Biznes i Finanse

35PORAD

Oszczędzanie pieniędzy

Jeżeli nie zarabiasz kokosów, prawdopodobnie nie na wszystko co chciałbyś mieć możesz sobie pozwolić. Jak to zrobić, żeby żyć na podobnym poziomie a żeby w kieszeni zostawało więcej? Podzielmy się swoimi sposobami :)

26PORAD

Rozmowa kwalifikacyjna - jak się zachowywać?

Rozmowa kwalifikacyjna jest drugim kluczowym punktem starania się o pracę. To na tym etapie pracodawca musi ostatecznie przekonać się, czy zostaniesz przyjęty/a do pracy w firmie. Wiele zależy od tego pierwszego spotkania, zatem należy się do niego porzadnie przygotować.

17PORAD

Kredyt mieszkaniowy (hipoteczny) - podstawowe pojęcia

Jeśli zamierzasz starać się o duży kredyt, koniecznie musisz przyswoić sobie bankowe słownictwo. Bez tego nie tylko łatwo się pogubisz w umowach, ale nawet w przeglądaniu ofert. Dodatkowo pracownicy banków, z którymi będziesz rozmawiać, posługują się nimi bezustannie i być może tylko czekają na to, aż zaczniesz się w tym wszystkim gubić. I wtedy przedstawią Ci ofertę korzystną dla banku, a nie dla Ciebie. Dlatego przygotuj się dobrze do szukania ofert i wstępnych rozmów z bankami - najlepiej zacząć od kredytowej terminologii!

16PORAD

Jak napisać dobre CV (Curriculum Vitae)

Twoje CV to pierwszy krok jaki wykonujesz ubiegając się o stanowisko w wybranej firmie. To, co pracodawca dostanie do rąk jest tu kluczowe - nie znając Cię musi podjąć decyzję czy warto zaprosić Cię na rozmowę kwalifikacyjną. Zważywszy na to, że zwykle takich życiorysów pracodawca otrzymuje dużo i na każde poświęca nie więcej niż 30 sekund - masz nie lada zadanie, by przebić się przez tłum pozostałych zgłoszeń.

13PORAD

Jak nauczyć dziecko oszczędzać

Umiejętność oszczędzania przydaje się w każdych warunkach i sytuacji finansowej. Dlatego postawy dotyczące poszanowania pieniędzy powinno kształtować się już w młodym wieku.

13PORAD

Ubezpieczenie AC - na co zwracać uwagę?

Ubezpieczenie samochodu to nie jest taka prosta sprawa. Nie ma - podobnie jak w przypadku OC - jednego wariantu ubezpieczenia chroniącego od wszystkiego złego co może nas spotkać na drodze. Niestety bywa, że zawierając umowę ubezpieczenia AC tak naprawdę nie ubezpieczamy się od niczego - wyjątki i zastrzeżenia powodują, że umowa staje się bezużyteczna: a to za mała wartość szkody, a to złe okoliczności zdarzenia... Konieczne jest dokładne przeanalizowanie OWU (ogólnych warunków ubezpieczenia) i najlepiej porównanie jej z warunkami innych ubezpieczalni. Na co zwracać szczególną uwagę, żeby nie wykupić ubezpieczenia "od niczego"? Gdzie szukać haczyków?

12PORAD

Kredyt mieszkaniowy (hipoteczny) - jakie dokumenty są potrzebne?

Starając się o przyznanie kredytu na zakup mieszkania lub innej nieruchomości, będziesz musiał przedłożyć w banku cały stos dokumentów. Jakich dokładnie? Wymagania są różne. W banku wszystkiego się dowiesz, ale na 99% możesz spodziewać się, że konieczne mogą być:

10PORAD

Jak wybrać bank z polskim kapitałem?

