Cechy dobrego konta oszczędnościowego

Jeżeli jesteś zdecydowany na założenie konta oszczędnościowego, a powinieneś być, przeglądaj oferty banków zwracając uwagę na odpowiednie parametry. Rachunku oszczędnościowego wcale nie musisz prowadzić w tym samym banku, w którym masz konto osobiste (choć niektóre banki oferują rachunki oszczędnościowe wyłącznie dla posiadaczy kont osobistych).

W większości przypadków jedynym plusem posiadania rachunku oszczędnościowego w tym samym banku, będzie możliwość błyskawicznego przelewania środków z jednego rachunku na drugi. To dlatego, że w przelewach w obrębie jednego banku pieniądze nie są transferowane międzybankowym systemem Elixir, tylko wewnętrznymi kanałami banku.

Jakie parametry są więc istotne w przypadku kont oszczędnościowych?

Autor: andrzej.z, 20/09/2012, 13:41   temat wyróżnionyTemat wyróżniony przez redakcję

Liczba darmowych przelewów w miesiącu

To moim zdaniem najważniejsze kryterium. Opłaty za podejmowanie środków mogą zabić każdy mozolnie wypracowany zysk na oprocentowaniu. Nie musisz jednak zabijać się o nie wiadomo jaką ilość darmowych przelewów - możesz liczyć na 1 do 3. Jeżeli w ofercie banku nie będzie ani jednego przysługującego Ci darmowego przelewu, nie zakładaj takiego konta.

Zwracaj też uwagę czy są to przelewy do dowolnego banku, czy w obrębie tego samego banku. To dla Ciebie szczególnie ważne, gdy zakładasz rachunek oszczędnościowy w innym banku niż ten, w którym posiadasz konto osobiste.

  Pokaż komentarze (0)

  Autor: andrzej.z 20/09/2012, 13:41

  20 pkt
  oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

  Oprocentowanie

  Oprocentowanie powinno być rzecz jasna jak najwyższe. Im wyższe będzie, tym mniej stracisz, masz też możliwość zarobienia kilku złotych. Liczy się każdy ułamek procenta.

  Jeżeli masz do wyboru rachunek oszczędnościowy w swoim banku lub w innym banku ale z wyraźnie wyższym oprocentowaniem, być może lepiej założyć rachunek w tym drugim banku. 0,5% to już wyraźna różnica.

   Pokaż komentarze (0)

   Autor: andrzej.z 20/09/2012, 13:41

   20 pkt
   oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

   Kapitalizacja odsetek

   Im częstsza kapitalizacja odsetek na rachunku, tym większy zysk dla Ciebie. Polega to na tym, że im częściej wypracowane odsetki są dopisywane do Twojego salda, tym większa kwota pracuje na kolejne odsetki (kwota którą wpłaciłeś, powiększa się bowiem o zarobione odsetki i ich suma pracuje na kolejne odsetki).

   Jeszcze do niedawna standardem w przypadku kont oszczędnościowych była kapitalizacja dzienna, pozwalająca uniknąć tzw. podatku Belki, czyli podatków od dochodów kapitałowych. Jednak w związku ze zmianami w sposobnie naliczania tego podatku, banki zrezygnowały z kapitalizacji dziennej na rzecz najczęściej miesięcznej.

   Pamiętaj jednak, że mimo iż odsetki są dopisywane co miesiąc, nie zarabiasz co miesiąc tyle ile było napisane w ofercie banku (np. 4%). W ofercie podawane jest zawsze oprocentowanie roczne, czyli każdego miesiąca odsetki wynoszą 1/12 tego procenta. W sumie wychodzi na to samo, a dodatkowo zarobisz więcej dzięki częstszej kapitalizacji.

    Pokaż komentarze (0)

    Autor: andrzej.z 20/09/2012, 13:41

    27 pkt
    oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

    Minimalne saldo

    Jest to parametr określający jaką minimalną kwotę musisz mieć na swoim rachunku oszczędnościowym. Wybierz taki rachunek, gdzie nie ma tego limitu. Gdy nie będziesz mieć oszczędności, rachunek będzie po prostu pusty i nie poniesiesz z tego tytułu żadnych konsekwencji.

     Pokaż komentarze (0)

     Autor: andrzej.z 20/09/2012, 13:41

     26 pkt
     oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

     https://www.milionporad.pl/