Finanse osobiste: konta, lokaty, kredyty, pożyczki, inwestycje - porady

Jakie konto bankowe wybrać? - 0 porad

Darmowe konto osobiste, czyli dla osób prywatnych, nie jest już dziś niczym niezwykłym. W większości banków nie ma konieczności płacenia za prowadzenie takiego rachunku, różnice pojawiają

Na co uważać biorąc kredyt gotówkowy - 9 porad

Obecnie banki prześcigają się w ofertach "tanich" i "łatwych" kredytów gotówkowych. Wystarczy jednak wejść do banku, by okazało się, że zazwyczaj nie są one ani tanie ani łatwe. Na co

5PORAD

Konto dla dziecka - jak wybrać, na co uważać?

Konto dla dziecka to dobre rozwiązanie, które nie tylko pozwala gromadzić oszczędności, ale uczy również potomka rozsądnego zarządzania własnymi pieniędzmi i wprowadza w świat usług bankowych. Jak jednak wybrać właściwą ofertę, spośród coraz większej liczby produktów przygotowanych przez banki z myślą o najmłodszych?

6PORAD

Edukacja finansowa dla młodzieży - jak uczyć się o pieniądzach

Edukacja ekonomiczna to obecnie gorący temat w mediach i dyskusjach polityków. Zamiast czekać na wprowadzenie do szkół dobrego programu nauki o finansach, weź sprawy w swoje ręce: włącz się do rodzinnych dyskusji o wydatkach, załóż konto młodzieżowe, zacznij oszczędzać i korzystaj z doświadczenia osób, które przez ciężką pracę osiągnęły niezależność finansową.

0PORAD

Gdzie wziąć kredyt?

Nowy samochód. Niezapomniane wakacje na drugim końcu świata. Remont mieszkania. Licencja pilota. Ślub i wielkie wesele. Wymarzony prezent dla ukochanej osoby. Wydatków na kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy nie trzeba daleko szukać, ale finanse na pokrycie tych wydatków niestety rzadko leżą na naszym koncie. Z pomocą przychodzą kredyty gotówkowe, które znajdują się w ofercie chyba już każdego banku. Przy zaciąganiu takiego kredytu nikt nie będzie Cię pytał po co Ci pieniądze - składasz wniosek, wymagane dokumanty, zaświadczenie o zarobkach i dostajesz decyzję. Niektóre banki prześcigają się w szybkości przyznawania kredytów - kredyt w 1 dzień, kredyt w godzinę, kredyt w 10 minut. Wspaniale! Warto tylko pamiętać, że banki nie pożyczają pieniędzy za darmo - w jednym miejscu pójdą Ci na rękę, ale nadrobią to sobie w innym. Dlatego dobrze porównaj oferty, bo np. łatwość przyznania kredytu może oznaczać jego wyższe koszty. Przeczytaj także, na co uważać biorąc kredyt gotówkowy. Oferta bankowa jest bardzo zróżnicowana, więc dokładnie przestudiuj co jaki bank Ci oferuje i wybierz najkorzystniejsze dla siebie rozwiązanie. Możesz liczyć m.in. na niskie oprocentowanie, mało formalności, długi okres kredytowania, atrakcyjne ubezpieczenie kredytu, czy możliwość konsolidacji (złączenia w jeden) pozostałych kredytów które spłacasz.

7PORAD

Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta bankowego?

Gdy kończysz 18 lat, idziesz na studia i wkraczasz w dorosłość, musisz założyć rachunek w banku. Będzie on niezbędny, gdy otrzymasz stypendium, podejmiesz pracę, czy zaplanujesz wyjazd na wymianę. Obecnie banki oferują darmowe konta, które idealnie wpisują się w potrzeby młodych ludzi. Ale jak wybrać to najlepsze konto dla studenta? Na co zwrócić uwagę?

