Jakie opony zimowe?

Skończyły mi się opony zimowe, przez pięć lat nie czytałem o oponach zimowych, teraz chcę kupić (205/55 R16), dobre w rozsądnej cenie, co poradzicie?

Autor: banciak, 13/10/2010, 09:02

Ten temat to pytanie, jakie autor zadał społeczności MilionPorad.pl. Możliwość zadawania pytań została już wyłączona, ale wciąż możecie czytać porady udzielone przez użytkowników na zadane kiedyś pytania.

Bieżnik kierunkowy, asymetryczny lub symetryczny.

Na polskim rynku mamy do wyboru trzy rodzaje opon, z bieżnikiem: kierunkowym, asymetrycznym lub symetrycznym. Symetryczna, kierunkowa budowa bieżnika poprawia odprowadzanie wody spod kół. Łatwo je poznać, ponieważ bieżnik ma kształt litery "v". Opony z kierunkowym typem bieżnika są najczęściej spotykanymi. Natomiast bieżnik asymetryczny ma przewagę, jeśli chodzi o boczną przyczepność opony. Asymetryczny bieżnik zużywa się wolniej, zapewnia dobre odprowadzanie wody, dobrą przyczepność w czasie hamowania i przyspieszania. Polecałbym wybrać taki typ bieżnika. Przykładowe opony tego typu to: Pirelli Sotto Zero, Continental ContiWinterContact TS810, Dunlop SP Winter Response, Goodyear UG Performance.

  Pokaż komentarze (0)

  Autor: pan_doktor_Karol 31/10/2010, 08:55

  39 pkt
  oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

  Klasa jakości.

  Można wyróżnić trzy klasy jakości: wysoką (premium), średnią (medium) i ekonomiczną (budget). Na jakość opony wpływa mieszanka, z jakiej opona jest wykonana oraz rzeźba bieżnika. Im bardziej zaawansowana technologicznie opona, tym do wyższej klasy należy. Wpływa to na: przyczepność, opór toczenia, trakcję, ilość zużywanego paliwa, wytrzymałość i żywotność. Do klasy najwyższej należą m.in.: Continental, Pirelli, Bridgestone, Michelin, Goodyear. Do klasy średniej: Fulda, Uniroyal, Firestone, a do najniższej: Barum, Dębica, Sava. Słyszałem wiele pochlebnych opinii o Fuldzie. Mój ojciec używa ich od lat i sobie chwali.

   Pokaż komentarze (0)

   Autor: pan_doktor_Karol 31/10/2010, 09:08

   41 pkt
   oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

   Zalecane opony przez producenta.

   Każde auto ma pewną liczbę rozmiarów opon, które zaleca jego producent. Informację tę można znaleźć w instrukcji lub na słupku znajdującym się za fotelem kierowcy. Można też zadzwonić do salonu, w którym kupiliśmy samochód lub autoryzowanego serwisu i dowiedzieć się, jaki rodzaj opon jest zalecany do naszego modelu samochodu.

    Pokaż komentarze (0)

    Autor: pan_doktor_Karol 31/10/2010, 09:12

    45 pkt
    oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

    Sposób jazdy.

    Wybór zimowych opon zależy też od sposobu jazdy samochodem i od tego, w jakich warunkach się nim poruszamy. Czy jeździmy poza miastem na drodze obfitującej w ostre zakręty (wtedy trzeba zakupić opony, które dają gwarancję przyczepności i dobrego prowadzenia), czy w zatłoczonym mieście (opony, które dobrze reagują na szybkie ruszanie, częste manewry kierownicą i hamowanie).

     Pokaż komentarze (0)

     Autor: pan_doktor_Karol 31/10/2010, 09:17

     41 pkt
     oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

     https://www.milionporad.pl/