Wkład własny

Jest to suma pieniędzy, które wpłacasz z własnej kieszeni, kupując mieszkanie na kredyt. Przykładowo, jeśli kupujesz mieszkanie za 300 000 zł ale z własnej kieszeni (bez kredytu) wpłacasz 50 000 zł, to jest to Twój wkład własny. Zaciągasz wtedy kredyt nie na 300 000 zł, ale na 250 000 zł. Im większy jest Twój wkład własny tym lepiej, ponieważ przede wszystkim zaciągasz mniejszy kredyt - co jest ogromnie korzystne, bo po prostu będzie Cię on mniej kosztował.

Po drugie, jeśli Twój wkład własny będzie niższy niż 20%, będziesz zmuszony płacić tzw. ubezpieczenie niskiego wkładu własnego. Co to takiego? Uznaje się, że jeśli bank przejmie Twoją nieruchomość wskutek braku spłaty kredytu, może nie udać mu się sprzedać go za tyle, ile przyznał Ci kredytu. Dlatego do momentu, gdy z Twoich pieniędzy (wkładem własnym lub spłacanym kapitałem) nie zostanie sfinansowane 20% wartości nieruchomości, będziesz musiał płacić za to ubezpieczenie (a jest to ubezpieczenie dla banku, a nie dla Ciebie).

Poza tym, jeśli włożysz własne pieniądze w zakup mieszkania, bank może być bardziej pewny że nie dopuścisz do tego, by przejął on Twoje nowe mieszkanie i będziesz terminowo spłacać raty - co daje Ci lepszą kartę przetargową w negocjacji warunków.

Autor: andrzej.z, 24/01/2012, 16:39
Punktów: 42. Oceń tę poradę! oceń pozytywnieoceń negatywnie zgłoś do usunięcia

‹ powrót do tematu

Komentarze (0)

https://www.milionporad.pl/