Jak wybrać dobrą szkołę językową?

Z początkiem roku szkolnego rośnie zapał do nauki języków obcych. Wraz z potrzebą szlifowania języka pojawia się także dylemat jaką szkołę językową wybrać. Najlepiej, żeby była tania, dobra, sprawdzona i w pobliżu, żeby miała najlepszych lektorów, program skrojony do indywidualnych potrzeb i gwarantowała realizację naszych celów językowych.

Niektóre kryteria takie jak cena, dogodna lokalizacja i godziny zajęć jesteśmy w stanie łatwo sprawdzić sami. Trudniej zweryfikować jakość nauczania, kwalifikacje kadry lektorskiej czy program nauczania. Gdzie szukać takich informacji?

Na rynku szkół językowych działają różnego rodzaju podmioty, od małych osiedlowych szkółek do dużych placówek posiadających filie w różnych miastach i dzielnicach. Jeśli kryterium najważniejszym dla nas jest odległość od miejsca zamieszkania, a mamy do wyboru kilka szkół w okolicy, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na certyfikaty i znaki jakości, którymi posługuje się dana placówka. Najbardziej prestiżowe i miarodajne to certyfikaty Europejskiego Stowarzyszenia na Rzecz Jakości w Edukacji Językowej EAQUALS oraz Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Jakości w Nauczaniu Języków Obcych PASE.

Z myślą o osobach przymierzających się do wyboru szkoły językowej, Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Jakości w Nauczaniu Języków Obcych PASE opracowało kryteria, którymi warto kierować się przy wyborze szkoły językowej.

Autor: pase, 09/10/2011, 18:36   temat wyróżnionyTemat wyróżniony przez redakcję

Zanim zdecydujesz się na daną szkołę, sprawdź:

- Czy szkoła posiada certyfikat jakości wydany przez niezależne gremium (np. PASE, EAQUALS, Kuratorium Oświaty, czy znak ISO)
- Jak długo będzie trwał kurs, czy godzina lekcyjna będzie liczyła 60 czy 45 minut oraz jak liczna będzie grupa. (Niektóre szkoły, wabiące słuchaczy niskimi cenami, dla oszczędności skracają godzinę lekcyjną do 40 minut i tworzą grupy powyżej 12 osób, co nie sprzyja przyswajaniu wiedzy i uniemożliwia wszystkim słuchaczom wypowiedzenia się na zajęciach).

  Pokaż komentarze (0)

  Autor: pase 09/10/2011, 18:36

  43 pkt
  oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

  Zapytaj o:

  - Procedurę kwalifikacji do grup (czy odbywa się tylko na podstawie testu pisemnego, czy jest bardziej miarodajna i obejmuje również rozmowę w wybranym języku)
  - Dyżury metodyka
  - Możliwość korzystania z zasobów biblioteki, dostęp do komputera i sprzętu multimedialnego
  - Dostępność indywidualnych konsultacji z nauczycielem
  - Kwalifikacje pracujących nauczycieli. Niezależnie od metody, na której bazuje szkoła, to lektor wyznacza charakter i przebieg zajęć oraz jest odpowiedzialny za wyniki nauczania. Do oceny lektora nie wystarczą dyplomy, ważny jest również staż pracy, osobowość i kreatywność, które owocują ciekawymi zajęciami

   Pokaż komentarze (0)

   Autor: pase 09/10/2011, 18:36

   36 pkt
   oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

   Sprawdź też:

   - Rzetelność informacji zawartych w materiałach reklamowych
   - Jak wyglądają sale lekcyjne

    Pokaż komentarze (0)

    Autor: pase 09/10/2011, 18:36

    41 pkt
    oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

    Pamiętaj, że dobra szkoła językowa:

    - Na bieżąco sprawdza obecność i postępy uczniów oraz opisuje je w formie okresowych raportów
    - W trakcie trwania kursu przeprowadza testy, które nie tylko sprawdzają postępy słuchaczy, ale też motywują do wysiłku i systematyczności
    - Z reguły na zakończenie nauki przyznaje świadectwa lub zaświadczenia zgodnie z wymogami Kuratorium Oświaty
    - Zawiera ze słuchaczami umowy, jasno określające "parametry" kursu, kwestie związane z płatnościami i obowiązkami szkoły wobec klientów
    - Przed podjęciem decyzji o zapisaniu się na kurs powinna umożliwić słuchaczom wzięcie udziału w bezpłatnej lekcji próbnej, która pozwoli ocenić czy trafili na właściwy kurs i odpowiedniego nauczyciela.

     Pokaż komentarze (0)

     Autor: pase 09/10/2011, 18:36

     45 pkt
     oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

     Przewodnik po szkołach językowych

     Aby ułatwić słuchaczom wybór szkoły językowej, Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Jakości w Nauczaniu Języków Obcych PASE przygotowało przewodnik po szkołach językowych, dostępny pod adresem: www.przewodnik.pase.pl. Przewodnik zawiera bazę szkół językowych, którą można przeglądać według konkretnych kryteriów, takich jak:
     - język
     - miejscowość
     - znak jakości (m.in.: EAQUALS, PASE, ISO, Akredytacja Kuratorium Oświaty)
     - program kursu (ogólny, konwersacyjny, egzaminacyjny, gramatyczny, indywidualny itp.)
     - grupa docelowa (dorośli, dzieci, korporacje itp.)

      Pokaż komentarze (0)

      Autor: pase 09/10/2011, 18:36

      41 pkt
      oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

      Posłuchaj znajomych

      Dobrze jest wszystko sprawdzić ale chyba najlepszym miernikiem są opinie znajomych. Wszystko może ładnie wyglądać z zewnątrz, ale doświadczenie kogoś, kto już "wypróbował" daną szkołę jest bezcenne.

       Pokaż komentarze (3)

       Autor: tolunia 05/11/2011, 10:54

       49 pkt
       oceń pozytywnieoceń negatywnie  zgłoś do usunięcia

       https://www.milionporad.pl/