5PORAD

Dlaczego każdy powinien mieć konto oszczędnościowe

Chciałbym podzielić się z Wami zaledwie jednym bardzo, bardzo ważnym powodem, dla którego każdy POWINIEN mieć konto oszczędnościowe, niezależnie od tego, czy ma te oszczędności czy ich nie ma. Nie każdy bowiem zdaje sobie z tego sprawę, ale posiadanie konta oszczędnościowego pozwala nie zarobić, ale zachować wartość pieniędzy, które się na nim umieści. Jak to działa?

0PORAD

Konto oszczędnościowe - jakie wybrać?

Konto oszczędnościowe to świetny sposób na przechowywanie pieniędzy. Nie ma się co oszukiwać, że trzymając pieniądze na takim koncie uda się je pomnożyć - od kilku lat średnia inflacja (czyli spadek wartości pieniądza) w Polsce w ciągu roku wynosi ok. 3-4%, co oznacza że (średnio) po roku trzymania pieniędzy na rachunku lub lokacie oprocentowaniej 4%, wyjdziemy na zero. Lokaty wbrew pozorom oferują podobne oprocentowanie, a do tego trzeba zamrozić pieniądze na dłuższy czas, dlatego lepiej wybrać rachunek oszczędnościowy, z którego pieniądze możesz podjąć w każdej chwili. Więc dlaczego warto stać się posiadaczem takiego konta? Jest to bardzo dobra opcja do trzymania pieniędzy które nie są potrzebne na bieżące wydatki, ale których nie chcesz zamrażać na lokatach lub w inwestycjach długoterminowych, lub ryzykować ich utraty np. na giełdzie. W każdej chwili swobodnie możesz podjąć z takiego konta pieniądze - choć oczywiście nie jest to alternatywa dla rachunku bieżącego, bo zazwyczaj konto oszczędnościowe ma limit ilości darmowych przelewów w miesiącu, nie ma do niego karty płatniczej itp.

4PORADY

Cechy dobrego konta oszczędnościowego

Jeżeli jesteś zdecydowany na założenie konta oszczędnościowego, a powinieneś być, przeglądaj oferty banków zwracając uwagę na odpowiednie parametry. Rachunku oszczędnościowego wcale nie musisz prowadzić w tym samym banku, w którym masz konto osobiste (choć niektóre banki oferują rachunki oszczędnościowe wyłącznie dla posiadaczy kont osobistych). W większości przypadków jedynym plusem posiadania rachunku oszczędnościowego w tym samym banku, będzie możliwość błyskawicznego przelewania środków z jednego rachunku na drugi. To dlatego, że w przelewach w obrębie jednego banku pieniądze nie są transferowane międzybankowym systemem Elixir, tylko wewnętrznymi kanałami banku. Jakie parametry są więc istotne w przypadku kont oszczędnościowych?

35PORAD

Oszczędzanie pieniędzy

Jeżeli nie zarabiasz kokosów, prawdopodobnie nie na wszystko co chciałbyś mieć możesz sobie pozwolić. Jak to zrobić, żeby żyć na podobnym poziomie a żeby w kieszeni zostawało więcej? Podzielmy się swoimi sposobami :)

5PORAD

Jak poprawnie rozliczyć PIT?

Rozliczenie rocznego PIT nie dla każdego jest prostym zadaniem. Podatnicy nie wiedzą które formularze wybrać, jak odliczyć ulgi, a także jak przekazać 1% podatku na cele dobroczynne. Podpowiadamy w jaki sposób najlepiej rozliczyć się z fiskusem.

6PORAD

Czy warto otworzyć konto studenckie przed rozpoczęciem studiów?

Jeśli kończąc szkołę średnią nie masz jeszcze rachunku bankowego, niebawem może się okazać, że będziesz potrzebować go "na już". Decyzje podejmowane pod presją nie należą zwykle do najlepszych, więc warto pomyśleć wcześniej o założeniu studenckiego konta bankowego. Redaktorzy serwisu kontostudenta.pl podpowiadają dlaczego.

