrzydłokwiat

        Roślina o długich, osiągających nawet 30 cm liściach. Skrzydłokwiat wytwarza długie żaglowane pędy kwiatowe, z których wyrasta kolba kwiatostanu w kolorze białym. Same kwiaty pięknie pachną, które w miarę przekwitania zielenieją. Wymaga stanowiska wilgotnego zdala od bezpośredniego nasłonecznienia. Optymalna temperatura powinna znajdować się w przedziale 18 - 21 stopni w okresie letnim i. Podlewamy intensywne latem, roślina powinna mieć stale wilgotna glebę, zimą możemy to robić trochę rzadziej. Skrzydłokwiat przesadzamy w okresie wiosennym, trzymamy w luźnej, próchniczej ziemi z domieszką drobnej glinki lub piasku.

          Pokaż komentarze (3)

          Autor: Damonka85 28/10/2010, 15:52

          47 pkt
          oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

          Scindapsus

          Dość odporne pnącze, dobrze znosi zacienione pomieszczenia, szybko rośnie. Łodygi ma raczej cienkie. Lubi glebę żyzną, wilgotną z odrobiną torfu.

            Pokaż komentarze (0)

            Autor: gregory 28/10/2010, 17:05

            40 pkt
            oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

            Aspidistra wyniosła

            Aspidistra wyniosła to bardzo popularna roślina doniczkowa, pochodząca z wysp Japonii. Rośnie tam i w takich warunkach jakie jej zapewnimy, nawet w miejscach gdzie inne rośliny dawno by zginęły. Przy dobrych warunkach i odpowiedniej pielęgnacji bardzo łatwo i szybko się rozrasta.Pielęgnacja prosta, roślina rośnie w każdych warunkach temperaturowych i oświetleniowych. Jedynym zabiegiem jest podlewanie, dobrze rośnie jak ma stale wilgotną glebę. W okresie silnego wzrostu lubi nawożenie nawozami do roślin doniczkowych. Od czasu do czasu warto przetrzeć liście mokrą ściereczką, usuwając plamy od twardej wody i kurz. Ziemia w uprawie rośliny powinna być bogata w składniki pokarmowe, obornikowa lub liściowa. Aspidistra wyniosła nie wymaga częstego przesadzania, przesadzamy wiosną jak widzimy, iż korzenie przestają się mieścić w doniczce. Rozmnażanie przez podział kłącza rośliny macierzystej, wczesną wiosną. Młode rośliny szybko się rozrastają.

              Pokaż komentarze (0)

              Autor: zolza 14/03/2011, 19:56

              43 pkt
              oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

              Peperomie

              Są to rośliny dość wytrzymałe na braki wody, co nie znaczy, że nie trzeba ich wcale podlewać. Najlepiej polewać "od dołu", gdyż liście są narażone na gnicie. Zimą podlewamy raz na dwa tygodnie, latem co tydzień. Nie można stawiać jej pod grzejnikiem. Najlepiej rośnie jeśli co rok najpóźniej co dwa wyprowadzimy nowe młode sadzonki w pędów wierzchołkowych. Ścinamy wtedy pędy długości ok. 5 cm, obrywamy dolne liście, wsadzamy w ukorzeniacz a następnie do doniczek. Po upływie ok. trzech tygodni młode roślinki już mają korzenie.

              Dobrze rosną w miejscach półcienistych, ale niektórzy hodują je także na parapetach (byle nie było to okno zbyt słoneczne). Jeśli widzimy, że liście bledną oznacza to, że koniecznie trzeba przestawić w miejsce mniej nasłonecznione.

                Pokaż komentarze (0)

                Autor: zolza 14/03/2011, 19:56

                47 pkt
                oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

                Autor: zolza 14/03/2011, 19:56

                47 pkt
                oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

                https://www.milionporad.pl/