Czy wiedzieliście, że w Polsce działa ponad 25 banków ogólnopolskich z ofertą dla klientów indywidualnych, oraz 2 banki zrzeszające setki lokalnych banków spółdzielczych? Większość banków wydaje się polskich, choćby z nazwy, lecz prawda czasem okazuje się całkiem inna. Na przykład Bank Zachodni WBK czy ING Bank Śląski wywodzą się z instytucji powstałych w Polsce, ale z czasem zostały przejęte przez większych graczy (odpowiednio Santander Bank i Grupę ING). Pochodzenie kapitału, który stoi za każdym z banków można znaleźć przeglądając strony banków lub portale giełdowe, gdzie wyszczególniony jest akcjonariat każdej spółki giełdowej (uwaga - nie każdy bank jest obecny na giełdzie, np. Nest Bank, Plus Bank). Polskie banki, czyli takie gdzie wśród inwestorów dominującą pozycję mają polskie jednostki, prezentujemy poniżej.

10PORAD

Kredyt mieszkaniowy (hipoteczny) - na co zwrócić uwagę

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego lub mieszkaniowego to dla większości najważniejsza finansowa decyzja w życiu (no, może poza intercyzą i testamentem...). Dlatego należy zachować szczególną ostrożność przy podejmowaniu jakichkolwiek kroków i być na 200% pewnym tego co się robi, na co się zgadza i co się podpisuje. Wizja własnego, nowiutkiego mieszkania lub wybudowania domu swoich marzeń jest istotnie piękna i łatwo można w wyobraźni zobaczyć siebie w scenerii jak z katalogu Ikei, ale... na czas załatwiania formalności kredytowych musisz zejść na ziemię. Zaciągnięty kredyt będziesz spłacać latami i będą to naprawdę duże raty. Podstawowe rzeczy, które musisz wziąć pod uwagę.

9PORAD

Jak nie dać się oszukać na zakupach?

Niestety żyjemy w czasach, w których nieuczciwe praktyki sprzedawców i producentów to już norma. Każdemu z nas zdarzyło się chyba żałować dokonanych pod wpływem impulsu zakupów, zwłaszcza jeżeli znacznie nadwyrężyły budżet. Często dopiero w domu przyglądamy się dokładniej zakupionym produktom i dochodzimy do wniosku, że daliśmy się nabrać.

9PORAD

Jak napisać podanie

Podanie to jedna z najczęściej stosowanych form użytkowych. Jest to po prostu skonwencjonalizowana i oficjalna prośba kierowana do jakiejś konkretnej osoby lub instytucji. Czy podanie będzie skuteczne zleży zarówno od prośby i jej uzasadnienia, jak i od formy samego pisma. Poniżej zamieszczam kilka wskazówek, jak należy napisać podanie.

9PORAD

Na co uważać biorąc kredyt gotówkowy

Obecnie banki prześcigają się w ofertach "tanich" i "łatwych" kredytów gotówkowych. Wystarczy jednak wejść do banku, by okazało się, że zazwyczaj nie są one ani tanie ani łatwe. Na co zwracać uwagę, zaciągając taki kredyt?

7PORAD

Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta bankowego?

Gdy kończysz 18 lat, idziesz na studia i wkraczasz w dorosłość, musisz założyć rachunek w banku. Będzie on niezbędny, gdy otrzymasz stypendium, podejmiesz pracę, czy zaplanujesz wyjazd na wymianę. Obecnie banki oferują darmowe konta, które idealnie wpisują się w potrzeby młodych ludzi. Ale jak wybrać to najlepsze konto dla studenta? Na co zwrócić uwagę?

7PORAD

Co trzeba sprawdzić przed wyborem rachunku firmowego

Przedsiębiorca otwierający swoją własną firmę musi mieć głowę na karku, aby dopilnować formalności i połapać się w gąszczu przepisów. Właśnie przez to decyzja o wyborze konta firmowego jest czasem traktowana jak przykry obowiązek i podejmowana najmniejszym nakładem sił oraz czasu. Tymczasem wystarczy wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę aby nie dać się zaskoczyć i ostatecznie cieszyć się niedrogim i korzystnym kontem firmowym.