5PORAD

Gdzie ulokować studenckie oszczędności

W dzisiejszych czasach wielu studentów bierze sprawy w swoje ręce i korzysta z możliwości, jakie się przed nimi otwierają. Zagraniczne wyjazdy, praca w kraju, dorywcze zajęcie lub nawet własny biznes – wszystko to jest obecnie dużo łatwiej dostępne, niż jeszcze jakiś czas temu. Kiedy już zarobisz pierwsze poważne pieniądze, musisz dobrze się zastanowić, gdzie je ulokować, aby nie stracić. Trzymanie ich na zwykłym rachunku nie jest rozsądne, gdyż darmowe konta studenckie nie oferują żadnego oprocentowania, więc gdy weźmiesz pod uwagę stopę inflacji, Twoje oszczędności topnieją.

4PORADY

Jak budować wiarygodność kredytową już od początku studiów

Wiele osób wchodzących w dorosłość już na początku swojej drogi napotyka na trudności nie do pokonania. Jest tak na przykład w przypadku kupna wymarzonego mieszkania. Nawet odpowiednio wysokie zarobki mogą nie wystarczyć, aby móc otrzymać kredyt. Jednak budowanie historii kredytowej, które prędzej, czy później każdemu będzie przydatne, można rozpocząć już na samym początku studiów.

6PORAD

Grant Erasmusa - jaką walutę i jakie konto wybrać?

Wyjeżdżając na Erasmusa otrzymasz grant na pokrycie różnicy w kosztach utrzymania pomiędzy Polską, a krajem w którym będziesz mieszkać. Jeśli wybierzesz grant w euro, będziesz potrzebować konta, na które Twoja macierzysta uczelnia przeleje unijny grant. Warto więc zastanowić się jakie konto walutowe wybrać, żeby na nim nie stracić, bo kilkaset euro, które pojawi się na Twoim koncie, to całkiem pokaźna suma.

5PORAD

Jak korzystać z promocji kont studenckich?

Młodzież i studenci to grupa klientów, która szczególnie często jest kuszona przez banki promocyjnymi ofertami rachunków osobistych. Dzieje się tak z jednego prostego powodu: młodych ludzi nietrudno nakłonić do założenia konta studenckiego, dając w gratisie zestaw gadżetów, drobne akcesoria komputerowe, czy udzielając zniżki na niektóre usługi banku. Żeby jednak móc bez obaw skorzystać z promocyjnej oferty, trzeba poznać jej wszystkie warunki, aby później nie czuć się rozczarowanym, ani oszukanym. Co trzeba wiedzieć przed otwarciem konta bankowego w promocji?

5PORAD

Na co zwracać uwagę przy wyborze OFE?

Po reformie emerytalnej Jerzego Buzka w 1999 roku każdy, kto rozpoczął pracę, w ciągu 7 dni musi wybrać fundusz emerytalny, z którego dostanie przyszłą emeryturę. Jeżeli tego nie zrobi, ZUS wybierze za niego (w styczniu i w lipcu odbywa się losowanie OFE). Żeby tego uniknąć warto wybrać takie OFE, które na emeryturze wypłaci nam jak najwięcej pieniędzy, a nie zdawać się na ślepy los.

7PORAD

W co inwestować pieniądze?

Chyba każdy w dzisiejszych czasach wie, że nie opłaca się odkładać pieniędzy do skarpety. Pieniądz powinien rodzic pieniądz. Tylko odkładane tracą na wartości i - przede wszystkim - nie zarabiają. Pozostaje pytanie: w co inwestować?

13PORAD

Jak nauczyć dziecko oszczędzać

Umiejętność oszczędzania przydaje się w każdych warunkach i sytuacji finansowej. Dlatego postawy dotyczące poszanowania pieniędzy powinno kształtować się już w młodym wieku.

https://www.milionporad.pl/