7PORAD

Kredyt mieszkaniowy (hipoteczny) - co wpływa na wysokość raty?

Biorąc kredyt na zakup nieruchomości musisz liczyć się z koniecznością spłaty bardzo wysokich rat. Lecz to jak duże one będą, zależy od mnóstwa różnych czynników - czasu trwania kredytu, rodzaju rat, oprocentowania, waluty, wysokości prowizji, innych towarzyszących kredytowi opłat itp. Wiadomo, że poniżej pewnego pułapu nie da się zejść (żaden bank nie pożycza pieniędzy charytatywnie), ale wiedząc czego szukasz, możesz znaleźć oferty tańsze i droższe. Oczywiście w Twoim interesie jest, żeby raty były jak najniższe, więc postaram się pokrótce przedstawić najważniejsze elementy, na które powinieneś zwrócić uwagę podczas przeglądania ofert bankowych, by wybrać dla siebie tę najtańszą.

6PORAD

Edukacja finansowa dla młodzieży - jak uczyć się o pieniądzach

Edukacja ekonomiczna to obecnie gorący temat w mediach i dyskusjach polityków. Zamiast czekać na wprowadzenie do szkół dobrego programu nauki o finansach, weź sprawy w swoje ręce: włącz się do rodzinnych dyskusji o wydatkach, załóż konto młodzieżowe, zacznij oszczędzać i korzystaj z doświadczenia osób, które przez ciężką pracę osiągnęły niezależność finansową.

6PORAD

Kredyt mieszkaniowy (hipoteczny) - jak zwiększyć zdolność kredytową

Podczas wizyty w banku lub u doradcy, zostaniesz zapytany o szereg rzeczy mających mniejszy lub większy wpływ na Twoją zdolność kredytową, czyli w uproszczeniu ilość pieniędzy jakie bank bedzie mogł Ci pożyczyć. Pewnych rzeczy nie zmienisz tak łatwo (np. rodzaju zatrudnienia, wysokości zarobków, liczby dzieci na utrzymaniu, ew. wysokości płaconych alimentów), ale na pewne masz mniejszy lub większy wpływ, trzeba tylko pomyśleć o tym odpowiednio wcześnie.

6PORAD

Oszczędzanie w firmie - poradnik dla małych i średnich firm

W mediach od kilku lat regularnie pojawiają się informacje o tym, że nadciąga kolejna fala spowolnienia gospodarczego i przedsiębiorcy powinni liczyć się z spadkiem liczby zamówień. Wielu właścicieli wykorzystuje taką sytuację i redukuje koszty związane z własną firmą - i słusznie, gdyż taka strategia będzie procentować w przyszłości. Serwis kontofirmowe24.pl podpowiada, gdzie można poszukać firmowych oszczędności.

6PORAD

Jak dobrać konto firmowe do potrzeb przedsiębiorstwa

Rachunek firmowy właściwie dopasowany do potrzeb Twojej firmy pozwoli Ci ograniczyć koszty organizacyjne, a ponadto uzyskać dostęp do innych produktów, jak na przykład linii kredytowej, czy zabezpieczeń walutowych. Wyzwaniem pozostaje wybór takiego rachunku, który będzie oferował to, z czego faktycznie będziesz korzystać. Nie ma sensu przepłacać za operacje, których Twoja firma nigdy nie przeprowadzi. Jak dobrze dopasować konto firmowe radzi redakcja serwisu KontoFirmowe24.pl.

6PORAD

Czy warto otworzyć konto studenckie przed rozpoczęciem studiów?

Jeśli kończąc szkołę średnią nie masz jeszcze rachunku bankowego, niebawem może się okazać, że będziesz potrzebować go "na już". Decyzje podejmowane pod presją nie należą zwykle do najlepszych, więc warto pomyśleć wcześniej o założeniu studenckiego konta bankowego. Redaktorzy serwisu kontostudenta.pl podpowiadają dlaczego.

https://www.milionporad.pl/